Početna strana > Hronika > DIA: Crna Gora je raj za mafiju i utočište za kriminalce
Hronika

DIA: Crna Gora je raj za mafiju i utočište za kriminalce

PDF Štampa El. pošta
petak, 05. jun 2009.

Premijer Crne Gore Milo Đukanović vlada zemljom koja je "raj za nezakonitu trgovinu i utočište za kriminalce", piše u izveštaju italijanske Službe za borbu protiv mafije (DIA), čiji su delovi objavljeni u istraživanju Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara.

Premijer Crne Gore Milo Đukanović vlada zemljom koja je tokom njegove vlasti postala "raj za nezakonitu trgovinu i utočište za kriminalce", piše u izveštaju italijanske Službe za borbu protiv mafije (DIA), čiji su delovi objavljeni u istraživanju Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara.

U optužnici podignutoj protiv Đukanovića u Bariju, navodi se da je Crna Gora od 1994. do 2002. godine bila "raj za šverc cigareta" u kojem su učestvovali italijanski karteli Kamora iz Napulja i Sakra korona unita iz regiona Pulja, na jugu Italije.

Sud u Bariju je 21. maja odbacio optužbe za krijumčarenje cigareta protiv Đukanovića jer ga štiti imunitet, a 1. juna je je taj sud za 11. novembar odložio raspravu o tome da li će odobriti suđenje državljanima Crne Gore Dušanki Jeknić, Branislavu Mićunoviću, Veselinu Baroviću i Branku Vujoševiću.

Novinari su u istraživanju kojem je doprineo i Centar za istraživanje Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) otkrili da Đukanović poseduje nekretnine i kompanije u vrednosti od bar 14,7 miliona američkih dolara, njegov brat Aco Đukanović 167 miliona dolara, a sestra Ana oko 3,5 miliona dolara, prenosi Beta.

U tekstu "Crnogorska veza" navodi se da je u Švajcarskoj u aprilu počelo suđenje crnogorskoj grupi u slučaju "Grof Montekristo" i da će oba postupka privući pažnju EU čija članica Crna Gora traži da postane.

"Đukanovićev diplomatski imunitet ne može sprečiti da ovi postupci iznesu na videlo sve što se dešavalo u toj zemlji koja je godinama delovala van zakona", navodi se u tekstu.

U istraživanju je detaljno opisan način šverca cigareta i "pranja novca" preko švajcarskog finansijkog tržišta.

"Trgovina je bila unosna, ali i krvava. Veliki broj mafijaša čija su beživotna tela nađena u Crnoj Gori i Italiji, nisu bili jedine žrtve ratova rivalskih klanova - u tim sukobima živote je izgubila i nekolicina agenata italijanske poreske i carinske policije - Guardia di Finanza", piše u tekstu "Crnogorska veza".

Dodaje se da izveštaj DIA uključuje "niz fascinantnih izjava" pripadnika Puljskog kartela, krijumčara koji su postali doušnici, čuvenog "kralja švajcarskih krijumčara" i hrvatskog novinara Ive Pukanića, ubijenog u oktobru 2008. godine, i izjava dva crnogorska
funkcionera.

"Đukanović je, zajedno sa svojim bliskim saradnicima", piše u izveštaju DIA, "stekao ogromne količine nelegalno zarađenog novca koji je deponovan u bankama u Švajcarskoj, Monte Karlu i na Kipru".

U tekstu se navodi da je mozak švercerske šeme u koju je bila uključena vlast Crne Gore bio državljanin Švajcarske Franko Dela Tore, koji je 1980-ih godina italijanskim mafijašima "prao novac" od heroina, a kasnije je tu šemu primenio na cigarete.

"U sudskim dokumentima navodi se da je Đukanović umešan u sve. Bio je svestan ogromne količine novca koja je dolazila od nezakonitog krijumčarenja duvanom koje je bilo u rukama italijanskog organizovanog kriminala. Njegova pohlepa za novcem ga je učinila
toliko neprincipijelnim, da se uklopio u kriminalno društvo", ocenjuje se u tekstu.

Ističe se da je Stanko Subotić-Cane, u Srbiji optužen za šverc cigareta, kako su zaključili italijanski istražitelji, između 1997. i 2000. godine organizovao prevoz avionskih tovara deviza - više od milijardu nemačkih maraka i drugih.

Italijanski tužilac je naveo da je Subotić, blizak Đukanoviću, "prao" profit svojih kriminalnih ortaka preko firme "Dulwitch".

Subotić je, kako se navodi, obezbedio tri aviona koja su u svako doba bila dostupna za transport novca na Kipar iz Crne Gore, u koju je novac stizao iz Švajcarske.

Tri aviona, "od kojih je jedan kupljen od profita iz crnogorske tranzitne takse i ličnim novcem Subotića", obavila su 178 letova sa 17 kurira, naveli su italijanski istražitelji.

Subotić je u bekstvu i živi u Švajcarskoj, a Rusija, u kojoj je krajem aprila 2008. godine bio uhapšen, odbila je da ga izruči Srbiji, navodi se u tekstu Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner