Početna strana > Hronika > Dmitrij Medvedev: Rusija neće dopustiti da se UN pretvore u instrument za smenjivanje režima raznih zemalja
Hronika

Dmitrij Medvedev: Rusija neće dopustiti da se UN pretvore u instrument za smenjivanje režima raznih zemalja

PDF Štampa El. pošta
subota, 08. oktobar 2011.

Rusija će se i nadalje zalagati protiv legitimizacije jednostranih sankcija za smenjivanje raznih režima preko UN, izjavio je predsednik Dmitrij Medvedev na redovnom sastanku sa članovima Saveta bezbednosti Rusije. On je jasno stavio do znanja da stav ruske delegacije koja je glasala protiv zapadnog nacrta rezolucije o Siriji u SB UN odražava konjukturnu, a odmerenu politiku, zasnovanu na međunarodnom pravu.

Šef države je podvukao da Rusija u međunarodnoj politici polazi od jasnog shvatanja da se zadatak stalnih članova SB UN, na kojima je posebna odgovornost za sudbinu mira, sastoji u tome da se ne da povod za stvaranje dokumenata koji bi bilo kome dozvolili da postiže svoje ciljeve vojnim načinom.

Dokument protiv koga su 4. oktobra Rusija i Kina iskoristile pravo veta, predviđao je sankcije u slučaju da sirijske vlasti nastave da guše opoziciju i nije sadržao formulaciju o nedopustivosti vojnog mešanja spolja. Na to je Dmtirij Medvedev skrenuo posebnu pažnju.

- Autori rezolucije nisu uzeli u obzir našu zabrinutost i, što može da bude posebno uzemirujuće, oni su odustali od jedne proste ideje: da uključe u tekst stav o tome da nikakvog spoljnog vojnog mešanja u taj konflikt neće biti. Šta to znači, mislim da nam je svima jasno. To označava samo jedno, da naši partneri iz SB UN i odgovarajućih procedura ne isključuju ponavljanje libijskog scenarija. Mada u telefonskim razgovorima i za vreme ličnih susreta sa mnom, više puta su mi govorili: naravno, shvatamo da Sirija nije Libija. Ali u suštini tekst koji je bio predložen omogućava da se ponovo primeni oružje. Rusija, kao i naši parnteri, ne može da dozvoli takvu vrstu dejstava.

Medvedev je takođe saopštio da su Moskva i Peking predložili UN koncepciju regulisanja konflikta u Siriji, koja će omogućiti da se izgrade odnosi kako sa sirijskim vlastima, tako i sa opozicijom. Po rečima predsednika, principijelni stav Rusije sastoji se u tome da rukovodstvo Sirije treba da izvede u zemlji promene, a ako nije u stanju to da učini, moraće da ode. Moskva je više puta izjavila da Rusija nije advokat režima Bašara Asada, ne prihvata nasilje i osuđuje gušenje mirnih protesta u Siriji. Ipak, kako je izjavio ruski predstavnik u UN Vitalij Čurkin, poslednji događaji svedoče o tome da radikalna opozicija u Sirji ne krije svoja ekstremistička raspoloženja i prelazi na taktiku otvorenog terora. Pri tome njihova raspoloženja se hrane spolja od strane sponzora koji su vladu Sirije postavili van zakona.

Rusija se zalaže protiv filozofije konfrontacije i ultimatuma na račun Damaska. Izlazak iz krize Moskva vidi samo u procesu unutrašnjeg dijaloga i brzoj realizaciji promena koje je objavio Bašar Asad. Zato se Rusija nikada neće odlučiti na to da Severnoatlantska alijansa iskoristi, kao u slučaju sa Libijom, Savet bezbednosti UN radi uvođenja poretka koji mu odgovara u bilo kom mestu.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner