Početna strana > Hronika > Brisel: Potpisan Sporazum o pridruživanju između Ukrajine, Moldavije, Gruzije i EU
Hronika

Brisel: Potpisan Sporazum o pridruživanju između Ukrajine, Moldavije, Gruzije i EU

PDF Štampa El. pošta
petak, 27. jun 2014.

Brisel-Strazbur - Ukrajina, Moldavija i Gruzija potpisali su partnerske sporazume sa Evropskom unijom u Briselu i tako u jeku krize načinile istorijski otklon od Rusije.

Tri zemlje su se potpisom politički i ekonomski približile Zapadu, a vlast u Ukrajini vidi taj korak kao početak pridruživanja EU.

“Ovo nisu obični sporazumi, već beočuzi u našim odnosima”, izjavio je predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej na svečanoj ceremoniji i naglasio da je cilj EU puna integracija ovih zemalja u zajedničko evropsko tržište.

“Ljudi su umirali, u Kijevu i drugde, za bolje odnose sa EU”, rekao je Van Rompej i naglasio da se te žrtve ne smeju zaboraviti.

Predsednik Saveta je istakao da sporazumi nisu upereni protiv Rusije, uprkos pretnjama Moskve da će uvesti ekonomsku blokadu zemljama koje ih potpišu.“ Spremni smo da razgovaramo sa ruskim partnerima kako bismo otklonili sve nesporazume”, rekao je Van Rompej.

Predsednik Evropske komisije Žose Manuel Barozo nazvao je potpisivanje sporazuma istorijskim činom koji će omogućiti Ukrajini, Moldaviji i Gruziji da uspostave slobodno tržište i stabilnu demokratiju. “Ovo nije kraj, nego početak puta”, rekao je Barozo na ceremoniji.

Ukrajinski predsednik Petro Porošenko izjavio je da je današnji dan “najvažnijim u istoriji Ukrajine od proglašenja nezavisnosti”. “Bilo je mnogo pokušaja da se ovo spreči, a Ukrajina je platila najveću cenu”, kazao je on i optužio Rusiju da je izvršila “spoljnu agresiju” na njegovu zemlju.

Porošenko je izrazio očekivanje da EU zaštiti ukrajinski suverenitet i teritorijalni integritet, ali i da joj otvori perspektivu punopravnog članstva, ukoliko ispuni kriterijume. “Deklaracija o perspektivi učlanjenja ne bi vas koštala ništa, a nama bi mnogo pomogla”, rekao je on.

Gruzijski premijer Irakli Garibašvili naglasio je da u njegovoj zemlji konsenzus i politička volja da se sporazumi sprovedu i takodje zatražio perspektivu učlanjenja u EU, a sličnu izjavu dao je i moldavski premijer Juri Leanča.

Porošenko: Potpisivanje sporazuma sa EU istorijski dan za Ukrajinu

U Briselu danas potpisan Sporazum o pridruživanju između Ukrajine, Moldavije, Gruzije i Evropske unije.

Neposredno pred stavljanja potpisan na ovaj dokument, u govoru, ukrajinski predsednik Petro Porošenko je izjavio da potpisivanje sporazuma o pridruživanju sa Evropskom unijom predstavlja "istorijski dan", koji nudi njegovoj zemlji priliku za novi početak nakon višegodišnje političke nestabilnosti.

Taj sporazum, pomoću kojeg će Ukrajina produbiti političke i ekonomske odnose sa EU, nudi "apsolutno novu perspektivu za moju zemlju... to je istorijski dan, najvažniji od sticanja nezavisnosti" od Rusije 1991. godine", rekao je Porošenko po dolasku u Brisel na ceremoniju potpisivanja tog dokumenta, prenela je agencija AFP.

Ukrajina će iskoristiti "priliku da se modernizuje", rekao je Porošenko, naglašavajući važnost mira i bezbednosti u cilju bolje budućnosti budućnosti Ukrajine i regiona.

"Sporazum predstavlja izraz evropske solidarnosti", istakao je ukrajinski predsednik.

Ukrajina će početi da primenjuje Sporazum o pridruživanju sa EU odmah po njegovom potpisivanju, izjavio je juče ukrajinski predsednik Petro Porošenko u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope u Strazburu.

"Pitali su me o mojim reformama. One su sve sadržane u Sporazumu. Mi ćemo početi da ga primenjujemo odmah", rekao je Porošenko govoreći na ukrajinskom koji nije zvanični jezik u Savetu Evrope, javio je Itar-Tass.

On je dodao da Ukrajinci žele mir i da je putujući zemljom sretao miroljubive ljude koji imaju prijateljska osećanja prema Evropi.

Sporazum o pridruživanju između Ukrajine i Evropske unije treba da bude potpisan danas u Briselu.

Bivša vlada u Kijevu je 21. novembra 2013. suspendovala pripreme za potpisivanje Sporazuma o pridruživanju, što je izazvalo građane da izađu na ulice Kijeva i drugih gradova kako bi podržali evrointegracije, što je potom dovelo do masovnih protesta i svrgavanja tadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča i vlade.

Ta odluka vlade je i izazvala ljude da izađu na ulice Kijeva i drugih gradova kako bi podržali evrointegracije što je potom dovelo do masovnih protesta i svrgavanja predsednika i vlade.

(B92-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner