Početna strana > Hronika > Brajan Hojt Ji: Rusija je pokazala spremnost da se meša u izbore i da podriva ključne institucije Zapada, kao što su NATO i EU
Hronika

Brajan Hojt Ji: Rusija je pokazala spremnost da se meša u izbore i da podriva ključne institucije Zapada, kao što su NATO i EU

PDF Štampa El. pošta
utorak, 09. januar 2018.

 Podgorica -- Američki zvaničnik Brajan Hojt Ji izjavio da SAD nameravaju da i u 2018. ostanu prisutne na Balkanu. "Nedemokratske političare moramo držati pod kontrolom".

“Najmanje poslednjih četvrt veka, SAD su aktivan i važan partner zapadnog Balkana i nameravamo to i dalje da budemo. Naš cilj tokom mandata više američkih administracija bio je da radimo sa našim partnerima na jačanju demokratskih institucija i sprovođenju reformi neophodnih za evroatlantske integracije.”, istakao je Hojt Ji za "Vijesti".

Amerika to planira da uradi, kako objašnjava, jačanjem vladavine prava, borbe protiv korupcije i obezbeđivanju da vlade budu transparentne i odgovorne.

"Nastavićemo, takođe, da podržavamo snažne nezavisne glasove, uključujući novinare, nevladine organizacije i druge članove civilnog društva, koji teže izgradnji društava koja su slobodna, inkluzivna i prosperitetna”, dodaje američki diplomata.

Na pitanje da objasni svoju nedavnu itzjavu da je besramno kako su balkanski politički lideri, uprkos njihovom nedemokratskom ponašanju, dobrodošli u mnogim evropski prestonicama, Hoijt Ji odgovara: "Moj komentar se nije odnosio ni na koga posebno. Reč je o potrebi da nedemokratske ili korumpirane balkanske vođe držimo odgovornima. Jedan od metoda je i način na koji dočekujemo ili ne dočekujemo takve vođe u našim prestonicama. Političarima koji su korumpirani, koji se suprotstavljaju vladavini prava i međunarodnoj zajednici, podstiču nestabilnost i napetost ne bi trebalo dati priliku da legitimišu svoje nedemokratsko ponašanje kroz sastanke i fotografisanje sa visokim zvaničnicima u evropskim metropolama."

Govoreći o tome šta bi Vašington trebalo da uradi kako bi sprečio druge igrače, poput Rusije, Kine ili Turske da vrše uticaj na Balkan, u vakuumu koji je nastao dok su se EU i SAD bavile sobom, Hojt Ji ističe da nije tačno da SAD i EU ignorišu Balkan i napominje da su čak i intenzivirali podršku bezbednosti, stabilnosti i ekonomskom razvoju regiona.

“Ipak, vlade u regionu mogu i treba više i brže da napreduju u 2018, uključujući to da ostave po strani političarenje i bolje iskoriste prednosti pomoći i mogućnosti koje im pružaju međunarodni partneri”, porumčuje Hojt Ji.

“Verujemo da budućnost regiona leži na Zapadu…Istovremeno, vlade moraju da se odupru lažnom prijateljstvu nekih stranih aktera koji zanemaruju međunarodno pravo ili se suprotstavljaju zapadnoj orijentaciji Balkana. Rusija, na primjer, pokazala je spremnost da se meša u izbore, podriva ključne institucije Zapada, kao što su NATO i EU, koristi snabdevanje energijom kao političko oružje, i slabi poverenje u demokratiju i slobodno tržište. Nastavićemo da pomažemo našim partnerima da osnaže otpornost na takav maligni uticaj”, ističe Ji.

On je još rekao i da će SAD ispuniti obaveze prema vladama regiona , bilo da je reč o pomoći, tehničkim savetima ili političkoj podršci. ali je i dodao da SAD očekuju da te vlade i lideri takođe ispune svoje obaveze. “Na primer da sprovedu reforme ili poštuju vladavinu prava. Radićemo sa onim zvaničnicima koji se budu pridržavali vladavine prava i budu delili našu posvećenost demokratskom i ekonomskom razvoju. Lideri odgovaraju, naravno, prvo i najviše onima koji ih biraju, koji su slobodni da izaberu i nekog novog”, kazao je Hojt Ji.

Upitan da prokomentariše izveštaju “Preventivni angažman”, Saveta za inostrane odnose u kom se tvrdi da je Balkan među 30 potencijalnih “vrućih tačaka” u svetu uz upozorenje na moguće političke nemire i ekstremističko nasilje američki zvaničnik ističe da se region suočava sa ozbiljnim izazovima - spoljnjim i unutrašnjim pretnjama.

“Ako ostanu bez odgovora, mogu proizvesti ozbiljne posledice po težnje država Zapadnog Balkana. Krhke institucije, slaba vladavina prava i neslobodni mediji omogućavaju endemsku korupciju, obeshrabruju strane investicije i teraju građane da emigriraju u stabilnije i prosperitetnije zemlje. Protesti i nemiri mogu takođe da se dogode ako vlade ne ispune obećana poboljšanja u upravljanju i životnom standardu…”, kazao je Ji.

(Vjesti-B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner