Početna strana > Hronika > Boris Tadić: SANU u službi razvoja, a ne politike
Hronika

Boris Tadić: SANU u službi razvoja, a ne politike

PDF Štampa El. pošta
subota, 19. novembar 2011.

BEOGRAD - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas, na proslavi 170. godišnjice Srpske akademije nauka i umetnosti, da misija te institucije nije da bude u službi dnevne politike, niti da bude arbitar u sukobu interesa izvan njenog domena, već da ostane ono što je i do sada bila - stožerna nacionalna naučna i kulturna institucija.

Tadić je istakao da jačanje kapaciteta za uključivanje Srbije u međunarodne naučne projekte i zaustavljanje odliva mozgova moraju biti jedan od državnih prioriteta i zadataka Srpske akademije nauka i umetnosti.

„Ne želimo da školujemo mlade istraživače za druge, od nas bogatije, već da ovde stvorimo radne i životne uslove, perspektivu za njih, da prvenstveno ovde ostvaruju svoje profesionalne ciljeve i potvrđujući sebe razvijaju i unapređuju privredu, društveni i kulturni život u svojoj zemlji", rekao je Tadić.

SANU će, kako je rekao, nastaviti da doprinosi izgradnji bogatijeg, socijalno uravnoteženog i solidarnog društva, tako što će na naučnim principima definisati probleme i kreirati atmosferu koja će dovesti do novih, dugoročnih rešenja baziranih na činjenicama i naučnom metodu.

Prema njegovim rečima, Srbija mora da postane prepoznatljiva u svetskoj naučnoj zajednici, zbog čega će država nastaviti da povećava izdatke za nauku.

On je poručio da država od SANU očekuje da bude u sve većoj meri institucija koja će sa drugim delovima naučno-istraživačke zajednice učestvovati u razvojnim planovima društva, jer samo usvajanjem novih znanja i umeća mogu se ublažiti posledice globalnih potresa koji pogađaju Srbiju.

Razvojni potencijali Srbije, kako je istakao, nisu beznačajni i obaveza je svih nacionalnih institucija da taj kvalitet održavaju. Cela naučna zajednica, prema mišljenju predsednika Tadića, treba da bude složna u konceptu razvoja kakav je iznet u planu "Srbija 2020", i SANU bi trebalo da da svoj doprinos realizaciji razvojnih ciljeva.

Tadić je podsetio da se Srbija nedavno vratila u program CERN, istakavši da će taj korak doprineti unapređenju srpske nauke, koja je već stekla respektabilno mesto u međunarodnoj nauci, i mladim akademcima i akademicima otvoriti nove perspektive.

"Produktivno društvo kojem težimo je društvo znanja, i u njemu bi poseban značaj trebalo da ima transfer znanja između nauke i privrede, nauke i javnih službi u cilju ostvarenja novog kvaliteta života naših građana, novog kvaliteta znanja kojim će raspolagati, kao i novih rešenja za održivi razvoj i odgovorno demokratsko društvo", kazao je Tadić.

Kako je istakao, i donosioci političkih odluka treba da budu otvoreniji za nova znanja i dostignuća nauke, zbog čega će SANU i nadalje imati podršku za saradnju sa državnim institucijama.

"Želeo bih na kraju da vam čestitam ovaj izuzetan jubilej naše Akademije i izrazim želju da ona i dalje bude predvodnik prosvećenosti, znanja i kulturnoistorijskog identiteta svih građana Srbije, da sa istim žarom, istinoljubljem i rodoljubljem nastavi misiju koju su njeni umni i otačestvu predani osnivači osmislili i počeli da ostvaruju još pre 170 godina", zaključio je Tadić.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner