Početna strana > Hronika > Brisel: Rumunija i Bugarska teško u šengensku zonu
Hronika

Brisel: Rumunija i Bugarska teško u šengensku zonu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 22. septembar 2011.

BRISEL  – Rumunija i Bugarska imaju slabe izglede da na današnjem sastanku ministara unutrašnjih poslova EU dobiju zeleno svetlo za priključenje šengenskoj zoni, zbog otpora Holandije i Finske, rekli su Tanjugu diplomatski izvori iz Brisela.

Šanse da Bugarska i Rumunija uđu u „šengen” su „mršave” jer, kako objašnjavaju ovi izvori, prijemu se protive još neke zemlje koje taj stav ne izražavaju otvoreno.

Iako je Evropska komisija dala pozitivno mišljenje, koje većina zemalja članica podržava, Holandija i Finska tvrde da Rumunija i Bugarska još nisu ispunile sve potrebne kriterijume.

Pritom, da bi ove dve najmlađe članice EU bile primljene u šengensku zonu odluka o tome mora biti doneta konsenzusom 22 zemlje koje su članice i EU i šengenske zone.

Konačna odluka biće poznata po podne.

Uoči sastanka ministara unutrašnjih poslova EU holandski ministar za imigraciju i pitanja azila Hert Lers odbio je da novinarima saopšti kako će glasati, ali je rekao da je „veoma zabrinut” i da nije ubeđen da se mere koje su Rumunija i Bugarska uvele kako bi sprečile ilegalne imigrante da uđu u šengensku zonu dosledno primenjuju.

Ministar unutrašnjih poslova Bugarske Cvetan Cvetanov bez reči je jutros ušao u zgradu Saveta.

Prema tvrdnjama bugarskih medija, ministri EU će na današnjem sastanku doneti odluku da prijem Bugarske i Rumunije u „šengen” odlože, što bi praktično značilo da će rešavanje problema automatski biti prebačeno na dnevni red sastanka lidera Unije, koja će se održati sredinom oktobra.

Pitanje priključenja ove dve zemlje šengenskom prostoru će tako od tehničkog postati političko, objavili su bugarski mediji pozivajući se na neimenovani diplomatski izvor sa sastanka ambasadora zemalja EU, koji je završen kasno sinoć.

Evropska komisija predložila je da pomorska i vazdušna granica Bugarske i Rumunije bude otvorena najranije 31. oktobra, a kopnena tokom jula 2012. godine.

Nemačka i Francuska su protiv rokova za otvaranje kopnene granice, a Holandija i Finska su najavili da će blokirati prijem Bugarske i Rumunije u šengenski prostor, plašeći se novog talasa emigranata, uključujući one iz Turske.

Stručnjaci iz Evropske komisije smatraju da su formalno Sofija i Bukurešt ispunili sve uslove za članstvo od uvođenja biometrijskih dokumenata do preduzetih mera na zaštiti svojih granica.

Mnogi evropski političari međutim misle da su te mere nedovoljne, posebno zbog „emigrantskog cunamija” , koji je ovog proleća pogodio južne zemlje EU, posebno Grčku i Italiju.

Bugarski premijer Bojko Borisov ponovio je da je njegova zemlja u potpunosti ispunila sve uslove za članstvo u „šengen” i naredio svojim ministrima da ograniče izjave ma ovu temu, dok ne prođe današnja sednica ministara EU. Borisov smatra da bi odbijanje da Bugarska i Rumunija postanu članice šengen zone bilo nepravedno i upozorio da se radi o 35 miliona Evropljana.

Spor oko prijema Rumunije i Bugarske u „šengen” se preti da se zaoštri, jer nakon što je Holandija javno izrazila protivljenje njihovom prijemu, Rumunija je počela da blokira celokupan uvoz cveća iz Holandije, tvrdeći da dokumenti nisu u redu.

Bugarska i Rumunija su postale članice EU 2007. godine.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner