Početna strana > Hronika > BBC: Finansijska kriza u Irskoj i Portugalu izaziva sve veću zabrinutost
Hronika

BBC: Finansijska kriza u Irskoj i Portugalu izaziva sve veću zabrinutost

PDF Štampa El. pošta
utorak, 16. novembar 2010.

Irska pod pritiskom da prihvati pomoć

Strahuje se da će te dve zemlje biti prisiljene da od Evropske unije zatraže pomoć kako bi podstakle svoju posrnulu ekonomiju i bankarski sektor.

Ubrzo potom se oglasila i Evropska komisija (EK), saopštenjem u kojem se navodi da fiskalni problemi Irske izazivaju zabrinutost za stabilnost čitave evrozone.

Rešavanje fiskalnih problema Irske, kako je to istakla Evropska komisija, važno je za obezbeđivanje finansijske stabilnosti čitave evrozone.

Teišeira doš Santoš: Finansijska zaraza širi se kao šumski požar

Vlasti u Lisabonu su pak upozorile na vrlo ozbiljne posledice ako se ova kriza proširi širom Evrope.

Portugalski ministar finansija Fernando Teišeira doš Santoš je rekao da se zaraza širi kao šumski požar i da nijedna članica evrozone nije bezbedna.

Irska vlada je priznala da je bila u kontaktu sa zvaničnicima Evropske unije, ali premijer Brajan Kauen i dalje tvrdi da tom prilikom nije zatražena finansijska pomoć:

"Irska nije zatražila finansiranje države jer imamo dovoljno sredstava do polovine iduće godine. Jasno je da u evrozoni vlada velika zabrinutost zbog loših uslova na tržištu koji se pre svega odnose na loše uslove kreditiranja i normalno je da sa svojim partnerima razgovaramo o najboljem načinu da se u evrozoni održi finansijska i bankarska stabilnost".

Ministar pravde Dermot Ahern je takođe kategorično odbacio navode da je Irska primorana da zatraži finansijsku pomoć:

"Irska nije zatražila bilo kakvu pomoć Međunarodnog monetarnog fonda. Naravno da su naši zvaničnici u stalnom kontaktu sa Evropskom komisijom, ali to je slučaj i sa svim ostalim članicama Evropske unije".

"Trn u oku evrozone"

Dopisnik BBC-ja u Dablinu Mark Simpson međutim ističe da će irske vlasti pre ili kasnije morati da zatraže pomoć od Evropske unije, poput one koju je Grčka dobila u maju, jer je teško pronaći drugi izlaz u situaciji ekonomskog kolapsa:

"Irska ekonomija, kojoj su svojevremeno svi u Evropi zavideli, sada je, kako je to rekao jedan ekonomista ovde u Dablinu, trn u oku evrozone. Bez obzira na to da li će u narednih nekoliko nedelja Irska zatražiti pomoć, jedna stvar je sada u centru pažnje, a to je novi budžet, idućeg meseca, koji će biti najdrastičniji u devedesetogodišnjoj istoriji zemlje. Ogromnom štednjom vlada će pokušati da nekako popuni crnu rupu u ekonomiji. Irci su vrlo ponosni ljudi, dvadesetih godina prošlog veka izborili su se za nezavisnost, i ne bi im bilo lako da zatraže pomoć od Evrope - zato će učiniti sve kako bi to izbegli. Ovdašnji ekonomisti, međutim, ocenjuju da nije pitanje da li će vlada biti naterana na takav potez, već kada će do toga doći".

Hitan sastanak ministara finansija zemalja članica EU

Irska će sasvim sigurno biti jedna od tema dnevnog reda hitnog sastanka evropskih ministara finansija.

Iako vlada u Dablinu, kao što je naglasio premijer, nije primorana da u ovom trenutku pozajmljuje novac na međunarodnom tržištu, jer je to nedavno uradila i dovoljno napunila kasu za pokrivanje izadataka do polovine iduće godine, druge zemljama kojima je novac neophodan - poput Grčke, Portugala i Španije, moraju da pristanu na izuzetno loše uslove, odnosno visoke kamatne stope.

To je domino efekat koji članice evrozone po svaku cenu žele da izbegnu.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner