Početna strana > Hronika > Danijel Frid pozvao Rusiju da pomogne kosovskim liderima
Hronika

Danijel Frid pozvao Rusiju da pomogne kosovskim liderima

PDF Štampa El. pošta
petak, 20. mart 2009.

Zamenik američkog državnog sekretara za evropska pitanja Danijel Frid, koji uskoro prelazi na novu dužnost, izjavio je danas da je nezavisnost Kosova i Metohije "svršen fakt" i pozvao Rusiju da zajedno sa SAD pomogne "jačanju demokratske vlasti" kojoj, kako je rekao, teže kosovski lideri.

"Umesto što slabi kosovske institucije vlasti i pokušava da izoluje tu državu - što je u principu bezuspešno, predlažem Rusiji da radi zajedno sa nama da bi jačale demokratske vlasti", rekao je Frid, bivši izaslanik SAD za Kosovo. On je dodao da je to ono što žele kosovski lideri, koji "nisu ekstremisti". "Predsednik Fatmir Sejdiju i premijer Hašim Tači odbacili su ekstremizam i pirhvatili demokratski sistem vladanja. To su ljudi kojima mi treba da pomognemo", rekao je američki diplomata koji je bio zadužen za Kosovo u intervjuu ruskoj agenciji Interfaks. Ističući da je "Kosovo zemlja", za razliku od Južne Ostije (čiju je nezavisnost Rusija prošle godine u avgustu priznala), u kojoj živi "70.000 ljudi, kojima vladaju ruski oficiri rezervisti", Frid je "priznao da se na Kosovu još mora mnogo toga uraditi". "Međutim, to(Kosovo) je prava zemlja. Tamo ima vlada koja staje na noge... Ako im pomognemo, Kosovo će postati država za sve narode koji ga naseljavaju", rekao je Frid.

Prema njegovim rečima "Kosovo se može razvijati kao demokratska država za sve njegove građane, uključujući Srbe, Bošnjake, Cigane, Turke" a "može se razvijati i kao nacionalistička država", što SAD ne žele a "ne želi ni Rusija". Frid je rekao da je za žaljenje što  Rusija nije priznala nezavisnost Kosova. "Rusija i SAD imaju zajedničku odgovornost i treba da rade zajedno", rekao je on i dodao da su sporenja moguća ali da se "mora raditi zajedno". Na tvrdnju ruskog novinara da "problem srpske enklave u Mitrovici nije rešen i neće biti rešen" i da ona izgleda kao srpski geto, funkcioner Stejt departmenta je rekao da Kosovska Mitrovica "nije geto", već da je problem u tome što "Srbima u enklavi prete srpske ekstremističke grupe, koje žele da ih ometaju da učestvuju u normalnom životu Kosova", rekao je američki diplomata koji je od nedavno zadužen za transfer zatvorenika iz baze Gvantanamo.

(Blic)

 

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner