недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Весна Пешић оснива нови Грађански савез?
Хроника

Данас: Весна Пешић оснива нови Грађански савез?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. јун 2012.

Београд - Група некадашњих чланова Грађанског савеза Србије (ГСС) одлучила је да реанимира ову угледну партију тиме што ће за десетак дана основати удружење грађана под називом Грађански савез (ГС), који ће бити политички активан. Касније, ако се за то буду створили услови, ова невладина организација регистроваће се као политичка партија.

У иницијативној групи за оснивање Грађанског савеза налазе се бивши чланови ГСС Радомир Глушац, Марија Обрадовић, Љуба Кенинг, Александар Краус и Љиљана Алексић. Они су упутили писмо некадашњим присталицама ове партије с позивом да се поново „организовано, институционално и легално баве политиком“.

Да подсетимо, ГСС је била парламентарна странка либералног опредељења, основана 1992. године. Прва председница била је Весна Пешић, а затим Горан Свилановић. Странка је окупљала велики број угледних јавних личности, професора универзитета, научника. У вођству ГСС били су, између осталих, Војин Димитријевић, Гашо Кнежевић, Драгор Хибер, Наташа Мићић, Горан Јешић, Радмила Хрустановић... На основу одлуке председништва странке, 7. априла 2007, ГСС је престао с радом, а угледни чланови отишли су углавном на две стране - у ЛДП или у ДС.

Весна Пешић каже за Данас да „нема везе с том причом“, док Гашо Кнежевић није желео да коментарише иницијативу за оснивање (новог) Грађанског савеза.

Радомир Глушац објашњава за Данас да ће политички програм ГС бити заснован на „грађанској социјалдемократији“, а да је пре лустрације потребно извршити декриминализацију друштва, „односно да се сви кривични поступци заврше“. Наш саговорник објашњава да је за време режима Слободана Милошевића приватизовано 75 одсто фирми и да се „од 200 најбогатијих људи у Србији, њих око 190 обогатило баш у том периоду“.

„Ми сматрамо да је Косово независна држава, а да Србија може да обезбеди и заштити своје интересе кроз тростепену аутономију - културну, политичку и територијалну. Када Косово уђе у Уједињене нације неће бити могуће да се све ово уради. Такође, подржавамо напоре Борислава Стефановића да се отворе преговори с Приштином“, наглашава Глушац.

Он додаје и то да се иницијатори ГС залажу за безуслован улазак Србије у Европску унију, али уз „истинску промену друштва“ и истиче да се садашње политичке странке својом политиком удаљавају од ЕУ и не прихватају њене стандарде. Такође, наводи Глушац, ГС ће се залагати и за чланство у НАТО, „јер је то једини начин да мала земља буде безбедна“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер