Početna strana > Hronika > Avganistan: U NATO bombardovanju bolnice "Lekara bez granica" u Kunduzu ubijeno najmanje 20 osoba; NATO - Bolnica je moguća "kolateralna šteta napada"
Hronika

Avganistan: U NATO bombardovanju bolnice "Lekara bez granica" u Kunduzu ubijeno najmanje 20 osoba; NATO - Bolnica je moguća "kolateralna šteta napada"

PDF Štampa El. pošta
subota, 03. oktobar 2015.

SAD naložile istragu o bombardovanju bolnice u Kunduzu

VAŠINGTON – Američki ministar odbrane Ešton Karter naložio je danas istragu o bombardovanju bolnice u avganistanskom gradu Kunduz gde je poginulo najmanje 19 osoba prema poslednjem bilansu žrtava.Karter je rekao da će biti sprovedena „iscrpna istraga” o bombardovanju ne navodeći detalje o tom napadu.

Svetske agencije javile su da postoji mogućnost da su u napadu učestovali američki avioni.

Komandant američkih snaga u Avganistanu DŽon Kembel izvinio se ranije danas avganistanskom predsedniku Ašrafu Ganiju zbog bombardovanja bolnice Lekara bez granica u Kunduzu.

Najmanje 19 osoba ubijeno je u vazdušnom udaru, a među njima je troje dece. Povređeno je više od 30 osoba.

U trenutku bombardovanja u bolnici se nalazilo 105 pacijenata i 80 članova osoblja, Avganistanaca i stranaca, naveli su Lekari bez granica.

Kunduz je strateški grad, a u ponedeljak su ga zauzeli talibani koje su u kontraofanzivi proterale avganistanske snage posle tri dana borbi i akcija podržanih vazdušnima napadima snaga NATO-a.

Bolnica Lekara bez granica pruža važnu pomoć civilnom stanovništvu. To je jedina bolnica u toj oblasti na severu Avganistana u kojoj mogu da se leče teško ranjeni. 

Broj žrtava u bolnici povećan na 20

Organizacija "Lekari bez granica" (MSF) saopštila je da je broj poginulih u bombardovanju bolnice u gradu Kunduz u Avganistanu povećan na 20.

U napadu koji su Ujedinjene nacije osudile kao "neoprostivo i moguće kriminalno delo", ranjeno je najmanje 37 ljudi.

"Dvanaest članova osoblja i najmanje sedmoro pacijenata, među kojima je troje dece je poginulo, a 37 ljudi je ranjeno. Ovaj napad predstavlja teško kršenje međunarodnog humanitarnog prava", navodi MSF.

U međuvremenu, komandant američkih snaga u Avganistanu, DŽon Kempbel, izvinio se predsedniku te zemlje Ašrafu Ganiju, saopštila je Ganijeva kancelarija.

Takođe, saopštenje o napadu na bolnicu Lekara bez granica, izdao je američki sekretar za odbranu Eš Karter, koji je naveo da je čuo da se bolnica u Kunduzu našla na udaru vatre i da se ona nalazi u oblasti u kojoj se poslednjih nekoliko dana vode intenzivne borbe protiv talibana.

Karter je obećao opsežnu istragu o ovom, kako je rekao, tragičnom incidentu, koja će biti vođena u saradnji s avganistanskim vlastima, piše "Gardijan".

MSF je ranije saopštila da je njeno osoblje besomučno telefonom zvalo vojne zvaničnike NATO u Kabulu i Vašingtonu, tokom sat vremena koliko je trajalo bombardovanje bolnice.

Prva bomba pala je na bolnicu oko 2.10 ujutru, a osoblje MSF pozvalo je zvaničnike NATO u Kabulu u 2.19, a vojne zvaničnike u Vašingtonu nekoliko minuta kasnije.

Bombardovanje je nastavljeno do 3.13 časova.

MSF je takođe navela da je bombardovanje bolnice nastavljeno i u periodu od 30 minuta nakon što su o tome obavešteni zvaničnici u Vašingtonu i Kabulu.

Agencije su jutros javile da je u bombardovanju bolnice MSF u Kunduzu poginulo najmanje devet ljudi, dok je 37 ranjeno.

Američka vojska je priznala da je moguće da je bombardovala bolnicu, a taj incident podgrejao je zabrinutost u vezi sa vazdušnim udarima SAD u Avganistanu, koji su kontroverzna tema u najdužem ratu u kom SAD učestvuju.

U trenutku bombardovanja u bolnici se nalazilo 105 pacijenata i 80 zaposlenih, Avganistanaca i stranaca. Lekari bez granica su saopštili da je bolnica tokom vazdušnog napada pogođena više puta.

