Početna strana > Hronika > Austrijancima produžen rok za kupovinu Telekoma do 3. maja
Hronika

Austrijancima produžen rok za kupovinu Telekoma do 3. maja

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. april 2011.

„Telekom Austrija” dobio je još jednu priliku da poboljša svoju ponudu za preuzimanje 51 odsto vlasništva „Telekoma Srbije”. Iako su ovdašnji državni zvaničnici to očekivali, ova austrijska kompanija do isteka roka nije ponudila ni cent više od prvobitnih 950 miliona evra. Umesto poboljšane ponude Radna grupa za prodaju 51 odsto „Telekoma” dobila je zahtev za dodatno produženje roka. Predlog je prihvaćen, a ova austrijska kompanija ovoga puta dobila je nešto duži rok od prethodnog, jer je u pitanju 15 radnih dana.

Tako je iz Ministarstva finansija saopšteno da će dopunjenu dokumentaciju sa prilagođenim finansijskim delom ponude „Telekom Austrija” moći da dostavi do 3. maja. Ovakav epilog jutros, čini se, nije mogao da predvidi ni premijer Mirko Cvetković. Tako je novinarima na skupu povodom obeležavanja Dana konkurencije istakao da postoje tri moguća scenarija, nakon isteka zakonskog roka za poboljšanje ponude.

– Do danas nije stigla nikakva ponuda, ali smo dobili indikacije da će stići. Nakon toga će biti otvorena i onda su moguća tri ishoda. Po prvom, ako ponuda zadovolji kriterijume koje smo postavili, a tu pre svega mislim na cenu, biće prihvaćena. Sa druge strane, ukoliko ponuda bude potpuno neprihvatljiva proces će se zatvoriti. Ukoliko dođe do nedovoljnog poboljšanja ponude, treći scenario predviđa da se otvore formalni pregovori sa ciljem da se dođe do zacrtanog nivoa cene – objašnjavao je premijer.

Po svemu sudeći, od tri očekivana scenarija – dogodio se četvrti. Iz „Telekoma Austrija” sve vreme su stizali nezvanični signali kako taktički žele da zadrže „nogu u vratima”, što im je izgleda pošlo za rukom. Zvanično su isticali kako je njihova ponuda uslovna i zavisi od toga da li će im ovdašnja Komisija za zaštitu konkurencije odobriti spajanje, jer su na srpskom tržištu već prisutni preko „Vip” mobilne telefonije. Preliminarni statistički podaci pokazuju da bi zajednički udeo „Vip” i „Telekoma” na tržištu mobilne telefonije bio značajan. Po kriterijumu prihoda od ove delatnosti to je gotovo 60 odsto tržišta, a po kriterijumu broja pretplatnika 71,3 odsto.

Komisija za zaštitu konkurencije trenutno vodi ispitni postupak koji, po zakonu, traje 90 dana. Vesna Janković, predsednica ovog antimonopolskog tela, očekuje da se taj posao završi krajem maja.

– Naš posao je da sprečimo zloupotrebe dominantnog položaja. Ne vodimo računa šta će se u međuvremenu dešavati, vodimo naš postupak, ostali aspekti nas ne zanimaju – istakla je Vesna Janković, odgovarajući na pitanje da li to znači da do završetaka ispitnog postupka ne možemo da očekujemo ni završetak prodaje „Telekoma”.

Nezvanično, u Komisiji kažu da teoretski postoji mogućnost da se taj posao završi početkom maja. Međutim, koliko će i da li će sa rokovima biti „gusto” zavisi od toga kojom brzinom će u antimonopolsku komisiju pristizati potrebni dokazi. Jer, Komisija se dopisima obratila „Telenoru” i svim ostalim učesnicima na tržištu i potencijalnim konkurentima kako bi ustanovili da postoji mogućnost od zloupotrebe dominantnog položaja.

– Tek nakon završetka postupka moći ćemo da kažemo da li je koncentracija dozvoljena, nedozvoljena, uslovna ili neuslovna – rekla je Jankovićeva novinarima.

Upućeni kažu da bi, ukoliko bi „Telekomu Austrija” koncentracija bila odobrena uz neki uslov da bi to moglo da znači da se recimo austrijskoj kompaniji naloži da proda „Vip”. Međutim, iz ove grupacije stizali su nagoveštaji da to neće učiniti. Drugo moguće rešenje je da „Vip” i MTS postanu jedan mobilni operater, a da država izda novu licencu za mobilnu telefoniju. Takođe, moguće je da se od „Telekoma Austrija” traži više malih odricanja. Neka od njih mogla bi da budu ograničenje stope tržišnog širenja do određenog procenta, a mogle bi se i ustanoviti i posebne dodatne i česte kontrole poslovanja.

(A. Nikolić, Politika)