уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Будимир Алексић: Власт Црне Горе је директни саучесник у пројекту стварања “велике Албаније”
Хроника

Будимир Алексић: Власт Црне Горе је директни саучесник у пројекту стварања “велике Албаније”

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. април 2018.

 То што су косовске власти на челу са Хашимом Тачијем и Рамушом Харадинајем подржале кандидата Демократске партије социјалиста Мила Ђукановића и лобирале за албанске гласове на предсједничким изборима не представља изненађење, али значи отворено мијешање у изборни процес у Црној Гори.

Посланик Демократског фронта Будимир Алексић оцијенио је да албански народ подржава ДПС искључиво ради сопствених интереса, додајући да на исход изборних резултата никада неће моћи да утиче црногорски народ.

– Подршка мањинских народа Ђукановићу је посљедица њихових интереса и то, углавном, идеолошких, материјалних и, на крају, историјских, казао је Алексић за “Слободу”.

Он је додао да није ништа ново то што је Ђукановића подржао његов велики пријатељ Рамуш Харадинај.

–Харадинаја и Ђукановића подржава Америка, која ради на стварању “велике Албаније” и на елиминисању српског фактора са Балкана. У то је укључена албанска политичка елита, а Црна Гора је директни саучесник у том пројекту, рекао је Алексић.

Такође, указао је како је Ђукановић морао вратити “дуг” албанском народу, да би добио њихове гласове.

– Подржао је независност Косова* и створио себи приватну, независну Црну Гору. Све је то условило већу заступљеност албанског народа у државним институцијама, у односу на Србе. Циљ је да не буде Срба у државним инститицијама, и на крају крајева, да их не буде уопште у Црној Гори. Ђукановић са албанским властима ради на томе већ двадесет година, казао је Алексић.

Он је додао да данас државом управљају мањински народи над већином православних у Црној Гори.

– За то имају потпору западних центара моћи, чији је стратешки интерес неутралисање Срба са Балкана и из Црне Горе. То желе да ураде на два начина. Асимилацијом и исељавањем, јер не могу овдје да опстану као грађани другог реда. То Ђукановићу одговара, јер никада неће добити подршку српског народа на било којим изборима, закључио је Алексић.

Да су на изборни резултат утицали представници власти из Приштине, потврдио је и замјеник премијера Косова* Енвер Хоџај, који је тражио од албанских партија да се ангажују на терену како би Ђукановић побиједио у првом кругу.

– Морали смо помоћи Ђукановићу, као доказаном пријатељу Косова*. Није се смјело дозволити да гласови Албанаца оду другом кандидату, казао је Хоџај приштинским медијима.

Приштински дневник “Газета експрес” наводи да се Хоџај у Улцињу одвојено састао са лидерима Форце Назифом Цунгуом, Демократске партије Фатмиром Ђеком и лидером ДУА Мехметом Зенком, захтијевајући да изведу своје гласаче на бирачка мјеста.

Случајност или не, али Ђукановић је прије само пар мјесеци подржао потписивање Споразума о демаркацији границе Црне Горе са Косовом*, и тако “поклонио” дио црногорске територије косовским* властима. Можда су, управо због тога, Ђукановићу експресно прве честитке стигле од Тачија и Харадинаја.

Албанци су, с друге стране, на “поклон” од Ђукановића добили самосталну општину Тузи, министарска мјеста у Влади Црне Горе, признање Косова*, иако је преко 80 посто грађана Црне Горе било против, а он заузврат гласове из Рожаја, Улциња, Петњице, Тузи.

Све на штету Срба

Алексић је додао да је Црна Гора утемељена као антисрпска држава која никада неће заступати права Срба.

– Они који нису Срби, укључени су у црногорски идеолошки пројекат. Зато је очекивано да албанске мањине подржавају оног ко је на челу тог пројекта, односно Ђукановића. Иза њега стоје западне силе које су Ђукановића наметнуле као неког ко треба да реализује пројекат – да Срби напусте Црну Гору, истакао је Алексић.

(Слобода)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер