Početna strana > Hronika > Donald Tramp: SAD se povlače iz sporazuma sa Iranom i „vraćamo sankcije najvišeg stepena“
Hronika

Donald Tramp: SAD se povlače iz sporazuma sa Iranom i „vraćamo sankcije najvišeg stepena“

PDF Štampa El. pošta
utorak, 08. maj 2018.

Predsednik SAD Donald Tramp objavio je danas da će se Amerika povući iz nuklearnog sporazuma sa Iranom naglasivši da je sporazum omanuo, odnosno da nije zaštitio nacionalne interese njegove zemlje, a odmah potom da će uvesti ekonomske sankcije najvišeg stepena.

Kako je dodao, SAD će vratiti sankcije toj zemlji, i to "najvišeg stepena".

“Objavljujem da će se SAD povući iz sporazuma“, rekao je Tramp na konferenciji u Beloj kući koja se danima iščekuje.

Tramp je upozorio da bi i druge zemlje mogle biti sankcionisane.

"Jasno je da SAD ne mogu da spreče iransku nuklearnu bombu sa sadašnjim sporazumom", rekao je Tramp, prenosi Rojters.

Predsednik SAD je danas potpisao predsednički memorandum o povlačenju iz međunarodnog sporazuma postignutog 2015, a u televizijskom obraćanju naciji iz Bele kuće nakon toga saopštio je da će uvesti najviši nivo sankcija Iranu i upozorio sve zemlje da ne pomažu iranskoj vladi, prenosi AP.

Amerika, istakao je, neće biti "talac nuklearne ucene" i neće dozvoliti da se režim koji uzvikuje "Smrt Americi" domogne nuklearnog oružja.

Odluku o povlačenju iz sporazuma je, napomenuo je, doneo nakon konsultacija sa saveznicima SAD.

Tramp je u relativno kratkom, ali izuzetno oštrom govoru naveo sve loše aspekte koje smatra da postoje u sporazumu sa Iranom, rekavši da je načinjena greška u njegovom sastavljanju, te ga nazvao "suštinski manjkavim" i "užasnim, jednostranim sporazumom zasnovanim na lažima". "Nije siguran, ništa nije sigurno, ne postoje garancije", ponovio je nekoliko puta američki predsednik aludirajući ka nesigurnosti za koju smatra da postoji od strane Irana, a onda je priču okrenuo u drugom smeru, pomenuvši napore SAD za regulisanje sporazuma. Konstruktivni sporazum je, dodao je, lako mogao biti postignut u to vreme, ali - nije. Akcentovao je da, ukoliko bi se dozvolilo da sporazum sa Iranom ostane na snazi, uskoro bi počela trka u nuklearnom naoružanju na Bliskom istoku. Povodom donete odluke, on je naglasio da je ona već ranije sugerisana.

Kako je naveo, u središtu sporazuma o nuklearnom naoružanju sa Iranom je "velika fikcija".

- Upozorili smo na vreme, posle smo ponovili upozorenje i konstantno skretali pažnju. SAD nisu shvaćene ozbiljno, a ja obećanja ispunjavam - rekao je Tramp.

Kako je naveo, "kada bi se dozvolilo da sporazum sa Iranom ostane na snazi, uskoro bi počela trka u nuklearnom naoružanju na Bliskom istoku".

Konstruktivni sporazum je, dodao je, lako mogao biti postignut u to vreme, ali - nije.

Nuklearni sporazum sa Iranom je, rekao je predsednik SAD, trebalo da štiti SAD i saveznike, ali je omogućio Iranu da nastavi da obogaćuje uranijum.

"Nijedna akcija koju je Iran preduzeo nije bila opasnija nego težnja te zemlje da se opskrbi nuklearnim oružjem", istakao je Tramp.

Na kraju obraćanja, predsednik SAD je najavio nove sankcije Iranu, a sugerisao je da će možda i druge zemlje osetiti deo toga.

- Uvešćemo ekonomske sankcije najvišeg stepena. Sve nacije koja pomogne Iranu u njegovoj želji za nuklearnim oružjem takođe bi mogle da osete sankcije SAD. Amerika neće podleći tome da postane zatočenik ucena nuklearnim naoružanjem i neće dozvoliti da se režim koji uzvikuje "Smrt Americi" domogne nuklearnog oružja - rekao je Tramp.

Sporazum sa Iranom, kako je naveo američki predsednik, trebalo je da štiti SAD i saveznike, ali je omogućio Iranu da nastavi da obogaćuje uranijum: "Nijedna akcija koju je Iran preduzeo nije bila opasnija nego težnja te zemlje da se opskrbi nuklearnim oružjem". Tramp je dodao da sporazum nema adekvatne mehanizme za sprečavanje varanja, pa saopštio: "Jasno je da SAD ne mogu da spreče iransku nuklearnu bombu sa sadašnjim sporazumom".

On se obratio i narodu Irana koji je, kako je naveo "dugo patio".

- Amerikanci stoje uz vas. Sad je bilo skoro četrdeset godina od kako je diktatura uzela moć i uzela ponosnu zemlju za taoca. Većina od 80 miliona stanovnika Irana nažalost nikada nije spoznala Iran koji je prosperirao, mirno funkcionišući sa svojim komšijama i dobijao divljenje ostatka sveta, ali budućnost Irana pripada narodu. Oni su zakonski naslednici bogate kulture i drevne zemlje i zaslužuju naciju koja radi za njihove snove i poštuje njihovu istoriju. Zaslužujete naciju koja će vas poštovati - poručio je Tramp.

Prema njegovim rečima, sporazum takođe ne ograničava iranske destabilizujuće aktivnosti, uključujući podršku terorizmu, a Iran je nazvao "režimom velikog terora". Predsednik SAD je napomenuo i da je Majk Pompeo, američki državni sekretar, trenutno na putu ka Severnoj Koreji gde će "realizovati dalje dogovore".

„Činjenica je da ovaj sporazum nikada, baš nikada nije trebalo da bude napravljen. Nije doneo smirenost, nije doneo mir i nikada ga neće ni doneti“, rekao je Tramp na kraju svog govora u Beloj kući.

- Postoje brojne opcije, mi ne želimo da zatvaramo vrata, ali želimo da se osiguramo i obezbedimo bezbednost - rekao je Tramp koji nije želeo da posveti više vremena odgovarajući na pitanja novinara, ali je zato, nakon ozvaničenja izrečene odluke, pozirao pred kamerama i fotoaparatima.

Inače, iako je on ranije pretio da će se SAD povući iz sporazuma sa Iranom, a druge zemlje koje su uključene u njegovo sastavljanje 2015. godine povlačile su sve diplomatske poteze kako bi zadržale Vašington.

- Mogao bih sada da se pretvaram pred vama da mislim da postoji šansa da sporazum ostane netaknut. Ako ta šansa i postoji, ona je vrlo malena - izjavio je ranije danas neimenovani evropski diplomata iz Vašingtona.

Tramp je svojevremeno sporazum nazivao "najgorim ikada" i pretio da će pocepati ispred Bele kuće, ali ipak, niko ne zna šta je odlučio. Čak ni najbliži saradnici.

Neimenovani izvori američkim medijima pojasnili da bi oštar stav Vašingtona prema Teheranu bio jasna poruka Severnoj Koreji da ne očekuje preterane ustupke na sastanku koji se očekuje, a generalni sekretar UN Antonio Gutereš upozorio je da bi povlačenje iz sporazuma moglo da izazove rat i nije jedini. Sličan stav izneo je i Emanuel Makron, koji se poput većine predstavnika zemalja potpisnica zalaže za opstanak sporazuma.

Inače, sporazumom, zvanično poznatim kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA), Iran se složio da smanji svoj nuklearni program u zamenu za smanjenje sankcija.

Rekao je i da sporazum sa Iranom nema adekvatne mehanizme za sprečavanje varanja.

Prema njegovim rečima, nuklearni sporazum sa Iranom ne ograničava iranske destabilizujuće aktivnosti, uključujući podršku terorizmu.

Tramp je, takođe, u obraćanju iz Bele kuće, Iran nazvao "režimom velikog terora".

“Njujork tajms“ je ranije preneo da je Tramp razgovarao telefonom sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i da mu je tom prilikom rekao da će biti povlačenja, što je Makronov kabinet demantovao.

Pariz, Berlin, London i Moskva žale zbog odluke SAD

Francuska, Nemačka i Velika Britanija žale zbog Trampove odluke i žele da zajedno rade na "širem sporazumu", objavio je na Tviteru objavio predsednik Francuske Emanuel Makron odmah posle izjave predsednika SAD.

"Radićemo zajedno na širem okviru, koji će pokriti nuklearne aktivnosti posle 2025. godine, balističke rakete i stabilnost na Bliskom istoku, posebno u Siriji, Jemenu i Iraku", naveo je Makron.

Francuski predsednik je dodao da je "u igri režim međunarodne borbe protiv širenja nuklearnog oružja".

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je Moskva duboko razočarana odlukom Donalda Trampa da se povuče iz nuklearnog sporazuma sa Iranom, javila je agencija RIA "Novosti". U saopštenju se navodi da je odluka SAD neosnovana i da se Iran striktno pridržava nuklearnog sporazuma.

Ministarstvo navodi da je Moskva otvorena za druge učesnike sporazuma i da će nastaviti da razvija bilateralne odnose sa Iranom.

EU odlučna da očuva sporazum s Iranom

Evropska unija odlučna je da očuva međunarodni sporazum s Iranom o njegovom nuklearnom programu, izjavila je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednosti Federika Mogerini.

Sporazum postignut u Beču 2015. "ispunjava svoj cilj u garantovanju da Iran ne razvije nuklearno oružje", rekla je Mogerini u sedištu predstavništva EU u Rimu, izrazivši "posebnu zabrinutost" zbog Trampove odluke o uvođenju novih sankcija Iranu.

Tramp je danas izjavio da se SAD povlače iz iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. godine, i najavio uvođenje "najvišeg nivoa" ekonomskih sankcija Teheranu.

Dodao je da "ima dokaze da je Iran lagao" o prirodi svojih aktivnosti i da je reč o sramotnom sporazumu koji je dao dolare iranskom režimu dok je finansirao teroriste.

Obama: Povlačenje iz sporazuma s Iranom je ozbiljna greška

Bivši predsednik SAD Barak Obama je ocenio da je odluka predsednika Donalda Trampa da se SAD povuku iz međunarodnog sporazuma s Iranom "ozbiljna greška", koja će potkopati američki kredibilitet u svetu. 

Obamina administracija je posredovala radi postizanja tog sporazuma 2015. godine. On je izjavio da je odluka Trampa da se SAD povuku iz tog sporazuma "pogrešna", naročito zato što se Iran do sada pridržavao sporazuma sa šest svetskih sila. Obama je takođe upozorio:

"Stalno ismevanje sporazuma u kojima je naša zemlja (SAD) strana-potpisnica, preti da potkopa kredibilitet Amerike, i dovodi nas u sukob s glavnim silama sveta". 

Obama kaže da bez sporazuma s Iranom, Sjedinjene Države "na kraju mogu ostati na poražavajućem izboru između Irana naoružanog nuklearnim oružjem i još jednog rata na Bliskom istoku". 

On je rekao da sporazum s Iranom i dalje predstavlja primer šta se moe postići diplomatijom, uključujući i slučaj Severne Koreje.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner