Početna strana > Hronika > Sednica Saveta bezbednosti UN o KiM: Vučić - Pozivam UN da preuzmu veću ulogu u dijalogu Beograda i Prištine; Tači: Ništa se vanredno nije dogodilo, vojska Kosova je trebalo da bude formirana pre pet godina
Hronika

Sednica Saveta bezbednosti UN o KiM: Vučić - Pozivam UN da preuzmu veću ulogu u dijalogu Beograda i Prištine; Tači: Ništa se vanredno nije dogodilo, vojska Kosova je trebalo da bude formirana pre pet godina

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 17. decembar 2018.

Završena je sednica Saveta bezbednosti UN o Kosovu. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je ambasadorima da je uplašen za budućnost srpskog naroda na Kosovu, ali i celog regiona. Navodi da je Priština ugrozila sve Srbe tako što je podigla takse na robu iz centralne Srbije na 100 odsto, i da ne postoji pravno opravdanje za formiranje "vojske Kosova". Hašim Tači je rekao da se ništa vanredno nije dogodilo prošle nedelje i da je vojska trebalo da bude formirana pre pet godina.

23.15 – Tači: Zna se ko je bio žrtva, a ko agresor

Odgovarajući na to, kosovski predsednik Hašim Tači je rekao da se zna ko su bile žrtve, a ko agresor, da je aparat države Srbije "ubio 35.000 civila na Kosova, da je silovano oko 20.000 albanskih žena". Naveo je i da je Miloševićev režim nasilno proterao milion Albanaca s Kosova, da je izvedeno, kako je rekao, 400 masakara.

 

"Oni koji govore o pravdi, želim da im kažem da su borci na Kosovu više puta prolazili određene pravosudne instance, prvo preko Unmika, pa i pred Haškim troibunalom, i pred Euleksom... Danas Kosovo želi da pokaže veću odgovornost države, jer smo uvereni u pravdu i istinu, i u partnerstvu sa međunarodnom zajednocom, samo Kosovo je formiralo specijalna veća, i sarađivaće na jedan odgovoran i transparentan način. Iako smo žrtve, danas na Kosovu ima više Albanaca nego Srba koji su osuđeni zbog ratnih zločina, dok u Srbiji nije nijenda. Tužilaštvo za ratne zločine Srbije više i ne radi. Verujem u pravedni rat koji smo vodili, baš kao što ne dovodim u pitanje da su neki naši borci skrenuli s puta borbe za slobodu", zaključio je Tači.

Nakon replike Hašima Tačija, u kojoj je naveo da Srbija nikoga nije osudila za zločine nad Albancima, završena je sednica Saveta bezbednosti. 

23.00 – Vučić: Nema propisa koji dozvoljava vojsku Kosova

Vučić iskoristio pravo na repliku. Rekao je da nije čuo nikoga ko se pozvao na neki zakon ili pravilo koje bi opravdalo potez Prištine da formira vojsku. Naveo je i brojke koje dokazuju da nisu Srbi počinili etničko čišćenje jer ih je nekada bilo 220.000, a sada ih je 106.000. Za to vreme, broj Albanaca se povećao. Negirao je tvrdnje britanske ambasadorke koja je rekla da se Srbija služila silom. "Moramo da budemo krivi da bi neko opravdao svoju pogrešnu politiku", ocenio je Vučić.

Vučić je na kraju sednice zatražio da se obrati još jednom, ističući da nijedan govornik nije umeo da citira propis ili član po kojem Priština ima pravo da formira vojsku.

“Jednostavan je razlog - taj propis ne postoji”, kazao je Vučić, zamerajući istovremeno predsedniku Kosova Hašimu Tačiju i ambasadorima pojedinih zapadnih zemalja koji su se pozivali na Ahtisarijev plan koji nikada nije stupio na snagu.

Vučić je odgovorio i na Tačijeve reči da je Srbija na Kosovu počinila etničko čišćenje.

“Nekada je na Kosovu bilo 1,4 miliona Albanaca, danas ih ima 1,7 miliona. Nekada je bila 220.000 Srba, danas ih je 105.000 ili 106.000. To su brojke, to su činjenica. Ko je zapravo počinio etničko čišćenje”, upitao je Vučić.

Istakao je i da Srbija nije primenjivala silu, nije uvodila carine, niti je stvorila vojsku na severu Kosova. “Nismo uradili ništa, ali moramo da budemo okrivljeni jer neko mora da opravda svoju pogrešnu politiku”, kazao je on.

Predsednik Srbije poručio je i da će dijalog sa Prištinom biti nastavljen čim budu ukinute “neodgovorne odluke o tarifma”, ali je podvukao da nije optimista.

“Nadamo se da ćemo jednog dana doći do dogovora sa Prištinom, ali u nedavnoj prošlosti sve što su radili bilo je toliko neodgovorno da nas je vratilo pet, šest godina unazad. Potrebna nam je vaša podrška, veća uloga UN, i pokušavaćemo i molićemo vas da podržite sve procese koji će nas dovesti do mogućeg dogovora. Nadamo se da se ništa gore neće desiti u budućnosti od onoga što se desilo prethodnih nedelja”, zaključio je Vučić.  

22.55 – Predstavnik Perua je rekao da zakoni o forimiranju "vojske Kosova" nisu u skladu sa Rezolucijom 1244 i Briselskim sporazumom. Predstavnici Etiopije, Ekvitorijalne Gvineje i Bolivije su pružili podršku teritorijalnom integritetu Srbije. Predstavnik Obale Slonovače u UN rekao je da je formiranje vojske Kosova protivno Rezoluciji 1244. Predstavnik Poljske je naveo da buduće oružane snage treba da budu formirane u skladu sa ustavom i u okviru inkluzivnog procesa, dok je predstavnik Kuvajta rekao da odluke kosovskog parlamenta predstavljaju suvereno pravo.  

22.35 – Ambasador Kine pri UN Ma Žaohsu je rekao da Peking podržava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i istakao da je Rezolucija 1244 ključni osnov za bezbednost Kosova. Smatra da je za rešenje kosovskog pitanja potrebno postizanje obostrano prihvatljivog sporazuma. Ambasador Kazahstana je rekao da svi unilateralni koraci mogu da podignu tenzije i ugroze stabilnost, iskazujući zabrinutost zbog postupaka Prištine.

22.30 – I predstavnik Sjedinjenih Država je podržao transformaciju KBS-a u vojsku. "Rezolucija 1244 ovlašćuje međunarodno vojno pristustvo na Kosovu, zaduženo za razoružavanje OVK i drugih oružanih grupa, i ne odnosi se na pravljenje sigurnosne snage", rekao je američki predstavnik. Dijalog, kaže, treba da bude prioritet i poziva obe strane da odmah preduzmu korake kako bi se smirile tenzije.

22.20 – Francuski predstavnik Fransoa Delatr je pozvao Prištinu da ukine takse i pozvao "obe strane da svoje razlike rešavaju kroz dijalog". Ambasadorka Ujedinjenog Kraljevstva Karen Pirs rekla je da transformacija KBS u vojsku spada u nadležnost suverene države, ali da to treba da bude u dogovoru sa Kforom i međunarodnom zajednicom.

  

22.00 – Vasilij Nebenzja: Hitno povući odluku o formiranju kosovske vojske, koja predstavlja flagrantno kršenje rezolucije 1244 

Stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja poručio je večeras na sednici SB UN da odluka Kosova da stvori vojsku predstavlja flagrantno kršenje rezolucije 1244, koja zahteva apsolutnu demilitarizaciju pokrajine.

„Odluka o transformaciji snaga bezbednosti Kosova u oružane snage Kosova je flagrantno kršenje rezolucije 1244 Saveta bezbednosti koja, kako je ponovo naglasio generalni sekretar, ostaje glavni međunarodno pravni dokument za rešavanje kosovskog problema“, rekao je Nebenzja na vanrednoj sednici SB UN.

Pojava vojske na Kosovu preti ponavljanju oružanog konflikta u regionu. 

Izlazak na scenu Oružanih snaga Kosova predstavlja pretnju miru i bezbednosti u regionu i može izazvati novi oružani konflikt“, mišljenja je diplomata. 

Evropa je, prema njegovim rečima, „kilavo“ reagovala na stvaranje vojske Kosova, što je, kako je rekao, razočaravajuće.

„To je neodgovorna i dvolična politika koja je prešla opasnu crtu“, objašnjava ruski predstavnik u SB UN.

On je pozvao da se odluka o formiranju kosovske vojske hitno povuče.   

„Rezolucija sadrži apsolutno jasan zahtev o demilitarizaciji svih oružanih grupa kosovskih Albanaca i dopušta boravak na teritoriji Kosova isključivo multinacionalnih kontingenata pod međunarodnom kontrolom“, zaključio je Nebenzja.

Podsetio je da su nedavno održane velike vežbe na severu Kosmeta, što je zastrašilo Srbe. Kfor deluje i izvan svog mandata, obučavajući kosovske snage, rekao je Nebenzja.

21:37 - Obraća se Hašim Tači

Predsednik tzv Kosova poručio je na sednici SB UN da će vojnici Kosova biti vojnici mira i da Priština neće nikad odustati, kao i da će uvek pozivati sve zajednice da učestvuju u radu „Vojske Kosova“.

Jedina opasnost su pretnje koje dolaze od našeg „severnog suseda“, rekao je Tači i dodao da Priština ne želi da „duplira funkciju NATO-a na Kosovu, već želi zemlju sposobniju da odbrani mir“.

„Republika Kosovo je preduzela korake na formiranju sopstvene vojske; šta je tu neobično", upitao je Tači u izlaganju, navodeći da ta odluka nije u suprotnosti sa Rezolucijom 1244.-a.

Prema njegovim rečima u Ahtisarijevom planu, u članu 52 pominje se mogućnost da Kosovo formira sopstvenu vojsku

„Kao predsednik Republike Kosova i vrhovni komandant vojske Kosova, tvrdim da će transformacija KBS doneti više sigurnosti našim građanima. Vojska neće biti pretnja bilo kome na Kosovu, već će braniti sve građane na celoj teritoriji Kosova. Vojnici Kosova biće vojnici mira“, rekao je Tači.

Prema njegovim rečima, Kosovo je odlučno opredeljeno za mir, i za sporazum sa Srbijom.

„Mi na Kosovu smo uvek bili žrtve. Borili smo se za preživljavanje. Želimo da se pomirimo, rekao je Tači. Kosovo i Srbija, kao nezavisne zemlje, imaju evropsku budućnost. Ponosim se svojom prošlošću, i svojih saboraca“, rekao je Tači.

Hašim Tači je rekao da se "ništa vanredno nije dogodilo prošle nedelje" na Kosmetu. Odluka o formiranju vojske je čak zakasnila pet godina i nije pogrešna odluka, rekao je Tači i dodao da su kasnili jer su "čekali dobru volju onih koji to nisu pokazali".

"Odluka o formiranju vojske je čak zakasnila pet godina i nije pogrešna odluka", rekao je Tači i dodao da su kasnili jer su "čekali dobru volju onih koji to nisu pokazali".

"Problem koji imaju naši severni susedi nije vojska Kosova već egzistencija države Kosovo. Bez dijaloga i konačnog sporazuma ostajemo zemlje koje samo proizvode drame", rekao je Tači koji smatra da je "budućnost u evroatlantskim integracijama".

Hašim Tači je rekao da je pre dve decenije bio u uniformi i borio se protiv režima Slobodana Miloševića. "Ponosim se svojom prošlošću i prošlošću mojih saboraca. Sada kao predsednik znam da imam ispred sebe još jednu veliku obavezu, borbu za mir i bolju budućnost, da zaokružimo vekovnu borbu naših naroda", poručio je Tači.

21.35 – Predsednik Srbije je na srpskom poručio građanima na Kosmetu da će Srbija uvek biti uz njih.

Za kraj je na srpskom poručio narodu na Kosmetu da će Srbija uvek biti uz njih.

"Dame i gospodo, braćo Srbi i sestre Srpkinje, želim da vam se zahvalim na svemu što ste izdržali, mukama kroz koje ste prošli, i da vam poručim da je Srbija uz vas i da će uvek biti uz vas", zaključio je Vučić.  

21:34 - "Dijalog o klikerima? Srbi neće dobiti ništa" 

- Žele da priznamo nezavisnost Kosova i neće promeniti čak ni oblik države, odnosno, Srbi neće dobiti ništa! Na čemu bi trebalo da se zasniva taj dijalog? Na klikerima sa kojima će se deca igrati? Pored svega što sam rekao, Srbija je uvek spremna da nastavi dijalog i želimo da pozovemo UN da preuzmu veću ulogu u budućnosti. Moramo da vidimo korake i procese, Priština mora da povuče svoje poteze, a mi ćemo način da zaštitimo naš narod na Kosovu - kaže Vučić.

- Preklinjemo sve vas da neko mora da spreči te ljude jer su te mere koje su preduzeli nešto što nije uskađeno sa 21. veku, da to kažemo na jako blag način - rekao je Vučić.

Predsednik Srbije je rekao i da je Priština izabrala novi pregovarački tim u kojem su ljudi iz OVK koji su pod istragom zbog zločina nad srpskim civilima.

"Stavili su sve njihove preduslove i zahteve za nastavak dijaloga, da Srbija prizna nezavisnost Kosova, da razume da su granice Kosova one koje oni misle da jesu i da neće promeniti čak ni oblik države, kao unitarne, zato što će Srbi dobiti – ništa", naveo je Vučić.

 

21:25 - Vučić se pozvao na Rezoluciju 1244

Predsednik Srbije je ukazao da je Kosovo i Metohija zvanično teritorija sa najmanjom stopom povratnika u svetu, od svega 1,5 odsto.

"Samo toliko ljudi se vratilo i to uglavnom u zgarišta", rekao je Vučić i podsetio da postoji obaveza Unmika da osigura bezbedan povratak svim povratnicima u njihove domove.

Kako je rekao, ne postoji nijedan takav problem u celom svetu, niti išta slično tome.

Vučić je podsetio da je Bogdan Mitrović iz Mušotišta kada je hteo da obiđe svoju razrušenu kuću surovo tretiran u prisustvu ćerki i unuka i pritvoren, bez dalje istrage i da to nije jedini slučaj onoga što rade Srbima koji se usude ne da se vrate na svoja ognjišta već i da obiđu svoje kuće.

On je kazao da je Priština najavljivala od 2014. da će stovoriti sopstvenu vojsku i da je još bivši ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić još u martu 2014. upozorio generalnog sekretara UN Ban Ki Muna o mogućosti stvaranja vojske i velike opasnosti od kosovskih bezbednosnih snaga.

Vučić je podsetio da rezolucijom 1244 nastaje zakonski okvir za nastavak međunarodnog prisustva na KiM, kao i mandat za bezbedno okruženje za sve u tom smislu.

"Unmik će blisko sarađivati sa međunarodnim snagama na KiM. Podsetio bi na tačku 4, aneks 2 rezolucije 1244 koja predviđa međunarodno bezbednosno prisustvo sa značajnim učešćem NATO, što mora biti pod jedinstvenom komandom uz obavezu da obezbedi bezbedni povratak svih interno raseljenih lica ili izbeglica" rekao je Vučić.

Vučić kaže da član 9 predviđa ne samo demilitarizaciju OVK već i svih drugih naoružaniih kosovskih albanskih snaga i grupa, što je potpuno jasno.

"Iz kog dokumenta proističe suvereno pravo da osnuju svoju vosjku? Nigde to nije napisano u tom obliku ni u njihovom ustavu. Oni kažu član 1.44 stav dva", rekao je Vučić i dodao da za svaki amandman mora da se traži odobrenje dve trećine poslanika uključujući i srpskih poslanika koji imaju zagarantovana mesta.

"Nisu mogli da nađu sedam Srba koji će glasati za to i onda koga je briga o zakonu i činjenicu i osnovali su tzv. kosvoske oružane snage".

Vučić dodaje da su ipak iznenađujuće dobili ogromnu podršku za to sa mnogih zapadnih adresa.

Kaže i da za prisustvo vojno na severu KiM i da se kreću sa oružanim snagama na severu moraju da dobiju salganost od NATO i odobrenje od lokalne sprske zajednice.

Vučić je podsetio da Kosovske snage bezbednosti ne mogu doći na sever Kosova bez poziva Kfora i dozvole Srba, a da su već protivpravno bili kad su hapsili Marka Đurića.

21:20 - Rekli smo im da se ne kandiduju za Interpol

Kada je reč o zahtevu Prištine za članstvo u Interpolu, Vučić je rekao da je Srbija branila svoj suverenitet, u skladu sa Poveljom UN. Govorili smo im da ne idu pred Interpol, Unesko i ENTSO-E, rekao je Vučić.

"Preklinjali smo da ne idu na glasanje za člansvo u Interpol, UNESKO i ENTSO-E. Oni su računali na podršku SAD i mnogih evropskih država, nadajući se da će pobediti. U prvoj rundi dobili su manje od 50 odsto glasova. Onda su počeli da okrivljuju Srbiju kao da je naša greška, kao da je trebalo da ih podržavamo, kao da je bila to neka naša obaveza. Bilo je mnogo zemalja, bitnih, širom sveta, koje su glasale protiv njihovog zahteva", rekao je on.

"Potpredsednik UN Lakroa je rekao da su u Prištini ljuti zbog Interpola, ali mi smo im rekli da to ne rade, preklinjali smo ih da to ne rade bez završetka dijaloga. Samo smo se branili,branili smo svoju suverenu državu Srbiju u skladu sa Poveljom UN", istakao je Vučić.

Dodao je da su neki rekli da je to zbog toga što smo započeli kampanju za povlačenje priznanja Kosova.

"Želim da kažem da, otkako smo započeli dijalog 2012. i nastavili 2013. oni su dobili 19 novih priznanja a mi nismo ništa rekli, nismo bili ljuti, nikog nismo napadali, nikom nismo pretili, ali kad je počeo obrnuti proces odjednom je to postala greška", rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, Srbija je oduvek činila sve da bi održala stabilnost i mir širom regije i sudržva se od toga da vuče pogrešne poteze jer smo loše prošli u prošlosti.

"I ne želimo da naša deca provode u raznim ratovima. Ali, preklinjem sve vas, i to je moja najveća molba večeras, mora neko da spreči te ljude, da ih zaustavi, jer te mere koje su nedavno doneli - to je nešto što nije usklađeno sa 21. vekom", poručio je Vučić. 

21.15 - Počinje obraćanje predsednika Vučića

Vučić kaže da je zabrinut, a čak i uplašen za mir na Kosovu i Metohiji.

- Zahvalan sam što ste sazvali ovu sendicu u tako kratkom vremenu, jer je to veoma važno i ispravno zbog užasno teške situacije na terenu gde se susrećemo sa sve više teškoća na Kosovu i Metohiji. Ja sam veoma zabrinut i uplašen za posledice, ne samo za Srbiju nego za ceo region - rekao je Vučić.

- Zbog užasno komplikovane situacije na terenu, što znači da se suočavamo sa sve više teškoća na KiM, moram da kažem da sam uplašen za budućnost mog naroda, ali i celokupne regije - rekao je u uvodnom delu.

Srbija je uložila ogromne napore i trud kako bi sačuvala mir i red na Balkanu, učinili smo sve kako bi se uzdržali od prištinskih postupaka, rekao je predsednik Srbije i naglasio da ne podržava kada kažu da obe strane moraju da urade nešto, jer je Srbija uradila sve.

- Srbija je ispuinila sve svoje obaveze iz tog prvog sporazuma, mnogo ustupaka smo učinili, mi smo to potpisali i sproveli - naglasio je Vučić.

U obraćanju koje je usledilo, predsednik Vučić je ukazao da Priština nije sprovela ono što je bilo dogovoreno Briselskim sporazumom i nabrojao sve tačke sporazuma koje je Beograd sproveo u delo.

Ističe da zbog toga ne prihvata uobičajene fraze da "obe strane treba nešto da urade".

"Želeo sam da kažem da je Srbija uložila ogromne napore i puno truda kako bi uspostavila mir i stabilnost na celokupnom Zapadnom Balkanu. Činili smo sve kako bi se suzdržali od odgovora na razne provokacije koje su dolazile iz Prištine. Mi ne prihvatamo takvu vrstu fraze da neko poziva "obe strane da nešto učine ili ne učine". Srbija, kao što znate, učinila je skoro sve kako bi sprovela u delo sve što je do sada dogovoreno. Kao što znate potpisali smo prvi dogovor Beograda i Prištine, i Srbija je ispunila sve svoje obaveze. Učinili smo puno ustupaka i bilo je jako teško za našu javnost da to prihvatimo, ali smo sproveli", rekao je on.

Vučić je podvukao da s druge strane jedina obaveza koju je morala da realizuje Priština, a šest od 15 tačaka dogovora se tiče te jedne obaveze, a to je formianje Zajednice srpskih opština.

"To je jedna jedina obaveza i danas je 2.070 dan kako nije sprovedeno u delo i nemaju nameru da to učine u budućnosti. S druge strane Srbija je ispunila sve vezano za sporazum o policiji, sudstvo, telekomunikacijama, učešće u opštinskim izborima po kosovskom zakonu, apsolutno sve što smo potpisali. Ali to nije bilo dovoljno", naglasio je on govoreći na engleskom jeziku.

Vučić je ukazao da je potom Priština, odjednom, uspostavila tarifu suprotno CEFTA sporazumu i SSP, tarife protiv Srbije i BiH.

"Najpre 10 odsto, a kada su videli da je albanska javnsot reagovala dobro na to, povećali na 100 procenata. Oni su čak ubili svaki vid trgovine između centralne Srbije i Kosova i Metohije. Čak šta više ugrozili su celokupnu srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiji, jer je to jedini način za njih da zarađuju, da prežive, dobiju lekove, i to je oduvek bio jedini način da prežive. Prekršili su sve sporazume na koje se poziva čak i EU", objasnio je on.

"Stavimo to sve na stranu. Možete li zamisliti nekog u 21 veku koji zabranjuje i sprečava slobodan protok ljudi i dobara, samo što ne voli političke odluke druge strane", upitao je Vučić.

"Srbija je uvek spremna da nastavi proces dijaloga, želeli bismo da pozovem i UN da preuzmu veću ulogu u budućnosti, nemamo ništa protiv dijaloga pod pokroviteljstvom EU, ali želimo da se UN više uključe, da vidimo korake koje će preduzeti Priština, moraju da povuku takse i druge poteze i naći ćemo način da obezbedimo sigurnosti našeg naroda", rekao je Vučić.

Predsednik Srbije je naveo i da ne postoji pravno opravdanje za formiranje "vojske Kosova", čak ni u kosovskom ustavu, koji Srbija ne priznaje. U njemu se navodi da su za formiranje vojske potrebni i glasovi Srba, koje nisu dobili.

Podsekretar UN za mirovne operacije Žan Pjer Lakroa predstavio je poslednja dešavanja na Kosovu i Metohiji. Istakao je da su dodatno narušeni odnosi Beograda i Prištine, kao i da nije bilo napretka u dijalogu u kojem posreduje Brisel.

"Zabrinuti smo zbog situacije na terenu, posebno na severu Kosova, i zato je neophodno da Priština i Beograd izbegnu bilo kakve korake koji bi mogli da dodatno pogoršaju situaciju, već radije da nađu načine da poboljšaju dijalog i međusobne odnose", rekao je Lakroa otvarajući vanrednu sednicu Saveta bezbednosti o Kosovu i Metohiji. 

21:05 - Počinje sednica SB UN

Vučića predsedavajući sednice nazvao predsednikom Srbije, Tačija predsedavio kao "gospodina Tačija".

20:55 - Holandija stala uz kosovsku "vojsku"

Ambasador Holandije pri UN Karel van Osterom, rekao je pre početka sednice medijima da je "suvereno pravo Kosova da formira vojsku".

On je dodao da je "kompromisni i obavezujući sporazum o normalizaciji odnosa krucijalan, kako bi Srbija i "Kosovo" mogli da napreduju na svom "evropskom putu"".

Tači je već najavio da će govoriti o zahtevu lažne države Kosovo da uđe u UN, što je nedopustivo.

Predsednik Vučić izjavio je u subotu uveče da će ići na sednicu kako bi rekao istinu o tome koliko je Srbija truda i energije uložila kako bi bio postignut kompromis, a koliko drugi to nisu želeli.

On je istakao da je Srbija upozorila celu međunarodnu zajednicu na poteze Prištine, pet stalnih članica SB UN, 10 ostalih članica, Generalnu skupštinu UN...

- Pokušaću da kažem da smo prihvatili Briselski sporazum, kao tezak sporazum, sve smo izneli na svojim plećima, ali smo znali da je Srbiji potreban mir - ukazao je predsednik i podvukao da Srbiji ne trebaju novi sukobi i ratovi.

On je ponovio da je Srbija ispunila sve stavke Briselskog sporazuma i teške uslove, a Priština nijednu.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je da je predsedavajući SB UN iz Obale Slonovače zakazao hitnu sednicu na osnovu zahteva Srbije.

Sednica je otvorena za javnost.

Predsedavajući je najavio razmatranje pisma od 14. decembra koje je predstavnik Srbije uputio Savetu bezbednosti UN u kojem se navode detalji odluke Prištine o podizanju taksi na uvoz robe iz centralne Srbije.

Srbija je u pismu navela da je posredi kršenje CEFTA sporazuma, rekao je predsedavajući, čitajući pismo Srbije.

On je podestio i da je EU zahtevala da vlasti u Prištini ukinu takse u najkraćem mogućem roku

U pismu se navodi da je Priština u petak usvojila amandmane zakona koji omogućavaju formiranje tzv. "vojske Kosova" i da je u pitanju je narušavanje Rezolucije SB UN 1244.

Savet bezbednosti UN razmatraće u Njujorku situaciju na Kosovu, na zahtev Beograda zbog odluke Prištine o transformaciji Bezbednosnih snaga Kosova u oružane snage.

Na sednici koja počinje u 21 čas po srednjeevropskom vremenu, učešće su najavili predsednici Srbije i Kosova Aleksandar Vučić i Hašim Tači.

Aleksandar Čepurin: Dobro što je sednica otvorena, Zapad je bio protiv

Ambasador Rusije Aleksandar Čepurin smatra da je važno što je današnja sednica Saveta bezbednosti UN otvorena za javnost, dodajući da je Zapad bi protiv toga.

- Zapad će najverovatnije pokušati da sakrije pravnu drskost Prištine koja se ponaša razuzdano i bahato, kršeći Rezoluciju SB UN 1244 koja ostaje na snazi i predstavlja jedini pravni osnov za rešavanje kosovskog pitanja - napisao je on na Tviteru.

Dodao je i da bi bilo bitno kada bi izveštaj o stanju na KiM predstavio generalni sekretar UN.

- Treba i da se poštuju pravila UN u odnosu na predstavnike takozvanog Kosova - koja nije država - napisao je Čepurin.

Kako je naveo, Obala Slonovače, koja trenutno predsedava SB UN, donela je hrabru odluku povodom odlučnih zahteva Srbije i Rusije, da sazove sednicu povodom situacije na KiM, koja se počinje danas u 21 sat.

 

Sednicu je zakazala Obala Slonovače kao predsedavajuća Saveta bezbednosti UN u decembru, rečeno je agenciji Beta u sedištu UN u Njujorku. 
Zahtev za održavanje hitne sednice zbog odluke vlasti u Prištini o transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga u oružane snage, Srbija je uputila preko šefa svoje misije pri UN Milana Milanovića koji ga je 14. decembra prosledio predsedavajućem Saveta bezbednosti UN. 
U pismu koje je priloženo uz dnevni red današnje sednice, traži se i da se predstavniku Srbije, u skladu sa relevantnim odredbama Povelje UN i pravilom 37 privremenog poslovnika SB UN omogući da učestvuje na sednici i da da izjavu. 
Ocenjuje se da se odlukom o transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga grubo krši Rezolucija 1244 koja predviđa međunarodno bezbednosno prisustvo ovlašćeno da uspostavi sigurno okruženje za sve građane Kosova i dodaje da Rezolucija 1244 ne predviđa uspostavljanje nikakvih drugih oružanih snaga. 
Ta odluka je ocenjena kao otvoreno kršenje dokumenata UN i ozbiljna pretnja za regionalni mir što stvara rizik širenja nestabilnosti daleko izvan regiona, navodi se u pismu koje je potpisao ambasador Srbije pri UN Milan Milanović.

Vučić pred sednicu SB UN: Boriću se svim srcem

Beograd -- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će se danas u Njujorku, na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Kosovu boriti za Srbiju svim srcem.
Vučić je istakao da je nedelja bio težak dan, ne samo zbog lokalnih izbora, već i zbog toga što se pripremao za sednicu saveta SB UN. "Spremao sam se za Savet bezbedosti UN. Letim "Er Srbijom" ujutro i idem pravo na sednicu. Boriću se", rekao je Vučić na vanrednoj pres konferenciji.


Napomenuo je da će posle šefa UNMIK-a Zahira Tanina predstaviti šta Srbija misli.
"A, kada se svi oni izređaju, posle Tačija, imaću pravo i na repliku na kraju. Nisam još doneo odluku u kojem delu ću govoriti na engleskom i na srpskom. Ali, nije moj posao da ubeđujem naše ljude, već one koji žele da slušaju tamo. Do sutra ćemo doneti konačnu odluku", rekao je Vučić.
"Samo da naš avion ne kasni za Njujork, jer me neće čekati sednica", dodao je.
U svom obraćanju, predsednik je pozdravio srpski narod na Kosovu i Metohiji i zahvalio im na borbi, te ocenio da su gradonačelnici svih 10 opština poslali jasnu poruku Hašimu Tačiju ko je njihov predsednik i koja je njhova država.
"Vojska Kosova je formirana protiv interesa srpskog naroda. Ona ne može da ugrozi našu vojsku, ali može da ugrozi opstanak našeg naroda. Sve je to suprotno onome što je Tači govorio", kazao je on.

Tači: Sad je fokus Kosovu stolica u UN

Priština -- Kosovski predsednik Hašim Tači najavio da će govoriti na sednici SB UN o Kosovu i istakao da je sada fokus na dijalogu za stolicu Kosova u Ujedinjenim nacijama.


On je na Tviteru napisao da će reći "istinu" a to je, prema njegovim rečima, da transformacija Kosovskih bezbednosnih snaga nije razlog za strah već za slavlje, jer "potvrđuje privrženost Kosova multietničkim institucijama".
"Fokus je sada na dijalogu - za stolicu Kosova u UN", naveo je Tači.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner