Početna strana > Hronika > Berlin: Sarkozi i Merkelova razmatraju mere za pooštravanje budžetske discipline u EU
Hronika

Berlin: Sarkozi i Merkelova razmatraju mere za pooštravanje budžetske discipline u EU

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 09. januar 2012.

PARIZ/BERLIN - Predsednik Francuske Nikola Sarkozi i nemačka kancelarka Angela Merkel sastaće se danas u Berlinu kako bi razmotrili mere za pooštravanje budžetske discipline u Evropskoj uniji (EU).

Lideri dveju najvećih ekonomija zone evra žele da konkretizuju plan zacrtan na decembarskom samitu EU, kada su sve zemlje bloka, osim Velike Britanije, pristale na izmene Lisabonskog sporazuma, svojevrsnog ustava Unije radi tešnje budžetske integracije.

Koaliciona vlada konzervativnog premijera Dejvida Kamerona se protivi "fiskalnom dogovoru" pošto smatra da bilo kakva revizija Lisabonskog ugovora može da naruši suverenitet Velike Britanije.

Merkelova i Sarkozi će imati prvi mesečni sastanak u "četiri oka"  u godini koja će izvesno biti burna, ocenila je francuska novinska agencija AFP.

Agencija primećuje kako su dvoje državnika proteklih nedelja u javnosti iskazivali jedinstvo stavova, ali da se među njima javljaju strateške razlike u pogledu planova za usvajanje poreza na finansijske transakcije unutar EU.

Sarkozi, koga u 2012. očekuje krajnje neizvesna bitka za ponovni izbor na mesto predsednika Francuske, izjavio je da će njegova administracija, ukoliko je potrebno, i sama primeniti porez kako bi dala primer drugima u Evropi.

"Nećemo čekati da se drugi dogovaraju oko donošenja ovog poreza, jer mi u njega verujemo,” kazao je Sarkozi u petak u Parizu posle razgovora sa novim italijanskim premijerom Mariom Montijem.

Monti je zatražio od Francuske da ne primeni porez sama, kao što se i Merkelova protivi Sarkozijevom stavu jer još uvek nastoji da obezbedi saglasnosti svih članica EU.

“Robin Hudov porez” je izradila Evropska komisija kao sredstvo za prikupljanje prihoda, ali i kaznu špekulantima, ali se njemu žestoko protivi Velika Britanija, budući da je London glavno svetsko finansijsko središte.

Za jedinstvenu primenu ovog poreza u EU potrebna je saglasnosti svih 27 članica Unije.

Nemački zvaničnici, koji su kazali da bi bili zadovoljni da se porez primenjuje i samo unutar evro zone, naveli su da je to pitanje na dnevnom redu sastanka Mekrelove i Sarkozija.

Očekuje se da će na današnjem sastanku biti reči i o Mađarskoj, članici EU sa kojom su zvaničnici  Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i EU prošlog meseca prekinuli pregovora o eventualnoj novoj kreditnoj liniji.

U MMF i EU postoji zabrinutost da je vlada u Budimpešti donela zakon o Centralnoj banci koji narušava nezavisnost glavne bankarske institucije u toj zemlji.

U petak se međunarodna kreditna agencija Fič pridružila dvema drugim, Mudiz i Standard i Purs pošto je snizila i kreditni rejting Mađarske za jedan stepen, na neinvesticioni status.

Merkelova i Sarkozi se sastaju posle prve nedelje u Novoj godini tokom koje je u EU zabeležena rekordna nezaposlenost, pad prodaje nekretnina i smanjivanje očekivanja potrošača i poslovnih ljudi s obzirom na recesiju.

Zajednička valuta evro je, pak, pala na najniži nivo u proteklih 16 meseci i u petak je vredela manje od 1,27 američkog dolara.

Posle Sarkozija u Berlin će u sredu doći i premijer Monti.

Sarkozi je, takođe najavio da će zajedno sa Merkelovom posetiti Italiju 20. januara.

Ministri finansija EU sastaće se 23. januara, nedelju dana pre samita lidera  država-članica Unije, kako bi došli do preciznog rešenja za krizu koja preti kolapsom zajedničke evropske valute deceniju posle njenog uvođenja.

(Tanjug)