Početna strana > Hronika > Borislav Stefanović: Sever Kosova je ograničen prostor pod velikim pritiskom
Hronika

Borislav Stefanović: Sever Kosova je ograničen prostor pod velikim pritiskom

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 18. septembar 2011.

Šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović ocenio je da je sever Kosova danas ograničen prostor pod velikim pritiskom, te da uvek postoji mogućnost da dođe do dodatnih problema i tenzija, zbog čega je potrebno da se problem reši dogovorom. Kfor ojačao barikade na Jarinju.

"Situacija je ista kao i juče. Imamo jednu kontinuiranu napetost, koja ovde postoji, isčekivanje građana koji su mirni i to je najvažnije. Oni traže odgovor i zadatak države je da ga da", naglasio je on u izjavi novinarima prilikom obilaska pogona fabrike "Lola fot" u Lešku.

Stefanović je kazao da vlasti u Beogradu imaju jasnu percepciju i plan kako treba izaći iz krize, a predlog je predat međunarodnoj zajednici, i uključene su i UN.

"Tražimo mogućnost da se što pre odgovori na naš zahtev da razgovaramo o administratoivnim prelazima Jarinje i Brnjak, jer je dijalog jedini način da rešimo krizu. Očigledno je da imamo punu opredeljenost građana da ne odustanu od svojih zahteva, i opredlejenost Prištine da ne odustane od zaokruživanja suvereniteta. S obzirom da su ta dva stava u potpunosti suprostavljena, jedini je izlaz u dogovoru, a mi smo spremni na dogovor bilo kada i bilo gde", rekao je on.

Stefanović je istakao da očekuje odgovor EU kako vidi izlaz iz ove krize.

"Ali, izlaz iz ove krize nije potvrđivanje jednostranog poteza Prištine jer je to loša poruka za Balkan, Beograd i sistem međunarodnih odnosa", upozorio je on.

Stefanović je rekao da ako svako može da napravi korak i kaže 'sada je nova realnost i sada možemo da razgovaramo' onda tako može i Beograd da se ponaša, ali bi to vodilo samo ka konfrontaciji, što nije ni u čijem interesu.

Stefanović je podvukao da Srbija ne želi nikakve sukobe, već samo da se na demokratski i evropski način postigne dogovor o punom regulisanju prometa na ova dva prelaza, koje ne podrazumeva prisustvo takozvanih kosovskih carinika.

Jarinje i Brnjak su, objasnio je, definisani odlukom Saveta bezbednosti UN, planom generalnog sekretara Ban Ki Muna od šest tacaka, kao posebni prelazi zbog bezbednosnih, političkih i ekonomskih specifičnosti, i tako podležu regulisanju od strane međuanrodnih carinskih službi, a kosovski takozvani carinici nisu međunarodni službenici.

Prema njegovim rečima, potrebno je da se na prelazima uspostavi režim koji odgovara i ustanovljenim međunarodnim pravilima, i stanovništvu koje ovde živi i koje neće da prihvati nametnuto rešenje.

"Ako znamo da je princip da se većinskom albanskom stanovništvu na Kosovu ne nameće bilo šta, onda taj princip treba primeniti i na severu Kosova i da se ovim građanima ništa ne nameće silom ili jednostrano", poručio je Stefanović.

On je dodao da se čini da narod na severu Kosova to neće prihvatiti, bez obzira na stav Beograda.

"Zidovi koji se dižu na barikadama su simbol psihoze i pritiska pod kojim ljudi ovde žive, ali su opasniiiji nevidljivi zidovi koje podiže Priština ovim aktom", naglasio je on.

Cilj treba da bude da nađemo rešenje i izlaz iz ove situacije, i ne treba da treniramo izdržljivost građana, dodao je Stefanović.

Neophodno je da imamo puno političko jedinstvo, da stranačke centrale u Beogradu ne daju negativne poruke svojim predstvnicima i predsednicima opština koji su ovde, da ne daju poruke o nemogućnosti saradnje sa predstavnicima države, već, naprotiv, da daju suprotne poruke.

"To bi bilo korisno i to građani žele", ukazao je on izrazivši nadu da nećemo doći u situaciju da govorimo o tome šta ko neće i ko hoće, i da se delimo, jer bi to bilo pogubno.

Stefanović je istakao da je pozitivno što su stvari mirne, i moraju ostati mirne, jer mir i stabilnost, nepostojanje incidenata obezbeđuje da ova mirna legitimna borba uspe, a sve ostalo bi vodilo u negativnom smeru.

"Mi ćemo sačekati da međunarodna zajednica i EU daju odgovor na našu inicijativu. Pozivamo učesnike dijaloga od 2.septembra u Briselu da javno kažu, što su potvrdile međunarodne instance, da smo tamo razgovarali isključivo o carinskom pečatu i carinskoj dokumentaciji i da ni međunarodna zajednica nije želela da radzgovara o Jarinju i Brnjaku zato što su svesni da se to mora rešiti kao posebna tema".

"Priština je želela to da reši na jednostran nacicn uz podršku, nažalost, dela međunarodne zajednice. Loše je što je Euleks izašao ovim iz svog mandata, i narušava statusno neutralni pristup, koji je neophodan, jer EU nije priznala Kosovo", podvukao je on.

Razgovor o prelazima Jarinje i Brnjak ne mora da bude strogo formalan, može da se desi ovde na severu Kosova, da napravimo modalitet funkcionisanja koji će odgovarati svima, poručio je Stefanović dodajući da je sve ostalo nastavak krize i nepotrebne tenzije.

Za sada predstavnici lokalnih samouprava i države uspevaju, koliko je njihov domašaj, da očuvaju mir i stabilnost, ali ne treba ići do granica provere izdržljivosti građana, zaključio je Stefanović.

Jedinice Kfora ojačale su danas pre podne barikade na administrativnom prelazu Jarinje koje su postavile prilikom zatvaranja ovog prelaza.

Pripadnici nemačkog kontingenta Kfora dodatno su ojačali bodljikavu žicu, ovoga puta sa svih strana prelaza.

Do sada bodljikava žica bila je razvučena samo ispred prelaza u dva reda, a sada su zatvorili i svaku mogućnost prolaska i sa strane.

Građani Leposavića su 16. septembra nasuli velike količine šljunka ispred te bodljikave žice, kao i na prilazima bazi Kfora iznad prelaza Jarinje, čime je u potpunosti prekinut saobraćaj, a jedinice Kfora su blokirane.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner