петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Власник Железаре у Смедереву, кинеска компанија Хестил тражи измене Закона о раду, како би се омогућило лакше отпуштање радника
Хроника

Данас: Власник Железаре у Смедереву, кинеска компанија Хестил тражи измене Закона о раду, како би се омогућило лакше отпуштање радника

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. јул 2017.

Кинеска компанија Хестил која је власник Железаре у Смедереву тражи од Владе Србије да промени Закон о раду како би се омогућило лакше отпуштање радника, пише дневни лист Данас у издању од четвртка.

Како наводи тај лист позивајући се на дипломатске изворе, Хестил тражи да се пооштре законске одредбе на уштрб радничких права, односно да менаџемент може раднике да оптерети додатним обавезама и лакше отпусти оне који не желе да прихвате додатне радне норме, што актуелни закон не одобрава.

Дипломатски извор Данаса тврди да Брисел не гледа благонаклоно на тај захтев, јер сматра да би се на тај начин додатно привилеговао положај компаније која послује у Србији.

Према наводима листа, код одредјених кругова у ЕУ постоји сумња да Хестил добија разне видове државне помоћи, од препуштања сировина и металних остатака у директном или посредном власништву Србије, до привилегије када се ради о цени струје.

"Сумња се и да кинеска компанија не испуњава друге обавезе према држави. Такав начин помоћи, када је реч о челичној индустрији, забрањен је и неприхватљив у ЕУ и сматра се нелојалном конкуренцијом", наводи лист.

Данас је имао увид у прелиминарни извештај Генералног директората за трговину Европске комисије од 17. јула, у коме се наводи да је Србија скинута са листе земаља које се терете за дампинг цене односно нелојалну конкуренцију, али извор тог листа тврди да још није реч о званичној одлуци, већ да ће она бити донета на седници Европске комисије 7. октобра.

Лист пише да и ако Европска комисија потврди ту одлуку, и Србија од тог датума више не буде на антидампинг листи ЕУ, то не значи да су отклоњене сумње у помоћ државе Хестилу.

Председник Удружених синдиката Србије "Слога" Жељко Веселиновић рекао је за Данас да и у тој синдикалној централи, која има подружницу у железари у Смедереву, имају слична сазнања када је реч о лобирању да се измени Закон о раду.

"И Хестил и други страни послодавци у Србији хорски врше притисак на Владу и траже да се и важећи Закон о раду измени како би они добили додатне повластице а радницима додатно смањена права. То је наравно погрешно и противно интересима запослених и Влада никако не би смела да прихвати такве захтеве ни Хестила, нити било кога другог", рекао је Веселиновић.

Лист је навео да до закључења броја није добио коментар о тим сазнањима, од Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, као ни од компаније Хестил.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер