Početna strana > Hronika > Dan srpsko-ruskog prijateljstva na Tari u organizaciji Škole prijateljstva "Naša Srbija"
Hronika

Dan srpsko-ruskog prijateljstva na Tari u organizaciji Škole prijateljstva "Naša Srbija"

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 20. jul 2015.

U Školi prijateljstva „Naša Srbija“ na planini Tari, gde se druži 200 dece, obeležen je Dan srpsko-ruskog prijateljstva. Tim povodom, decu su posetili direktor Ruskog instituta za strateška istraživanja Leonid Rešetnjikov, deputat Državne dume Ruske Federacije i potpredsednik Odbora za nauku i tehnologiju Mihail Degtjarov, otac Sergej Šastin- zamenik predsedavajućeg Sinodalnog odeljenja Ruske pravoslavne crkve za rad sa mladima i nastojatelj Krutickog patrijaršijskog podvorja u Moskvi, predstavnici Fonda socijalnih i kulturnih inicijativa čiji je osnivač Svetlana Medvedeva, supruga premijera Ruske Federacije Dmitrija Medvedeva, kao i brojni dobrotvori i prijatelji naše organizacije.

Gosti su obišli sve radionice koje se realizuju ove godine u Školi prijateljstva, a general Rešetnjikov je, praćen gostima, otvorio izložbu posvećenu Prvom svetskom ratu i beloemigraciji, koja je pripremljena ovim povodom. Svečanost je upotpunjena bogatim kulturno-umetničkim programom, koji su pripremili polaznici Škole prijateljstva iz svake zemlje ponaosob, predstavljajući tako sopstvenu kulturu, tradiciju i identitet. Bila je to prilika da deca iz pravoslavnih balkanskih država u najranijem dobu upoznaju kulture svojih vršnjaka iz susednih zemalja, ali i šire. Poseban utisak na sve prisutne ostavio je nastup dečaka i devojčica iz Donbasa. U okviru programa nastupili su i KUD iz Užica, beogradski hor slavista i hor Krutickog podvorja iz Moskve.

Prisutne je pozdravio osnivač „Naše Srbije“ Mlađan Đorđević, koji je izrazio želju da će ova, na našem prostoru jedinstvena škola koja slavi 15-godišnjicu, prerasti u tradicionalno mesto susreta pravoslavnih naroda. Gospođica Marinela Radovanović je pozdravila prisutne ispred kompanije „Holcim“ i u ime generalnog direktora Klaudija Soarea, ističući zadovoljstvo zbog dugogodišnje uspešne saradnje ovog preduzeća i „Naše Srbije“. Goste su toplim rečima pozdravili i general Rešetnjikov, Mihail Degtjarov, o. Šastin i Sergej Smirnov. Rešetnjikov je posebno istakao zadovoljstvo što je Naša Srbija „pošla putem ujedinjenja predstavnika balkanskih naroda i Rusije“.

M. Degtjarov je kazao da ovakvi događaji „čine svet bezbednijim“, a Smirnov izrazio uverenje da će ovakav kamp u Srbiji dugo potrajati, između ostalog i uz pomoć fonda Svetlane Medvedeve. Sergej Šastin je posebno izrazio zadovoljstvo što je ovaj događaj pripremljen za dan Svetog Sergeja Radonješkog, koji je ruski narod mirio i ujedinjavao, a time dao primer i nama u danima iskušenja.

Uz interaktivne obrazovne radionice i brojna predavanja, svoj deci u Školi prijateljstva su na raspolaganju brojne kreativne i sportske sekcije: škola etnologije, ekologije, slikanja, ikonoslikarstva, škole za tekstil i dizajn, muzike, fudbala, košarke, odbojke, ritmičke gimnastike, tenisa, borilačkih veština, škola za izviđače i svakodnevni večernji zabavni program.

Škola prijateljstva traje do 23. jula.

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner