Početna strana > Hronika > Crna Gora: U Rožajama učestali napadi na pravoslavne crkve
Hronika

Crna Gora: U Rožajama učestali napadi na pravoslavne crkve

PDF Štampa El. pošta
sreda, 01. oktobar 2014.

U crnogorskom delu Sandžaka učestali nasrtaji na crkve. Kamenovanje crkve Ružica u Rožajama pre par dana unelo je zebnju među šest odsto pravoslavaca u ovom kraju na severu Crne Gore

Kamenovanje crkve Ružica u Rožajama pre par dana unelo je zebnju među šest odsto pravoslavaca u ovom kraju na severu Crne Gore. Vandali su četiri dečaka od po 14 godina koja su na putu ka mejtefu (školi u kojoj se uči o islamu) zasuli kamenjem hram, koji sa parohijskim domom već dvadeset godina prolazi golgotu. Na svu sreću nije bilo reakcije pravoslavaca, koje je revolta smirio predsednik opštinskog odbora SDP u Rožajama Izet Bralić sa porukom da je popuštanje pred nedelima takođe zločin.

- Ne smemo tajiti da se slično ponavlja nekoliko puta u poslednjih 15 godina. Svedočim da ovo huliganstvo ničim nije izazvano, niti ličnim ponašanjem paroha, niti sdedbenika. Naprotiv, snažno su doprinosili suživotu i izgradnji multikonfesionalne Crne Gore, baš kao što smo mi Rožajci učestvovali u izgradnji crkve Ružica, ohrabrio je oko šest odsto pravoslavaca u gradu podno Hajle, Bralić.

Pritešnjeni dokazima, u policiji su maloletnici, u prisustvu roditelja, priznali nedelo, a roditelji su uputili izvinjenjenje parohu Milanu Stanišiću, koji sa porodicom deset punih godina trpi nesvakidašnja šikaniranja.

- Svojevremeno su roditelji vandala pretili i predsedniku Crkvenog odbora Milisavu Đuroviću, koji ne okrivljuje decu koja čine ono što im neko naredi.

MARTINOVIĆI BEZ SRBA

- U atacima na Srbe posebno se isticao Naim Prelvukaj, jedan od komandanata takozvane OVK, koji je čak pretio da će leteti glave ako neko uđe u „“njegovu zemlju“„, koja mu, naravno, nikada nije pripadala. Pamti se da je 3. aprila 1902. godine, mitropolit Mitrofan Ban naložio svešteniku gusinjskom Đorđu Šekularcu, da ogradi pravoslavno groblje i mesto za crkvu, čija gradnja je počela 1928, a završena deset godina kasnije. Osvećenje je obavio vikarni episkop budimljanski Nikolaj Jokanović sa sveštenstvom. Januara 1940, prema izveštaju sveštenika Đorđa, u Martinovićima su „živela 154 Srbina“. Danas ih u tom mestu više nema - kaže za „Novosti“ otac Željan Savić, koji je bio meta napada Albanaca više puta do sada

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner