Početna strana > Hronika > Direktor Centra za istraživačko novinarstvo Branko Čečen: Vučić opstaje na neslobodi medija i propagandi; SNS prekršio zakon i to nikome nije vest
Hronika

Direktor Centra za istraživačko novinarstvo Branko Čečen: Vučić opstaje na neslobodi medija i propagandi; SNS prekršio zakon i to nikome nije vest

PDF Štampa El. pošta
sreda, 23. januar 2019.

Direktor Centra za istraživačko novinarstvo (CINS) Branko Čečen smatra da se nastup predsednika Aleksandra Vučića na panelu o slobodi medija u Davosu može oceniti kao vrhunski cinizam. Plašim se da ne postoji prostor u načinu na koji trenutno vlada SNS za ozbiljnu slobodu medija u Srbiji, kaže on.

Čečen je u Danu uživo TV N1 ocenio da je verovatno nekome u Davosu imponovalo da na temu koja se ne tiče svetske ekonomije ili gorućih kriza, poput Sirije, ima predsednika jedne države, pa se tako Vučić zadesio na panelu o slobodi medija. Podseća, s druge strane, da je reč o šefu države u kojoj su mediji disfunkcionalni, jer ne informišu javnost, i čoveku koji kao časnog čoveka hvali Dragana J. Vučićevića čiji tabloid Informer ima nekoliko stotina lažnih vesti na svojim naslovnim stranama samo u toku jedne godine.

"Teško je iz našeg ugla slušati Vučića kako probleme medija objašnjava polarizacijom. On ima sve medije na svojoj strani: od onih koji su propagandna mašinerija do preplašenih medija. Njegov odnos prema tome da će stanje da sredi za dve godine je takođe ciničan, jer smo mi svedoci ne samo da je medijska situacija sve lošija, već niza relevantnih istraživanja za koja znaju i u Briselu koji navodi slobodu medija kao problem. Njegova vlast opstaje na neslobodi medija i propagandi", istakao je on.

Takođe se usprotivio Vučićevom pominjanju opozicionih medija jer takvi mediji, prema mišljenju direktora CINS-a, u Srbiji ne postoje, odnosno ne igraju ikakvu ozbiljnu ulogu.

"Nezavisni mediji, poput N1, CINS-a, su definisani kao opozicioni što jednostavno nije tačno", poručio je Čečen.

Podsetio je i da su "Vučićevi ljudi" u nekoliko navrata otvoreno opisivali medije kao političke protivnike. Mediji ne mogu biti politički protivnici, jer nisu stranke, ne takmiče se na izborima, nisu u parlamentu, a u pristojnim zemljama se ni politički protivnici ne tretiraju kao mediji u Srbiji, naveo je Čečen.

Vučić je u Davosu govorio i o slučaju novinara gročanskog portala Žig info Milana Jovanovića kojem je zapaljena kuća, ali je izostavio da pomene da su mu i pucali na vrata kako bi ga sprečili da izađe iz objekta koji gori, podsetio je gost Dana uživo. Istakao je i da upravo agresivna retorika predsednika Vučića vodi ka nasilju prema novinarima.

Predsednik države se uoči odlaska u Davos sastao i sa predstavnicima organizacija Reporteri bez granica, a na samom panelu je obećao da će medijska situacija kroz dve godine biti bolja.

"Videćemo da li će se saznati šta je tačno rečeno (na sastanku Vučića i Reportera bez granica), ali nema tu ničeg novog. Plašim se da ne postoji prostor u načinu na koji trenutno vlada SNS za ozbiljnu slobodu medija. Nadam se da nisam u pravu, ali iskustvo govori suprotno", istakao je on.

Čečen je podsetio i da je CINS juče objavio saznanja da je jedan odbornik SNS-a stranci poklonio prostorije na Novom Beogradu koje, prema finansijskom izveštaju naprednjaka, vrede oko 1,3 miliona evra.

Taj iznos, ukazuje direktor CINS-a, prevazilazi zakonom dozvoljeni limit za donaciju političkim partijama, što znači da je vladajuća stranka prekršila zakon. "I imamo tajac. Omertu! Niko to ne pominje", ukazao je on.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner