Početna strana > Hronika > Britiš petroleum će platiti sve troškove čišćenja velike naftne mrlje
Hronika

Britiš petroleum će platiti sve troškove čišćenja velike naftne mrlje

PDF Štampa El. pošta
utorak, 04. maj 2010.

Prvi čovek naftne kompanije Britiš petroleum (BP) Toni Hejvord je rekao da će njegova firma platiti sve "odgovarajuće" troškove čišćenja velike naftne mrlje koja preti da izazove ekonomsku i privrednu katastrofu na južnoj obali SAD.

Kompanija BP insistira na stavu da nije odgovorna za nesreću koja je izazvala izlivanje nafte u Meksički zaliv, ali, kako je Hejvord rekao američkoj TV mreži Ej-Bi-Si, da prihvata odgovornost za čišćenje naftne mrlje.

"Mislim da smo kao kompanija uložili ogromne napore u protekle tri ili četiri godine - neumorno posvećujući pažnju bezbednosti, i pouzdanosti u radu. Ovo što se desilo nije naš propust. Bušotinom je upravljala druga kompanija ("Trasocean")... Mi nismo odgovorni za nesreću, ali smo odgovorni za naftu i za čišćenje nastalog stanja."

Američki predsednik Barak Obama izjavio je juče da ogromna naftna mrlja u Meksičkom zalivu preti da postane jedna od najvećih ekoloških katastrofa u istoriji.

On je dodao i da će britanska kompanija Britiš petroleum (BP) morati da snosi odgovornost za nesreću, kao i sve troškove otklanjanja posledica tonjenja naftne platforme i pucanja naftovoda koji se nalazi kilometar i po ispod površine mora.

Obama je rekao da će njegova vlada učiniti sve što može i angažovati sve raspoložive resurse na čišćenju naftne mrlje.

Američki predsednik je dodao da je sada glavni priroitet sprečavanje dalje štete u Meksičkom zalivu, a pre svega stanovnicima priobalnih područja.

Obama je govor održao u saveznoj državi Lujzijani, koja je najviše izložena posledicama širenja naftne mrlje. U Lujzijani je u četvrtak proglašeno vanredno stanje.

BP je saopštio da će proći najmanje nedelju dana pre nego što budu primenjene privremene mere za saniranje izlivanja nafte.

Za dugoročno rešenje problema, kako je saopšteno, biće potrebno mnogo više vremena - čak i do tri meseca, saopštio je američki sekretar za unutrašnje poslove Ken Salazar.

(BBC)