Početna strana > Hronika > Devetnaest godina od ubistva 14 srpskih žetelaca u selu Staro Gracko na KiM, još uvek niko nije odgovarao za ovaj zločin
Hronika

Devetnaest godina od ubistva 14 srpskih žetelaca u selu Staro Gracko na KiM, još uvek niko nije odgovarao za ovaj zločin

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 23. jul 2018.

 Pomen povodom 19 godina od ubistva 14 žetelaca u selu Staro Gracko kod Lipljana, jednog od najtežih zločina nad Srbima po dolasku međunarodne misije na Kosovo za koji još niko nije odgovarao, služiće vladika Teodosije.

Ubistvo se dogodilo 23. jula 1999. godine a Specijalno tužilaštvo u Prištini prošle godine obustavilo je istragu o tom zločinu.  

U napadu na grupu Srba na njivi tokom žetve iz zasede su ubijena četiri člana porodice Janićijević - Slobodan, Mile, Momir i najmlađi Novica, koji je imao 17 godina, zatim Andrija Odalović, braća Jovica i Rade Živić, Stanimir i Boško Đekić, Saša i Ljubiša Cvejić, Nikola Stojanović, Miodrag Tepšić i Milovan Jovanović.  

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić ocenio je povodom te godišnjice, da je zločin u Starom Grackom neizbrisiva mrlja na obrazu međunarodne zajednice, pred čijim očima su nevini ljudi masakrirani, ali i svih onih koji su pomogli da počinioci do danas ne budu kažnjeni.  

Policija UNMIK-a je u oktobru 2007. godine uhapsila Mazljuma Bitićija iz sela Veliki Alas kod Lipljana zbog sumnje da je učestvovao u tom ubistvu, ali je on, dva meseca kasnije pušten iz pritvora usled nedostatka dokaza.  

Groblje u Starom Gracku, gde su sahranjeni stradali žeteoci, više puta je skrnavljeno i minirano.  

Predsednik Kosova Hašim Tači pre dve godine prvi put je došao u selo, položio je cveće na spomen ploču u centru sela i rekao da takvi zločini ne smeju ostati nekažnjeni.  

Porodice ubijenih čekaju da zločinci budu nađeni i kažnjeni, a to je jedan od razloga što su tada i pored dvočasnovnog ubeđivanja Tačijevog savetnika, odbili da se sastanu s predsednikom Kosova i prihvate njegovo izvinjenje.  

Rođaci ubijenih kažu da im je Tači polaganjem cveća na spomen ploču "sipao so na žive rane" i "nasmejao im se u lice".  

Među zločinima na Kosovu, za koje do sada niko nije odgovarao, su i ubistva dece u Goraždevcu, porodice Stolić u Obiliću i dizanje u vazduh autobusa Niš ekspresa kod Podujeva.  

Udruženja porodica stradalih na Kosovu i Metohiji pozvala su prošle godine vlast u Srbiji da hitno na dnevni red razgovora s predstavnicima Prištine uvrste pitanje procesuiranja počinilaca ratnih zločina nad Srbima na Kosovu i Metohiji, pronalaska nestalih i suočavanja sa prošlošću.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner