Početna strana > Hronika > Dragan Šutanovac: Srbija svoje ciljeve neće ostvarivati ratovanjem
Hronika

Dragan Šutanovac: Srbija svoje ciljeve neće ostvarivati ratovanjem

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 23. septembar 2010.

Srbija mora biti snažna i imati jaku vojsku, ali svoje ciljeve ne treba da ostvaruje ratovanjem već miroljubivim sredstvima, poručio je danas ministar odbrane Dragan Šutanovac, na obeležavanju 200. godišnjice Boja na Varvarinskom polju, u Prvom srpskom ustanku.

Ministar Šutanovac je naglasio da je obaveza svih čuvanje uspomene na slavne pretke koji su svojim delima pisali istoriju, ali i da iz te istorije treba da budu izvučene poruke.

Šutanovac je naveo da je došlo vreme kada drugim sredstvima država može da izgradi svoj indetitet i integritet i slobodnu demokratsku Srbiju kao zemlju ravnopravnih građana.

Ministar je istakao da su poštovanje suvereniteta i integriteta i međusobna saradnja među državama, kao i poštovanje prava i sloboda građana i verskih i kulturnih razlika, principi na kojima se u Srbiji gradi država sa ciljem da postane punopravni član Evropske unije (EU).

Šutanovac je naveo da istorijsko sećanje u Srbiji u prvi plan stavlja pobede na bojnom polju, uz umešnost ratovanja i uspehe vojskovođa, a da tek se onda broje žrtve i stradanje nevinih.

Ministar odbrane je dodao da se pokazalo da je Srbija u prošlosti skupo plaćala svoju slobodu i pravo da u miru gradi budućnost.

Šutanovac je naglasio da obeležavanje 200-godišnjice boja na Varavarinskom polju pokazuje koliko je za srpskog vojnika važna čast i sloboda.

Po Šutanovcu, obaveza je u Srbiji da bude čuvano sećanje, ali i da se shvati da moderno doba zahteva drugačije načine odbrane otadžbine od onih koje su činili preci.

Šutanovac i predsednik opštine Zoran Milenković prethodno su otkrili spomenik pobednicima u boju na Varvarinskom polju 1810. godinu, koji je postavila Vlada Srbije.

Šutanovac je istakao da se podizanjem spomenika učesnicima Varvarinske bitke i izgradnjom spomen kompleksa oživljava uspomena i odaje počast i ruskim prijateljima i stradalim protivnicima.

Na srpsko-ruskoj strani bilo je 9.000 Srba i oko 3.000 Rusa koje je predvodio pukovnik grof Josif Kornilovič Orurk, a u boju su učestvovale najpoznatije srpske vojvode i knezovi tog vremena.

Po hroničarima tu su bili Stanoje Glavaš, hajduk Veljko Petrović koji je ranjen u levu ruku, Mladen Milovanović, knez Jefta Brkić...

U jednoj od najblistavijih pobeda, Srbi i Rusi pobedili su tada tri puta brojniju tursku vojsku koju je predvodio poznati vojskovođa Kuršid paša.

Ministar odbrane, koji je spomenik otkrio u svojstvu izaslanika Vlade Srbije, naglasio je da time istovremeno šaljemo poruku miroljubivom svetu koliko su za srpskog vojnika važni čast i sloboda.

Šutanovac je naglasio i da postoje sećanja koja nikada ne smeju da izblede, ne samo zbog nacionalne prošlosti već i zbog budućnosti.

Vence su položili i ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Konuzin, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-poptpukovnik Miloje Mletić, kao i predstavnici Organizacije opredeljenih za negovanje oslobodilačkih ratova.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner