Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Amerikanci su nam 2009. predlagali da prihvatimo zatvorenike iz Gvantanama, ali ja nisam prihvatio
Hronika

Boris Tadić: Amerikanci su nam 2009. predlagali da prihvatimo zatvorenike iz Gvantanama, ali ja nisam prihvatio

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 17. jul 2016.

 Prihvat zatvorenika iz Gvantanama bio je tema u razgovorima predstavnika Srbije i SAD i 2009, u vreme dok je šef države bio Boris Tadić, lider Socijaldemokratske stranke, ali naša strana nije pozitivno gledala na tu ideju. Tadić u razgovoru za „Politiku” kaže i da to nije predlagala naša vlada, nego da su predlozi stizali „od američke i od evropske strane”. Tadašnje vlasti Srbije nisu smatrale da bi to bio potez koji će poboljšati odnose sa SAD.

– To je vrlo ozbiljno pitanje, a kad donosite takvu vrstu odluke morate da merite razloge za i protiv. Tim gestom ne postaje se zemlja saveznica velikih sila u borbi protiv terorizma, već preuzima odgovornost za pogrešne odluke u borbi protiv terorizma. Mi nismo smatrali da je korisno da se Srbija u takve akcije uključuje. Smatrali smo korisnim da se Srbija uključuje u mirovne operacije, da bismo na taj način mogli mnogo bolje da branimo svoje spoljnopolitičke pozicije. Pored toga, ako ste zemlja saveznica u mirovnim operacijama s velikim silama, onda je veća verovatnoća da nas oni brane od terorističkih udara poput onih kakve smo imali u južnim srpskim opštinama.

Smatrate li potez ove vlade i dolazak dvojice zatvorenika iz Gvantanama dobrim u ovom trenutku?

To je potez kratkog daha, koji će ovoj vladi doneti još nekoliko dana dobrih odnosa sa SAD.

Da li je najavljeno okupljanje „derivata DS-a”, kako Pajtić voli da kaže, možda i vaša poslednja šansa, s obzirom na to da izgleda kao da se SDS raspada?

Niti se SDS raspada, niti postoje „derivati” DS-a, niti je to naša poslednja šansa. Moram da razočaram one koji bi se radovali raspadu SDS-a ili DS-a – to se neće desiti. Smatram da demokratska i građanska opozicija u ovim okolnostima treba da se ujedini, jer smo svi tek malo iznad cenzusa. Žao mi je što DS nije prihvatio moj predlog o takvom ujedinjenju pred izbore, jer bismo sasvim sigurno imali drugi najbolji izborni rezultat i bila bi potpuno drugačija konstelacija političkih odnosa, pogotovo pred predsedničke izbore sledeće godine i neke lokalne izbore, na primer za Beograd. Sad je prilika da ispravimo te greške i zato sam i dao konkretan predlog – da se formira unija demokratskih stranaka. To podrazumeva formiranje novog entiteta, s novim organima, drugačijim načinom donošenja odluka i novim ljudima.

(Politika)