Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Podgorici Tirana bliža od Beograda
Hronika

Đorđe Vukadinović: Podgorici Tirana bliža od Beograda

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 21. januar 2010.

Povratak ambasadora Zorana Lutovca u Podgoricu i formalno dobri diplomatski odnosi Crne Gore i Srbije neće značiti mnogo, jer, suštinski, oni će biti hladni i to se teško može ispraviti u doglednoj budućnosti. Iza formalnih gestova krije se nepovjerenje, čime se daje osnov da odnosi budu dugoročno na niskom nivou, ocijenio je politički analitičar Đorđe Vukadinović. U razgovoru za "Dan" on je kazao da je crnogorsko priznanje Kosova oktobra 2008. godine bilo kap koja je prelila čašu.

Vukadinović smatra da je nakon ozvaničenja crnogorsko-kosovskih odnosa Srbija reagovala blagom mjerom, za razliku od vremena priznanja Kosova.

- Meni se čini da su u Beogradu, u Srbiji uopšte, mislim na građane a ne na političare, bili više iznenađeni proglašenjem nezavisnosti u Crnoj Gori i postojalo je jedno razočarenje. A onda je došlo priznanje Kosova i to je kap koja je prelila čašu, tako da se to teško u neko dogledno vrijeme može ispraviti. I nije do pogoršanja došlo odmah nakon proglašenja crnogorske nezavisnosti, jer i tada je postojala nada, iluzija, da će odnosi biti dobri i partnerski, jer se i iz Podgorice čulo kako Crna Gora nema nikog bližeg i rođenijeg, ali u realnoj političkoj praksi to, vidimo, nije tako - saopštio je Vukadinović, inače urednik "Nove srpske političke misli".

Po njegovoj ocjeni, ako uslijedi odluka Vlade Mila Đukanovića o formalnom otvaranju ambasade Crne Gore u Prištini, onda će se povratak na uobičajene diplomatske odnose sa Beogradom "i te kako odložiti".

- Ima još jedan pokazatelj u Srbiji, a to je dramatično opadanje simpatija za Crnogorce, i Crnu Goru uopšte, u stavovima građana Srbije. Mislim da se prije nekih četiri-pet godina prilikom istraživanja koje smo radili pokazalo kako su u simpatijama ubjedljivo na prvom mjestu bili Crnogorci, a onda Rusi, pa svi ostali. Sada, međutim, dramatično pada ta vrsta simpatije i nekako nema više te bliskosti, ne samo sa crnogorskim vlastima, već sa Crnogorcima uopšte. I tako se emotivno javlja kao posljedica političkog udaljavanja - smatra Vukadinović.

On je istakao da je ponašanje podgoričkih vlasti u vezi sa Kosovom i ukupnom kosovskom situacijom, ali i u pojedinim drugim situacijama, pokazalo da od priče nakon referenduma 2006. godine "o dobrim i partnerskim odnosima" nema ništa.

- Nekad se negativan stav crnogorske vlasti prema Srbiji vidi više, a nekad manje, ali bojim se da se u Srbiji definitvno javno mnjenje više ne okreće ka stavu, "ma, proći će, vratiće se stvari u normalu". Mislim da od toga nema ništa. Priznanje Kosova je ličilo na sipanje soli na jednu već otvorenu ranu i to se odražava na niz detalja: od sve manjeg broja srpskih turista na Crnogorskom primorju, osim onih koji su za njega vezani i imaju porodice ili nekretnine tamo, pa do opadanja simpatija prema Crnoj Gori. U svakom slučaju, dok je ovakve politike u Crnoj Gori, mislim da će odnosi suštinski biti zahlađeni. Jer u Beogradu, uopšte u Srbiji, osjeća se da su podgoričkim vlastima mnogo bliži Zagreb, Tirana, Ljubljana – nažalost i Priština – od Beograda, bez obzira koliko to bilo apsurdno - rekao je Đorđe Vukadinović.

Đorđe Vukadinović ne očekuje da će se desiti neki proboj po pitanju regulisanja dvojnog državljanstva između Crne Gore i Srbije, i to pitanje, kaže, vjerovatno neće u skorije vrijeme biti riješeno.

- Što se ekonomske saradnje tiče, po prirodi stvari, tu veze postoje i ne mislim da će biti većeg pada, jer prosto, kapital ima neku svoju logiku koja nije uvijek identična sa političkom voljom. Ali, ako ne bude velikog pada, neće zaista biti ni nekog uspona, kakav bi se mogao očekivati s obzirom na komplementarnost tržišta - kaže na kraju Vukadinović.

(Dan)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner