Početna strana > Hronika > Dejvid Kameron: Velika Britanija je odgovorna za mnoge probleme u istoriji
Hronika

Dejvid Kameron: Velika Britanija je odgovorna za mnoge probleme u istoriji

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 07. april 2011.

ISLAMABAD/LONDON – Velika Britanija je odgovorna za mnoge svetske probleme u istoriji, uključujući konflikt u Kašmiru između Indije i Pakistana, izjavio je britanski premijer Dejvid Kameron tokom posete Pakistanu, na pitanje kako bi njegova zemlja mogla da pomogne okončanju spora sa Kašmirom.

On se, izgleda, distancirao od imperijalne prošlosti zemlje, kada je ukazao da je Britanija kriva za decenije tenzija i nekoliko ratova oko spornih teritorija, kao i drugih svetskih konfikta, primećuje "Telegraf".

Kameron je ukazao da nije na njemu da se meša u spor.

"Ne želim ni da pokušam da uvučem Britaniju u neku vodeću ulogu na mestu gde smo mi odgovorni za problem na prvom mestu, kao što je slučaj i sa toliko drugih, brojnih svetskih problema"  rekao je on.

Kameron je posetio Pakistan da ispravi moguću uvredu koju je načinio prošle godine, optužujući tu zemlju da "izvozi terorizam". Njegove izjave o Kašmiru su toplo pozdravili pakistanski studenti i akademici, ali su istoričari ukazali da se premijer pogrešno izvinjava za prošlost Britanije.

"Ovo je tipičan primer britanskog šizofrenog odnosa sa bivšim kolonijama, u kojima je Britanija istovremeno i ponosna i posramljena zbog svoje prošlosti. Koalicija je rekla da ima velike ambicije za moderni Komonvelt i Velika Britanija bi trebalo da prestane da se stidi zbog svoje kolonijalne prošlosti, kao što bi trebalo i da radi sa drugim zemljama i poboljša njihovo stanje u oblasti ljudskih prava", rekla je Dejzi Kuper, direktorka Odeljenja za političke studije Komonvelta.

Kameronove izjave su čudne jer je on prethodno govorio kako je ponosan na prošlost Velike Britanije i rekao da mu je Viskaunt Palmerston jedna od inspirativnih istorijskih ličnosti. Kao ministar spoljnih poslova i, kasnije, premijer sredinom 19. veka, Palmerston je bio popularan zbog svoje drske intervenističke spoljne politike i takozvanog pristupa "diplomatije topovnjača".

Poslanik Radničke stranke i istoričar Tristram Hant smatra da je naivno misliti da je Britanija prouzrokovala mnoge od svetskih problema.

"Kameron ima tendenciju da obilazi zemlje širom sveta i govori im ono što žele da čuju, bilo da je u Izraelu, Turskoj, Indiji ili Pakistanu", smatra Hant.

Šon Geb, iz grupe za kampanje Libertarijanski savez, smatra da Kameron ne bi trebalo da se izvinjava za prošlost Velike Britanije.

"Validna je istorijska činjenica da su neki problemi potekli od britanske spoljne politike u 19. i 20. veku, ali da li bi trebalo da se mi osećamo krivima zbog toga? Ne uspevam da vidim zašto bi to trebalo. Neki od tih problema su se pojavili jer određene zemlje nisu želele da budu deo Britanskog carstva. Hteli su nezavisnost. Dobili su je. Trebalo bi da sada reše svoje probleme umesto što gledaju na nas", rekao je on.

Neki istoričari smatraju da je Britanija, osim za Kašmir, istorijski odgovorna i za druge međunarodne sporove. Mnogi smatraju da je uzrok izraelsko-palestinskog spora u odluci Velike Britanije iz 1917, kojom je ustanovljen "nacionalni dom jevrejskog naroda", na tadašnjoj palestinskoj teritoriji. Granice mnogih zemalja na Bliskom Istoku povukla je Velika Britanija. Loše markiran i veoma nestabilan granični region između Pakistana i Avganistana takođe je uvelike izdefinisala Britanija krajem 19. veka.

Duga istorija izvinjenja

Kameronova volja da prihvati istorijsku odgovornost za spor oko Kašmira ima dugu istoriju izvinjenja njegovih prethodnika u Radničkoj partiji.

Bivši britanski premijer Toni Bler se 1997. izvinio irskom narodu za glad koju je zemlja pretrpela sredinom 19. veka, da bi 2006. izrazio "duboko žaljenje" zbog britanske istorijske uloge u trgovini robovima iz Afrike. Takođe bivši premijer Gordon Braun objavio je 2009. zvanično izvinjenje vlade desetinama hiljada britanske dece koja su brodovima prebačena u Australiju i druge zemlje Komonvelta između dvadesetih i šezdesetih godina prošlog veka. Iste godine, Kameron je rekao da bi Britanija mogla da poradi na slavljenju svoje istorije.

"Ne smemo nikada da zaboravimo da je Britanija sjajna zemlja sa istorijom na koju možemo istinski da budemo ponosni. Naša kultura, jezik i inventivnosti oblikovali su moderni svet", rekao je on.

Britanija ili Hari Sing

Kašmir je sporna teritorija otkako je Indija podeljena 1947. Originalne granice je napravio Viskaunt Redklif, pravnik koji je postao predsednik dva komiteta za razgraničenje, ustanovljena sa indijskim Dekretom o nezavisnosti, čime su stvorene dve nacije. Dok neki istoričari smatraju da je Britanija time odgovorna za spor, drugi upiru prst u Harija Singa, vladara Kašmira iz 1947. Uprkos očekivanju da će oblasti naseljene muslimanima postati deo Pakistana, on je odlučio da će Kašmir, većinski muslimanski, ostati deo Indije.

Pakistan i Indija su tri puta ratovali oko Kašmira od podele, a taj spor i dalje utiče na njihove odnose.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner