Početna strana > Hronika > Austrijski list: Zašto sve optužbe protiv porodice Mila Đukanovića nikada nisu bile predmet istrage u Crnoj Gori
Hronika

Austrijski list: Zašto sve optužbe protiv porodice Mila Đukanovića nikada nisu bile predmet istrage u Crnoj Gori

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 30. maj 2016.

 Optužbe protiv članova porodice premijera Mila Đukanovića nikada nijesu bile predmet istraga u Crnoj Gori, piše austrijski list “Tiroler tagescajtung”.

U opširnoj analizi posvećenoj desetogodišnjici referenduma na kojem je Crna Gora postale nezavisna država ukazuje se na to da su i dalje aktuelne duboke podjele, kao i da se većina građana i dalje protivi ulasku države u NATO.

Autor članka podsjeća na poruke čelnika nekadašnjeg suverenističkog bloka da Crna Gora treba da se okrene budućnosti i da zaboravi stare podjele.

“Crna Gora je u deset godina nezavisnosti napravila veliki napredak u približavanju Evropskoj uniji i NATO-u. Ali, i pored toga, Crna Gora je ostala raspolućena zemlja. Rovovi se protežu duž etničkih linija. Srbi, koji čine oko 30 odsto stanovništva, i dalje tuguju za savezom sa Srbijom. Srbi u Crnoj Gori su i protiv ulaska države u NATO. Ukupno gledano, 48 odsto građana Crne Gore protivi se ulasku u Alijansu”, navodi se u tekstu austrijskog lista.

Autor teksta podsjeća da je Đukanović na čelu države još od 1991. godine, što kao premjer, što kao predsjednik.

“Permanentne optužbe za korupciju nijesu mu mogle ništa. Italijanski istražni organi su stavili ad akta optužnice protiv Đukanovića zbog šverca cigareta u devedesetim godinama, pošto je osumnjičeni opet zauzeo položaj premjera i time stekao imunitet. Optužbe protiv članova njegove familije nikad nisu bile predmet bilo kakve istrage. Tako je njegova sestra Ana bila optužena da je uzela mito za privatizaciju Telekoma. Ni problematične poslovne prakse Prve banke, u vlasništvu Đukanovićevog brata Aca, nikad nijesu bile predmet istrage”, piše u tekstu.

Dalje se navodi daje Đukanović nedavno uspio da prebrodi do sada najtežu krizu Vlade.

Novinar austrijskog lista podsjeća da je Socijaldemokratska partija, dugogodišnji koalicioni partner premijerove Demokratske partije socijalista, u januaru napustila koaliciju. Navode da je Đukanović stvorio novi, široki savez zahvaljujući tome što je podijelio ministarske fotelje manjim opozicionim partijama.

Autor analize predočio je čitaocima da opozicioni Demokratski front protestima traži Đukanovićevu ostavku.

“Za razliku od Đukanovića, jednom Crnogorcu ipak nije uspjelo da pobjegne od pravde. Poslednji predsjednik srpskocrnogorskog državnog saveza Svetozar Marović, po svemu sudeći, bio je šef jedne grupe korumpiranih lokalnih političara u primorskom gradu Budvi. Od mahinacija sa nekretninama, kako izgleda, stavio je u džep nekih 15 miliona evra. I najbliži članovi njegove familije brat, sin i kćerka – napunili su džepove. Po slovu dogovora sa organima pravosuđa, Marović, dugogodišnji Đukanovićev najbliži saradnik, otići će na četvorogodišnju robiju”, istaknuto je u tekstu.

(IN4S)