Početna strana > Hronika > Dragoljub Žarković: Vučić na Kopaoniku - Pršti, pršti bela staza, evo nama Deda Mraza
Hronika

Dragoljub Žarković: Vučić na Kopaoniku - Pršti, pršti bela staza, evo nama Deda Mraza

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 08. mart 2015.

Dva, tri dana nakon objave da ga elita neće, Aleksandar Vučić, srpski premijer, sastao se sa 600 elitnih predstavnika preduzetništva, bankarstva i ekonomske nauke i videli smo sve obrnuto od onoga što je Vučić tvrdio u autorskom tekstu za beogradski "Blic". Ama, hoće ga, vole ga, sve ga pipkaju, ustaju i tapšu mu, a ja mislio i pisao, koliko u prošlom broju, da su glavni urednici i vlasnici medija najveći poltroni.

Na već 22. kopaoničkom Biznis forumu, održanom pod sloganom „ja tebi serdare, ti meni vojvodo“, nije bilo javnog neslaganja s merama i postupcima vlade, barem do trenutka pisanja ovog teksta, kasni večernji sati u utorak, a šta je posle bilo u kafanama i u večernjim satima - mogu samo da zamislim.

Verovatno i nije bilo zamišljeno da neko ude u dijalog sa premijerom i da mu, barem, objasni da je suficit u državnoj kasi gotovo redovna januarsko-februarska pojava i da to ne treba da podiže na nivo podvižništva, te da će otrežnjenje da dođe već u narednim mesecima a gotovo sigurno da maja, kada će revizori MMF-a da nam čitaju državne knjigovodstve ne knjige.

Država je u recesionoj i deflatornoj putanji i prisutni na srpskom Davosu to vide makar po svojim kompanijskim knjigama kao što im je jasno da je prevashodni cilj „trojke“ (MMF, Svetska banka iEBRD), što se na grčkom zove „institucije“, da obezbedi kapital poverilaca. Ali, izgleda, daje ekonomska elita spremna da to saznanje zadrži za sebe, sve u nadi da se neće Vučiću zameriti, a to stvara atmosferu žmurenja i prećutkivanja i u poslovima od najvećeg nacionalnog interesa.

Srbija je u teškom položaju i to traži dijalog iz koga će se izroditi nove ideje. državne i poslovne strategije, ali izgleda da razređeni planinski vazduh ne doprinosi takvoj atmosferi. U poslednjih godinu dana, od kada je dobio premijerski mandat Aleksandar Vučić se mašio teške retorike i sve mu je nekako istorijsko.

Uostalom, vidi tekst u okviru u kome su navedene samo neke njegove izjave o ličnim i vladinim istorijskim pregnućima. Kad se nešto unapred proglasi istorijskim, čik ti, sine, dirni u te domete. Tako je i krajem aprila prošle godine izjavio: „Kompanija 'Eg Srbija' ove godine će prvi put u istoriji zaraditi novac i neće ga tražiti od države...“ Stigao završni račun za prošlu godinu i. zbilja, avio-prevoznik ima dobit od gotovo tri miliona evra, ali pošto je taj istorijski bilans u istorijskom poslu sa istorijskom braćom Arapima bio najavljen kao kako drugo nego istorijski, samo malobrojni analiziraju taj bilans, valjda da premijeru ne kvare sreću.

A uspeh počiva na činjenici da je Aerodrom Beograd otpisao dug „Er Srbiji“ od oko 15 miliona evra i da je „istorijska vlada“ ne sebe, dakle na nas, preuzela veći deo cene kerozina koju će „Gasprom“ da naplati.

Nastave li tako, „trojka“ će istorijski da nas šutne tamo gde se završavaju leđa, a ovi s Kopaonika će da tvrde da su sve to znali, ali da istorijske prilike nisu bile takve da koju reč o tome i prozbore.

(Vreme)