Početna strana > Hronika > Carigradski patrijarh Vartolomej u parlamentu Litvanije: Ruska crkva deli odgovornost sa ruskim rukovodstvom za zločine u Ukrajini. Međuverski dijalog mora da onemogući Moskovsku patrijaršiju da podriva jedinstvo
Hronika

Carigradski patrijarh Vartolomej u parlamentu Litvanije: Ruska crkva deli odgovornost sa ruskim rukovodstvom za zločine u Ukrajini. Međuverski dijalog mora da onemogući Moskovsku patrijaršiju da podriva jedinstvo

PDF Štampa El. pošta
sreda, 22. mart 2023.

Vaseljenski patrijarh Vartolomej rekao je u sredu da moćna Ruska pravoslavna crkva deli odgovornost za rat u Ukrajini sa ruskim rukovodstvom, ali i da je spremna da pomogne u posleratnoj „duhovnoj obnovi“ Rusije.

Vartolomej je time ukorio ruskog patrijarha Kirila, čija je otvorena podrška ruskoj invaziji na Ukrajinu podelila pravoslavne hrišćane.

Vartolomej, koji je naljutio Moskvu 2019. priznavanjem novoosnovane pravoslavne crkve Ukrajine, rekao je da ruske vlasti koriste Crkvu kao „instrument za svoje strateške ciljeve“.

„Crkvo i državno rukovodstvo u Rusiji sarađivali su u zločinu agresije i dele odgovornost za zločine koji su nastali, kao što su šokantne otmice ukrajinske dece“, rekao je Vartolomej na konferenciji u litvanskom parlamentu.

Prošle nedelje Međunarodni krivični sud (MKS) izdao je nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina, optužujući ga za ratni zločin nezakonitog deportovanja stotine dece iz Ukrajine.

Rusija tvrdi da premešta decu iz Ukrajine radi njihove bezbednosti i negira kršenje ljudskih prava u Ukrajini.

„Naš međuverski dijalog mora da se fokusira na pružanje otpora i neutralisanje kapaciteta rukovodstva Moskovske patrijaršije da podriva jedinstvo i da teološki legitimiše zločinačko ponašanje“, rekao je Vartolomej.

U Ruskoj pravoslavnoj crkvi o tome nisu komentarisali.

Vaseljenska patrijaršija se nalazi u Istanbulu i smatra se „prvom među jednakima“ u Pravoslavnoj crkvi, koja ima oko 260 miliona sledbenika u svetu, od kojih je 100 miliona u Rusiji.

„Carigradska majka je spremna da ponovo pomogne svojoj deci u Ukrajini i Rusiji, kao što je to činila mnogo puta u prošlosti. Naša je zajednička hrišćanska dužnost da iskoristimo snagu dijaloga da vratimo našu rusku braću i sestre u našu zajednicu zajedničkih vrednosti“, rekao je on, naglašavajući potrebu „duhovne obnove“ u Rusiji i Ukrajini.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner