Početna strana > Hronika > Božidar Đelić: Upitnik o pridruživanju Evropskoj uniji 24. novembra
Hronika

Božidar Đelić: Upitnik o pridruživanju Evropskoj uniji 24. novembra

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 01. novembar 2010.

Beograd -- Komesar EU za proširenje Štefan File dostaviće Srbiji upitnik o pridruživanju Evropskoj uniji 24. novembra, najavili su predstavnici Vlade Srbije.

Potpredsednik vlade za evropske integracije Božidar Đelić rekao je da će Vladi Srbije biti uručen upitnik koji će imati između 4.000 i 5.000 pitanja.

On je na sednici Odbora Skupštine Srbije za evropske integracije izjavio da će Srbija već u prvom kvartalu sledeće godine vratiti kvalitetno ispunjen upitnik Evropskoj komisiji.

"Treba onda očekivati dodatna pitanja u drugom kvartalu (2011.), slanje tehničke misije i, kao što nam je rečeno, možemo očekivati na jesen sledeće godine i zvanično mišljene EK povodom kandidature Srbije", dodao je Đelić.

On je dodao da bi mišljenje trebalo da bude pripremljeno najkasnije do oktobra sledeće godine.

"Cilj Vlade Srbije je da se ubrzo nakon dobijanja statusa kandidata otvore i pregovori za članstvo Srbije u EU. Za Srbiju je bitno da dobije datum i otpočne pregovore za ulazak u EU", rekao je Đelić i dodao da je Srbija već pripremila većinu odgovora iz upitnika koji su bili prosleđeni susedima u regionu.

Đelić je rekao da za Srbiju saradnja sa Haškim tribunalom, kao uslov evropskih integracija neće nestati sve dok se ne "zaokruži i okonča i da na to pitanje treba gledati kao na jedan od mnogih koraka ka krajnjem pomirenju u regionu.

On je naveo da je u protekla tri meseca plan evropskih integracija ispunjen sa 121 odsto, jer su u tom periodu nadoknađeni neki zaostali poslovi iz tog plana i usvojeni određeni zakoni i podzakonskih akti, dok je od 2008. godine do danas ostvareno 78 odsto planiranih zadataka.

Đelić je novinarima posle sednice Odbora kazao da je u procesu pridruživanja EU jedan od deset ključnih uslova pravosudna reforma u Srbiji i izrazio uverenje da će ona na pozitivan način obeležiti rad Vlade premijera Mirka Cvetkovića.

Prema rečima Đelića, Evropska komisija očekuje da Srbija uspostavi proceduru koja će proveriti da li su tokom reforme pravosuđa, u postupku izbora sudija i tužilaca, u jednom broju individualnih slučajeva napravljeni propusti.

Dodao je da do kraja godine moraju biti uspostavljeni stalni savet Visokog saveta sudstva i procedura u kojoj će se bez političkog pritiska proveriti da li je u postupku izbora sudija i tužilaca bilo eventualnih propusta.

"Sigurno je da pravi način završetka pravosudne reforme nije samo uslov za dobijanje statusa kandidata, nego i uslov da se bolje živi u ovoj zemlji", rekao je Đelić navodeći da su pozitivni efekti te reforme već vidljivi.

Bez promene prema Kosovu

Đelić je rekao da se politika Vlade Srbije o Kosovu nije promenila, ali da, kako se izrazio, Vlada mora da brani isti cilj na drugačiji način.

"Srbija želi da dođe do rešenja, a dijalog je instrument za to", rekao je Đelić i dodao da mišljenje Međunarodnog suda pravde nije doprinelo priznavanju Kosova i da, takođe, ne bi trebalo da se umanjuje ono što je Srbija postigla Rezolucijom o Kosovu usvojenom u Ujedinjenim nacijama.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner