Početna strana > Hronika > Blic: Britanski predlog rezolucije traži da "genocid u Srebrenici" uđe u obrazovne programe i da se njegovo negiranje sankcioniše
Hronika

Blic: Britanski predlog rezolucije traži da "genocid u Srebrenici" uđe u obrazovne programe i da se njegovo negiranje sankcioniše

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 15. jun 2015.

Rezolucija o Srebrenici, koju je u SB UN pripremila Velika Britanija, predviđa da deca ubuduće u školama uče o genocidu u Srebrenici.

Ovo saznaje „Blic“ iz diplomatskih izvora, povodom britanskog dokumenta koji je uzbunio javnost i političare u Srbiji i Republici Srpskoj.

Deveta od ukupno 13 tačaka rezolucije kaže: „Apeluje se na sve države (na svetu) da razvijaju obrazovne programe koji će usaditi u buduće generacije lekcije koje su naučili iz prošlih genocida“.

Nacrt rezolucije koji je Misija Velike Britanije u Ujedinjenim nacijama juče dostavila Srbiji sastoji se od preambule, opšteg dela i 13 tačaka koje se odnose na Srebrenicu.

U preambuli stoji tvrdnja da su „desetine hiljada žena i devojaka, ljudi i dečaka bile žrtve seksualnog nasilja tokom sukoba u BiH, uključujući Srebrenicu“. Takođe, srpske žrtve u BiH se ne pominju ni na jednom mestu.

U tekstu, međutim, nigde nisu imenovane ni Srbija ni Republika Srpska, ali se rezolucija poziva na presude u Hagu u kojima se govori o genocidnom aktu u Srebrenici koji su počinile snage RS. 

- Opšti deo se oslanja na rezoluciju koja je 2014. doneta povodom 20 godina genocida u Ruandi, ali deo teksta sadrži formulacije koje su novina, poput „najoštrije se osuđuje genocid u Srebrenici“ i „osuđuje se svako negiranje genocida“.

Zanimljivo, i predlogom rezolucije o Srebrenici koji je podnet u Kongresu SAD takođe se „osuđuju izjave kojima se negira ili dovodi u pitanje da je masakr u Srebrenici bio genocid“.

Genocid 33 - pomirenje 2

Kao cilj rezolucije Velika Britanija je navela proces pomirenja, međutim, u samom tekstu reč „genocid“ ponovljena je ukupno 33 puta, dok je reč „pomirenje“ navedena samo dva puta, i to u istoj rečenici.

B. Jelovac

(Blic)

Klix.ba: Ovo je Nacrt rezolucije o Srebrenici o kojoj bi se UN trebao izjasniti 7. jula

Predsjedništvo BiH danas je primilo Nacrt rezolucije o Srebrenici o kojoj bi se Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda trebalo izjasniti 7. jula. Klix.ba objavljuje do sada neobjavljeni Nacrt rezolucije koja je polarizovala stavove u BiH, ali i regionu.

Kako nam je saopćeno, Predsjedništvo Bosne i Hercegovine u narednim danima trebalo bi analizirati ovaj nacrt.

Mediji nagađaju da je glavna meta rezolucije, koja je donesena u povodu obilježavanja dvadesete godišnjice genocida u Srebrenici, predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik.

Osuda svakog negiranja genocida

U Nacrtu rezolucije o Srebrenici stoji da se na najstrožiji način osuđuje genocid, nasilje, kršenje ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava, te genocid u Srebrenici. Važan je podatak i da se Rezolucijom osuđuje svako negiranje genocida.

Rezolucijom se izražava i suosjećanje sa žrtvama na svim stranama u konfliktu u Bosni i Hercegovini i njihovim porodicama, te se pozivaju države članice da nastave sa osiguravanjem pravde i pružanja podrške preživjelima i to prije svega žrtvama seksualnog zlostavljanja.

Države se pozivaju da spriječe i bore se protiv genocida i kršenja međunarodnog prava, te da zaštite stanovnike od genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovječnosti.

Također, pozdravljaju se istrage i izručenja optuženih za genocid u Srebrenici, a podvlači se i fundamentalna važnost pomirenja bazirana na dijalogu u BiH, te se pozdravlja ambiciozna reformsku agendu u našoj državi.

"Pozivaju se države članice da razviju obrazovni program koji će obrazovati buduće generacije lekcijama naučenim iz prethodnih genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovječnosti, kako bi se spriječilo njihovo ponavljanje", stoji u Rezoluciji.

Polarizovani stavovi

Analitičari iz susjedne Srbije uvjereni su kako britanska rezolucija o Srebrenici neće proći u Vijeću sigurnosti UN te da će Rusija uložiti veto.

Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak kazao je danas za Klix.ba kako nije moguće napraviti od trenutnog nacrta balansiranu verziju rezolucije kojom će svi biti zadovoljni.

On je dodao kako je rezolucija stigla u riskantnom trenutku, te da je vrijeme da se svi u BiH konačno okrenu ka budućnosti.

Šef srbijanske diplomatije Ivica Dačić izjavio je u povodu Nacrta rezolucije o Srebrenici da će “Srbija pažljivo razmotriti i rukovoditi se nacionalnim i državnim interesima, ne dovodeći u sumnju opredjeljenje za kažnjavanje ratnih zločina”.

(Klix.ba)