четвртак, 23. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Тунису уведено ванредно стање, смењени бројни државни званичници; Председник Туниса - И даље нам прете терористички напади
Хроника

У Тунису уведено ванредно стање, смењени бројни државни званичници; Председник Туниса - И даље нам прете терористички напади

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2015.

Десетак дана након крвавог масакра на плажи у режији помахниталог симпатизера Исламске државе, у којем је живот изгубило 38 туриста, углавном Британаца, у Тунису је уведено ванредно стање, пише ББЦ.

Сигурносне мере у тој северноафричкој држави и пре увођења ванредног стања биле су знатно пооштрене, а сада се очекује додатно присуство полиције и других наоружаних служби на улицама, плажама, хотелима...

Као што је познато, Исламска држава је преузела одговорност за крвави напад на плажи у туристичком месту Сусу. Међу погинулима је највише држављана Британије

Очекује се да ће се данас тунишки председник Беји Цаид Есебси обратити нацији поводом увођења ванредног стања.

Позивајући се на саопштење из канцеларије председника, Ројтерс наводи да је ванредно стање привремено даје влади више флексибилности, а војсци и полицији више овлашћења, док истовремено ограничава право на јавна окупљања.

У Тунису је ванредно стање последњи пут било на снази 2011. године, током побуне против аутократског владара Зине Ел-Абидине Бен Алија.

(Блиц-ББЦ)

Председник Туниса: И даље нам прете терористички напади

Председник Туниса Бежи Каид Есебси изјавио је данас да његова земља "није безбедна од нових екстремистичких напада", након што је нешто раније прогласио ванредно стање у држави.

Есебси је у обраћању нацији рекао да ће ванредно стање трајати 30 дана и да је уведено како би се избегао колапс државе.

(Танјуг)

Смењени бројни државни званичници

Неколико званичника Туниса, укључујући и гувернера Суса, смењено је после недавног напада у којем је погинуло 38 туриста.

"Поред тога што је било безбедносних пропуста, било је пропуста и на политичкој страни", изјавио је Франс пресу представник власти Дафер Нежи и додао да је смењен гувернер Суса где се 26. јуна догодио напад.

Нежи је рекао да је смењено неколико полицијских функционера, међу којима три из Суса.

Председник Туниса Бежи Каид Есебси прогласио је данас ванредно стање у земљи.

Ванредно стање, које даје додатна овлашћења војсци и полицији, укинуто у марту 2014. године, а било је на снази од јануара 2011. године после бекства председника Зинеа ел Абидина Бена Алија пред почетак уличних демонстранција које су покренуле "арапско пролеће".

После револуције, Тунис се све више суочава с порастом џихадистичких напада, који су одговорни за смрт неколико десетина војника и полицајаца.

Сунитски екстремисти из Исламске државе извршили су два напада у Тунису за три месеца. Укупно 59 туриста убијено је Тунису - 21 особа у центру главног града у музеју Бардо у марту и 38 особа 26. јуна у туристичком летовалишту у Сусу.

Премијер Туниса Хабиб Есид изјавио је недавно у интервјуу за британску телевизијску мрежу Би-Би-Си да је полиција била сувише спора у реаговању на нападе, признајући први пут да је било безбедносних пропуста.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер