Početna strana > Hronika > Danas: Zvanični Beograd i Srbi sa severa Kosova potpuno se razilaze u stavovima
Hronika

Danas: Zvanični Beograd i Srbi sa severa Kosova potpuno se razilaze u stavovima

PDF Štampa El. pošta
petak, 21. oktobar 2011.

Beograd - Zvanični Beograd i Srbi sa severa Kosova trenutno se potpuno razilaze u svojim stavovima. Ako je oko toga i bilo nekih nedoumica, sve je postalo jasno nakon prekjučerašnjih zaključaka sa zajedničke sednice odbornika četiri srpske opštine, kojim se zahteva odlazak Euleksa s Kosova, prekid dijaloga u Briselu i odustajanje od primene dosad postignutih sporazuma, kao i povratak vojnika i policajaca Srbije na sever KiM.

Dakle, politički predstavnici Srba iz severne Mitrovice, Zvečana, Leposavića i Zubinog Potoka jednoglasno traže sve ono što je u suprotnosti s politikom zvaničnog Beograda.

Vladimir Todorić, izvršni direktor Centra za novu politiku, kaže za Danas da su se „Srbi sa severa razišli s Beogradom, a ne Beograd s njima“, dok Ognjen Pribićević, politički analitičar i bivši ambasador Srbije u Nemačkoj, za naš list navodi da to što je došlo do razilaženja „ne znači da Beograd želi i hoće da napusti te ljude“.

„Srbi sa severa Kosova su odbili da budu sredstvo Beogradu za dobijanje statusa kandidata. Jednostavno, oni ne žele da žive u Republici Kosovo, nego u Srbiji. I to je sve što im je važno. Moje lično mišljenje je da se oni bore za ono u šta veruju i da to zaslužuje poštovanje“, ističe Vladimir Todorić.

Prema njegovim rečima, Beograd ovu situaciju treba da shvati kao poruku da mora da postavi prioritete i da pruži jasan odgovor na veoma konkretna pitanja. „Srbima na KiM ne trebaju poruke koje su dvosmislene, apstraktne i dezorijentisane. Oni traže odgovor na pitanje da li Beograd i dalje podržava barikade i da li Beograd želi da se sever Kosova integriše u Republiku Kosovo“, upozorava Todorić.

Ognjen Pribićevićkaže da se apsolutno može zaključiti da su se Beograd i Srbi s Kosova razišli, ali da to nikako ne znači da Beograd hoće da ih ostavi na cedilu.

„Ovakva radikalizacija Srba s Kosova je, pre svega, izraz njihovog očaja u kojem, ni krivi ni dužni, žive već20 godina. S druge strane, to je posledica potpunog odsustva osećaja za realnost. Ako su negde ova i prošla vlada Srbije podbacile, onda je to što tim ljudima na KiM nisu na vreme saopštile realnost. Oni, iz svog ugla, ne mogu znati šta se dešava u Berlinu, Vašingtonu i Londonu. Realnost je da Beograd nema nijedan instrument kojim bi mogao da njihov položaj u ovom trenutku izmeni“, ukazuje Pribićević za Danas.

(Danas)