Iako avganistanske vlasti tvrde da su preuzele kontrolu nad Kunduzom od talibana, borbe između dve strane se nastavljaju.

Talibani su u ponedeljak osvojili Kunduz i grad su držali pod kontrolom sve do četvrtka, kada su ih potisle vladine snage.

MSF navodi da je tačna lokacija bolnice dostavljena vlastima i u Kabulu i u Vašingtonu u više navrata u proteklih nekoliko meseci, uključujući i ovu nedelju, da se ne bi našla u uzajamnoj vatri te dve strane. 

Američka vojska se izvinila zbog bombardovanja bolnice

Komandant američkih snaga u Avganistanu DŽon Kembel izvinio se avganistanskom predsedniku Ašrafu Ganiju zbog bombardovanja bolnice Lekara bez granica u Kunduzu, saopštio je danas kabinet predsednika te zemlje.

Najmanje 16 osoba ubijeno je u vazdušnom udaru, a među njima je troje dece, saopštila je novi bilans bolnica Lekara bez granica.Povređeno je 37 osoba, a pet je u kritičnom stanju.

Kembelovo izvinjenje, međutim, još nije potvrdila međunarodna koalicija, preneo je Gardijan.

U trenutku bombardovanja u bolnici se nalazilo 105 pacijenata i 80 članova osoblja, Avganistanaca i stranaca, naveli su Lekari bez granica.

Kunduz je strateški grad, a u ponedeljak su ga zauzeli talibani koje su u kontraofanzivi proterale avganistanske snage posle tri dana borbi i akcija podržanih NATO vazdušnim udarima.

"Napad na bolnicu je ratni zločin"

Vazdušni napad na bolnicu "Lekara bez granica" u avganistanskom gradu Kunduzu "istinski je tragičan i neoprostiv" čin i verovatno predstavlja "ratni zločin", smatra šef UN za ljudska prava Zeid Rad al-Husein.

- Ovaj duboko uznemirujući događaj potrebno je istražiti hitno, temeljito i nezavisno, a rezultate istrage objaviti - izjavio je Husein.

U vazdušnom napadu na bolnicu "Lekara bez granica" u Kunduzu poginulo je najmanje 16 ljudi, uključujući i troje dece, saopšteno je iz ove humanitarne organizacije.

U međuvremenu, američki ministar odbrane Eš Karter rekao je da SAD pokušavaju da utvrde kako je došlo do napada na bolnicu u Kunduzu. 

NATO bolnicu u Kunduzu bombardovao i pola sata nakon što su šefovi obavešteni gde padaju bombe

Međunarodna humanitarna organizacija "Lekari bez granica" (MSF) saopštila je danas da je njeno osoblje besomučno telefonom zvalo vojne zvaničnike NATO u Kabulu i Vašingtonu, tokom sat vremena koliko je trajalo bombardovanje bolnice u gradu Kunduz u Avganistanu.

Prva bomba pala je na bolnicu oko 2.10 ujutru, a osoblje MSF pozvalo je zvaničnike NATO u Kabulu u 2.19, a vojne zvaničnike u Vašingtonu nekoliko minuta kasnije, preneo je Rojters. Bombardovanje je nastavljeno do 3.13 časova.

MSF je ranije saopštila da je bombardovanje bolnice u gradu Kunduz u Avganistanu nastavljeno i u periodu od 30 minuta nakon što su o tome obavešteni zvaničnici u Vašingtonu i Kabulu. Agencije su jutros javile da je u bombardovanju bolnice MSF u Kunduzu poginulo najmanje devet ljudi, dok je 37 ranjeno.

Američka vojska je priznala da je moguće da je bombardovala bolnicu, a taj incident podgrejao je zabrinutost u vezi sa vazdušnim udarima SAD u Avganistanu, koji su kontroverzna tema u najdužem ratu u kom SAD učestvuju.

U trenutku bombardovanja u bolnici se nalazilo 105 pacijenata i 80 zaposlenih, Avganistanaca i stranaca. Lekari bez granica su saopštili da je bolnica tokom vazdušnog napada pogođena više puta.

Iako avganistanske vlasti tvrde da su preuzele kontrolu nad Kunduzom od talibana, borbe izmedju dve strane se nastavljaju. Talibani su u ponedeljak osvojili Kunduz i grad su držali pod kontrolom sve do četvrtka, kada su ih potisle vladine snage.

MSF navodi da je tačna lokacija bolnice dostavljena vlastima i u Kabulu i u Vašingtonu u više navrata u proteklih nekoliko meseci, uključujući i ovu nedelju, da se ne bi našla u uzajamnoj vatri te dve strane.

Avganistan: Najmanje troje pripadnika organizacije "Lekari bez granica" ubijeno u bombardovanju bolnice u Kunduzu; NATO - Bolnica je moguća "kolateralna šteta napada" 

Najmanje troje pripadnika organizacije Lekari bez granica stradalo je u bombardovanju bolnice u avganistanskom gradu Kunduzu.

Bolnica je pogođena i delimično uništena tokom noći, a iz NATO je saopšteno da je medicinska ustanova moguća kolateralna šteta napada američke avijacije.

Prema rečima portparola NATO Brajana Trajbasa, američke snage su izvršile napad u 2.15 posle ponoći.

“Medicinska ustanova je moguća kolateralna šteta napada. Incident je pod istragom“, naveo je Trajbus.

Za sada je potvrđeno da su stradale tri osobe, koje su u toj bolnici radile u okviru organizacije Lekari bez granica.

“Veoma smo šokirani napadom i ubistvom članova našeg osoblja. Poginuli su i pojedini pacijenti, a neizvesna je sudbina najmanje 30 osoba. Ovakve stvari veoma loše utiču na nivo zdravstvene zaštite u Kunduzu“, navodi se u saopštenju organizacije Lekari bez granica.

U toku noći u bolnici se nalazilo najmanje 80 lekara, kako lokalnih tako i stranaca, a medicinski tretman je primalo više od stotinu pacijenata.

“Nemamo informacije šta se sa njima“, dodaje se u saopštenju Lekara bez granica.

Šef tima međunarodne zdravstvene organizacije u Kunduzu doktor Masud Nasim je rekao da je pogođena bolnica od početka velikih sukoba 28. septembra na prvoj liniji fronta.

“Od ponedeljka su granate počele da lete oko bolnice. Borbe su se odvijale ispred kapije bolnice, a meci su prolazili kroz prostorije, lomili prozore i medicinsku opremu“, rekao je Nasim.

Za vreme napada u bolnici se nalazio doktor Adil Akbar.

“Prijemno odeljenje, urgentni centar i drugi delovi bolnice su uništeni. Uspeo sam da pobegnem kroz prozor, ali mnogi nisu...“, rekao je Akbar.

Sukobi u gradu Kunduzu intenzivirali su se krajem septembra pošto su Talibani uspeli da uđu u grad, posle čega su američke vazdušne snage krenule u akciju pružanja podrške lokalnim bezbednosnim snagama.

KABUL – Međunarodna humanitarna organizacija „Lekari bez granica” (MSF) saopštila je danas da je bombardovanje bolnice u gradu Kunduz u Avganistanu nastavljeno i u periodu od 30 minuta nakon što su o tome obavešteni zvaničnici u Vašingtonu i Kabulu.

„Bombardovanje je trajalo i pola sata nakon što su američki i avganistanski vojni zvaničnici obavešteni”, navodi organizacija, a prenosi agencija Frans pres.

Agencije su jutros javile da je u bombardovanju bolnice MSF u Kunduzu poginulo najmanje devet ljudi, dok je 37 ranjeno.

Američka vojska je priznala da je moguće da je bombardovala bolnicu, a taj incident podgrejao je zabrinutost u vezi sa vazdušnim udarima SAD u Avganistanu, koji su kontroverzna tema u najdužem ratu u kom SAD učestvuju.

Američke snage su izvele vazdušni napad u Kunduzu, rekao je danas portparol NATO Brajan Tribus, dodajući da su na meti bile „osobe koje su pretile koalicionim snagama”.

„Napad je možda doveo do kolateralne štete na obližnjoj medicinskoj ustanovi. Istraga je u toku”, rekao je Tribus.

U trenutku bombardovanja u bolnici se nalazilo 105 pacijenata i 80 zaposlenih, Avganistanaca i stranaca. Lekari bez granica su saopštili da je bolnica tokom vazdušnog napada pogođena više puta.

Iako avganistanske vlasti tvrde da su preuzele kontrolu nad Kunduzom od talibana, borbe između dve strane se nastavljaju. Talibani su u ponedeljak osvojili Kunduz i grad su držali pod kontrolom sve do četvrtka, kada su ih potisle vladine snage.

„Duboko smo šikirani zbog napada, ubistva našeg osoblja i pacijenata i udarca nanetog zdravstvu u Kunduzu”, izjavio je jedan od direktora MSF Bart Jansens.

MSF navodi da je tačna lokacija bolnice dostavljena vlastima i u Kabulu i u Vašingtonu u više navrata u proteklih nekoliko meseci, uključujući i ovu nedelju, da se ne bi našla u uzajamnoj vatri te dve strane. 

(Beta-B92-Tanjug)