Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: BiH kao „ni riba, ni devojka“
Hronika

Đorđe Vukadinović: BiH kao „ni riba, ni devojka“

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. novembar 2013.

Analitičar Đorđe Vukadinović je ocenio da BiH teško može da opstane u sadašnjem obliku, koji više nije dejtonski i koji se može opisati izrazom "ni riba ni devojka". On ističe da postoji opasnost da se pokuša radikalnija promena Dejtona na štetu RS uoči stogodišnjice Prvog svetskog rata i predstojećih izbora, što će neminovno izazvati turbulencije.

"Sadašnja BiH nije ni država kakvu bi voleli da naprave Bošnjaci, niti u dovoljnoj meri zadovoljava ambicije Srba u BiH da budu svoji na svome. Ovakva BiH kakva je nastala kršenjem Dejtona i prebacivanjima nekih nadležnosti na centralne organe ne može da opstane u ovom obliku, i ona ne zadovoljava ni Sarajevo ni Banjaluku", rekao je Vukadinović.

Povodom 18 godina Dejtonskog sporazuma, Vukadinović ocenjuje da su moguća dva razvoja događaja. Jedan, gde bi se BiH vratila izvornom konfederalnom, ali još labavijem obliku, sa akcentom na entitetima, ili da ide u dalju unitarizaciju sa dvostrukom opasnošću sukoba, koja se iza toga krije.

"Ta dvostruka opasnost je da Republika Srpska bude prinuđena na odvajanje i da se BiH raspadne, što ne bi želeli da se dogodi i protiv čega će se žestoko boriti u Sarajevu i na Zapadu, ili, pak, da se pokuša nasilno realizovati cilj unitarne BiH", što bi takođe sigurno vodilo u sukobe, rekao je Vukadinović, koji je i urednik časopisa "Nova srpska politička misao".

On ocenjuje da će se ovakvo stanje sa BiH verovatno u jednom trenutku morati da promeni u jednom ili drugom pravcu.

"Kako sada stoje stvari, pogotovo uoči stogodišnjice Sarajevskog atentata i Prvog svetskog rata, kao i budućih izbora, plašim se da je u ovom trenutku realnija opasnost da se pokuša sa revizijom Dejtona na štetu RS, odnosno da se još više `nakrivi` uređenje BiH u pravcu koji bi voleli Sarajevo, Brisel, Vašington i Berlin, nego da ide u drugom pravcu", kaže on.

Vukadinović ističe da je, nasuprot rasprostranjenom mišljenju o „privremenom rešenju“, kao i bolnim ustupcima sa srpske strane koji su ga omogućili, Dejtonski sporazum bio relativno dobar okvir za potencijalnu dugovečnu državnu zajednicu u smislu neke labave konfederacije ili ugovorne države, ali da to nije odgovaralo ambicijama većine bošnjačkih krugova u Sarajevu i onih iz sveta koji ih podržavaju.

"Dejtonska BiH je mogla da postoji i bude funkcionalna kao labava konfederacija ili kao ugovorna državna zajednica, ali ne onako kako bi hteli u Sarajevu. Paradoksalno je da je BiH bila funkcionalnija i imala veće šanse da opstane na onim, izvornim dejtonskim temeljima na kojima je i zasnovana, nego u ovom mutiranom obliku koji nikoga ne zadovoljava", naveo je on.

Vukadinović je rekao da bi bilo logično da 18 godina posle Dejtona visoki predstavnik napusti BiH, ali da misli da se to neće još dogoditi, te dodaje da je interesantan i indikativan paradoks da Sarajevo neprestano insistira da BiH treba da funkcioniše kao tzv. „normalna država“, a da mu istovremeno ne smeta da BiH bude protektorat sa visokim predstavnicima, koji vladaju kao maharadže u nekoj koloniji.

(NSPM-Srna)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner