Početna strana > Hronika > Bojan Pajtić: Vojvodina preuzima oko 150 novih nadležnosti
Hronika

Bojan Pajtić: Vojvodina preuzima oko 150 novih nadležnosti

PDF Štampa El. pošta
utorak, 03. novembar 2009.

Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je Tanjugu da radna verzija zakona o nadležnostima Vojvodine nije savršena, ali da obuhvata veliku većinu predloga i zahteva pokrajinske administracije.

"Ponuđeni tekst nije savršen, ali je u njemu sadržano više od 90 odsto naših predloga. Vojvodina će od republičkih organa preuzeti oko 150 novih nadležnosti, među kojima je i niz veoma bitnih", dodao je Pajtić u izjavi za medije.

Prema njegovim rečima, od posebne važnosti je što će Vojvodina moći da osnuje razvojnu banku, što će na nju biti preneta osnivačka prava Nacionalnog parka Fruška gora i što će otvaranjem predstavništva u Briselu biti u prilici da lakše dolazi do novca iz fondova Evropske unije.

"Pored toga, pitanja kao što su glavni grad Vojvodine, Vojvođanska akademija nauka i umetnosti, upravljanje javnim preduzećima jesu u isključivoj nadležnosti pokrajine i ona se već nalaze u predlogu statuta Vojvodine i neće se menjati. Međutim, iz formalnih razloga, ova pitanja uopšte ne treba ni da budu deo zakona o nadležnostima", istakao je Pajtić.

On je ukazao na to da predlog o nadležnostima Vojvodine, koji se nalazi na sajtu Vlade Srbije, jeste još samo radna verzija i da se može menjati.

"Stoga apelujem na Vladu Srbije da prihvati inicijative političkih stranaka, ukoliko budu predložile neke izmene koje bi doprinele kvalitetu tog akta, jer je to u interesu i građana Vojvodine, ali i građana cele Srbije", zaključio je Pajtić.

Predlog statuta Vojvodine, koji duže od godinu dana čeka na potvrdu u Skupštini Srbije, moraće da se usaglasi sa zakonom o prenosu nadležnosti koji bi Vlada Srbije trebalo da usvoji na sutrašnjoj sednici. Bivši predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić smatra da to ipak neće biti samo pravnotehnička redakcija statuta. „Nisu to nekakve korekcije teksta statuta već on mora da se usaglasi sa zakonom o nadležnostima koji donosi Skupštine Srbije. Zbog toga očekujem da će dogovor pokrajinskih i republičkih vlasti biti takav da se predlog statuta povuče iz procedure u Skupštini Srbiji i da Skupština Vojvodine ponovo izglasa izmenjen tekst”, kaže on.

„Statut i zakon o nadležnostima trebalo je pripremati makar istovremeno i sinhronizovano, mada bolje bi bilo da je prvo usvojen zakon. Ovako, Skupština Vojvodine išla je korak napred, poštujući rok iz Ustavnog zakona, ali verovatno želeći delimično i da prejudicira neka rešenja, i donela je predlog statuta, pre nego što je zakon uopšte počeo da se priprema. Pošto u statutu postoji nekoliko odredaba koje su, po svemu sudeći, protivustavne, republička vlast je pokušala da zakonom to ispravi i da obaveže Vojvodinu da ih u statutu promeni”, objašnjava Vučetić.

„Od odredaba statuta koje nemaju veze sa zakonom o nadležnostima a koje su često isticane kao protivustavne pomenuću vladu Vojvodine. Mislim da ta ocena nije tačna, jer Ustav ništa ne kaže o tome da taj organ mora da se zove izvršno veće, zapravo može da se zove kako hoće. Slično je i sa glavnim gradom, nigde ne piše da ga pokrajina ne može imati. Ovde je stvar samo u tome da nekome kad se kaže vlada ili glavni grad to zvuči kao se pokrajini daju elementi državnosti”, objašnjava Vučetić za Politiku.

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner