Početna strana > Hronika > Dragan Šutanovac: Iskustvo sa NATO-om ne sme sprečiti Srbiju da mu se priključi
Hronika

Dragan Šutanovac: Iskustvo sa NATO-om ne sme sprečiti Srbiju da mu se priključi

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. april 2009.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac gostovao je sinoš u emisiji "Svedok" na prvom programu RTS-a. Šutanovac je rekao da će se ekonomska kriza sigurno osetiti i u Vojsci Srbije, ali da reforme zbog toga neće biti zaustavljene.

“U svakoj krizi dolazi do pada standarada, naravno kada je vojska u pitanju.  Za poslednje dve godine naš budžet je smanjen za sedam milijardi. Mislim, ipak, da reforme neće biti zaustavljene, iako će usporavanja biti. Jasno je da neće biti dovoljno para za kupovinu savremenog naoružanja i opreme, ali i pored toga mi smo, i po stranim ocenama, najozbiljnija vojska u regionu", izjavio je Šutanovac

Ulazak u NATO, put ka budućnosti

Pristupanje NATO-u nije uslovljeno evropskim integracijama, rekao je Šutanovac. Prema njegovim rečima loše iskustvo sa tom organizacijom u prošlosti ne sme sprečiti Srbiju da se priključi tom savezu i ide ka budućnosti.

Do tada će on kao ministar odbrane sprovoditi važeću politiku neutralnosti koju je izglasao srpski parlament.

I pored zalaganja za pristup zapadno vojnom savezu, Šutanovac je istakao da je otvoreno rekao svojim sagovornicima da uloga NATO-a u obučavanju kosovskih snaga bezbednosti nije dobra odluka, jer je Kosovo kriminalizovano društvo i crna rupa u Evropi.

U izgradnji još stanova za vojna lica 

Odgovarajući na pitanje, da li u trenucima krize vojska može postati vrsta socijalne bombe zbog oficira koji su još uvek u podstanarskom statusu i malih primanja, Šutanovac je rekao da su plate danas bolje nego što su bile devedestih godina i da je do sada rešeno 1410 stambenih pitanja zaposlenih u vojsci. On je najavio da će i ove godine biti dodeljeni stanovi u Beoradu, Novom Sadu i Nišu.

Prema njegovim rečima, vojni budžet dodatno opterećuje 750 gradskih i 38 penzija generala.

Veliko interesovanje za profesionalnu vojsku 

"Profesionalizacija vojske trebalo bi da se završi do 2010. godine. Uvođenje takve vojske je skupo jer zahteva nabavku neophodne opreme, ali će u isto vreme i smanjiti troškove koje u ovom trenutku iziskuje regularna vojska", objasnio je Šutanovac.

On je izneo podatak da se do sada za profesionalnu vojksu, za koju je predviđeno 2418 vojnika, prijavilo dva puta više ljudi  i naglasio da se ove godine i za vojne škole prijavilo šest puta više đaka nego 2006. godine.

"Stanje u avijaciji nije najbolje, ali piloti ove godine imaju po 30 sati leta, što je više nego u 2008", rekao je Šutanovac.

Srbija nema para za kupovinu aviona 

Ministar odbrane Srbijer je istakao da  Vojska sada ima šest savremenih vojnih letilica, a da ne može da obeća da će ih uskoro biti više, jer jedan takav avion može da košta i do 100 miliona evra.

"Teško je porediti se sa Hrvtskom vojskom, jer ona ima mornaricu koja je skupa. Mi  ipak i pored porušene vojne industrije izvozimo više od njih. Pet fabrika u Srbiji već je rasprodalo svu proizvedenu vojnu opremu", rekao je Šutanovac.

Ministar je dodao i da je nekoliko aviona "Lasta" Vojno- tehničkog instituta, već prodato u inostranstvu.

Odgovarajući na pitanje da li postoji mogućnost da neko iz vojske pomaže haškim optuženicima Mladiću i Hadžiću, Šutanovac je rekao da ne može sa sigurnošću da tvrdi da li neko od generala u penziji ima kontakte sa njima, ali može precizno da kaže da se novcem iz vojnog budžeta ne pomaže njihovo skrivanje.

(RTS)