Početna strana > Hronika > Deset godina od izborne pobede DOS-a
Hronika

Deset godina od izborne pobede DOS-a

PDF Štampa El. pošta
petak, 24. septembar 2010.

BEOGRAD – Pobedom kandidata Demokratske opozicije Srbije Vojislava Koštunice na izborima za predsednika SR Jugoslavije, na današnji dan pre deset godina, označen je kraj višegodišnje vladavine Slobodana Miloševića.

Istog dana, pre deset godina, DOS je odneo pobedu na lokalnim i izborima za oba veća Skupštine SR Jugoslavije.

Kandidat DOS-a Vojislav Koštunica je 24. septembra 2000. godine u prvom krugu izbora pobedio tadašnjeg predsednika Socijalističke partije Srbije i višegodišnjeg predsednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševića koji je, smenjujući se na funkcijama, na vlasti bio punih 13 godina.

Posle prvih izbornih rezultata, Milošević je odbio da prizna poraz u prvom krugu i zatražio održavanje drugog izbornog kruga 8. oktobra, što su Koštunica i DOS, koju je činilo 17 opozicionih stranaka, odbili.

Pošto je Savezna izborna komisija, kojom je predsedavao predsednik Saveznog suda Borivoje Vukičević, utvrdila da „nijedan kandidat u prvom glasanju nije dobio većinu” i saopštila da će se obaviti drugi krug glasanja, čelnici DOS-a su „pozvali narod Srbije na blokadu svih institucija”.

DOS je tada zatražio od Miloševića da do četvrtka, 5. oktobra, u 15 časova, prizna izbornu volju građana, koje je pozvao da se toga dana okupe ispred Savezne skupštine u Beogradu.

Dan posle protesta u Beogradu, Milošević se putem televizije obratio građanima Srbije i zvanično priznao poraz na predsedničkim izborima.

Koštunica je 7. oktobra položio predsedničku zakletvu pred poslanicima Savezne skupštine kao prvi demokratski izabran predsednik SR Jugoslavije.

Prema zvaničnim rezultatima, Koštunica je na predsedničkim izborima 24. septembra 2000. godine osvojio 2.470.304 glasova, odnosno 50,24 odsto, a Milošević 1.826.799 glasova, odnosno 37,15 odsto.

Slobodan Milošević je uhapšen u noći 31. marta 2001. godine, a 28. juna iste godine izručen Haškom tribunalu koji ga je teretio za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu i Metohiji tokom 90-ih godina prošlog veka.

Milošević je 11. marta 2006. godine preminuo u pritvorskoj jedinici tog suda u Sheveningenu od, kako su saopštili haški lekari, srčanog udara.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner