Početna strana > Hronika > Boško Mijatović: Blato za intelektualce koji kritikuju SNS, vladajuća struktura na svaki način pokušava da diskredituje vodeće kritičare
Hronika

Boško Mijatović: Blato za intelektualce koji kritikuju SNS, vladajuća struktura na svaki način pokušava da diskredituje vodeće kritičare

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 20. jun 2019.

Nema adekvatne javne reakcije na prljavu kampanju u režimskim medijima protiv profesorke Ekonomskog fakulteta Danice Popović

U poslednje vreme na srpskoj političko-intelektualnoj sceni javlja se sasvim nov fenomen: vladajuća struktura pokušava da na svaki način diskredituje vodeće kritičare iz intelektualnog sveta, obično na najprizemniji način.

Doskora se vlast oglušavala o mišljenje kritičara, čime je pokušala da umanji važnost kritike po principu psi laju, karavan prolazi. Ali, sada je praksa promenjena: na kritičare se ide đonom. Tako su, na primer, meta skorašnjih prljavih difamirajućih kampanja postali Dana Popović, Miodrag Majić i Jovo Bakić.

Cilj kampanje uvek je ubijanje renomea kritičara vlasti sa moralnog stanovišta, čime se pokušava ubiti i njihov stručni autoritet, pa time automatski i diskvalifikovati njihova kritika konkretnih poteza vlasti. Logika iza ovih kampanja je da ništarija nikada ne može biti u pravu, jer je gone nečasni motivi.

Ovakva kampanja svakako ne može imati uspeha u akademskoj zajednici i među ozbiljnim ljudima, pošto se ne zasniva na ozbiljnoj kritici od strane ozbiljnih ljudi, već na plitkim uvredama koje izriču problematični likovi (setimo se šarma i uverljivosti pojedinih poslanika, kao Marijana Rističevića). Kampanja uvek cilja na običnog birača, na onog koji već glasa za Vučića i SNS, ali koga vladajuća struktura čuva da se ne predomisli i ugrozi opstanak na vlasti. To je ona tiha većina koja se uglavnom informiše preko RTS-a i Pinka…

Kampanje koje SNS organizuje preko režimskih medija i tabloida imaju za svrhu blaćenje intelektualaca sa integritetom i profesionalnim ugledom i plašenje svih ostalih, kako bi se ugušio glas kritike u Srbiji.

Ovde bih se bliže osvrnuo na slučaj Danice Popović, profesorske Ekonomskog fakulteta u Beogradu, koji je najmanje poznat. Njoj se podmeću dve stvari, one najgore: da uzima pare za polaganje ispita (korupcija) i da krade tuđa autorska dela (plagiranje). Nju je iz čistog mira na tribini o akademskoj čestitosti, koju je ona vodila, napao jedan student tvrdeći da ona nema prava da govori o čestitosti budući da neke studente ispituje u kabinetu, bez javnosti, čime je sugerisao korupciju.

Kažu i da je učinio pokret stavljanja novca u džep. Na višestruki Daničin zahtev da potkrepi svoje tvrdnje (ko, gde, koliko?), student je odgovarao da je to čuo na fakultetu i da ima prava da prenosi ono što se priča bez ikakve provere. Ni kasnije, tokom disciplinskog postupka, nije prihvatao, ili nije shvatao, obavezu onoga ko javno dovodi u pitanje čast nekog drugog da argumentuje svoje tvrdnje. Disciplinska komisija ga je kaznila strogim ukorom.

Isti student podneo je prijavu protiv Danice Popović i za plagijat prevoda jednog inostranog udžbenika, koga je ona, sa kolegama, prevodila i u prvom i u drugom izdanju. Besmislenost ove optužbe jasna je iz same studentove prijave, pošto nije ni pokušao da argumentuje optužbu (citat – citat), već je samo fotokopirao par desetina strana i prepustio članovima komisije da mozgaju šta je hteo da kaže. Postupak je u toku.

Elem, iz nedostatka ikakve argumentacije ili dokaza kod obeju optužbi očigledno da nije ideja organizatora kampanje da se na ozbiljan način dovede u pitanje rad Danice Popović, već samo blaćenje preko medija, za šta argumenti uopšte nisu potrebni. I to je izvedeno. Na čelu je bio Tanjug, za njim RTS, Studio B, Politika, tabloidi. Svi oni snimaju i naširoko prenose studentove izjave kojima i dalje blati profesorku Popović, kao da je taj disciplinski postupak protiv jednog studenta na jednom fakultetu veliko političko pitanje Srbije danas, važnije od sudbine Kosova.

Jadna Politika stavila je i naslov „Student sa prosekom 10 na disciplinskoj komisiji“, želeći da izazove simpatije čitalaca prema izvanrednom mladiću koga maltretiraju. I tako, student svakom prilikom dobija prostor u medijima kao da je neka TV zvezda, dok profesorku Popović zaobilaze.

Ne čudi da nijedan od pomenutih medija nije pozvao Danicu Popović i zatražio izjavu o tome šta se zaista zbilo i kako ona vidi stvari. Kao da joj je kampanja već presudila. Ali je za čuđenje da se ni nezavisni ili opoziciji skloni mediji nisu bolje pokazali. Osim jednog bledunjavog teksta u Nedeljniku, ne znam da je neko drugi do sada propatio aferu i ocenio njen sadržaj i karakter. Kao da je Danica zaista sumnjiva, pa da se sačeka rasplet. Tada će ipak biti kasno, a opreznost ovde nije razumna već kukavička, pošto se iz aviona vidi o čemu se radi.

Danica Popović je bila oštar kritičar i ranijih vlada, onih demokratskih, što znači da nije „žuti“ kolumnista koji je sada izvučen da grdi naprednjake i njihovu vladu. Da je politički neutralna pokazuje i sadašnje ćutanje opozicije o njenom slučaju, odnosno izbegavanje da se stane u odbranu čestite Danice Popović i slobode javne reči i javne kritike vlasti.

Ne bih da zvučim patetično, ali se ovde prisećam Solženjicina. Na pitanje zašto su se dogodili sovjetski gulazi, sa desetinama miliona pobijenih, on je jednostavno rekao: nismo dovoljno voleli slobodu.

(Autor je ekonomista)

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner