Početna strana > Hronika > Atifete Jahjaga: Slanje policije na sever Kosova bila je legitimna akcija
Hronika

Atifete Jahjaga: Slanje policije na sever Kosova bila je legitimna akcija

PDF Štampa El. pošta
subota, 06. avgust 2011.

Priština - "Predsednica Kosova" Atifete Jahjaga ocenila je da je odluka o slanju pripadnika specijalnih snaga policije na sever Kosova bila legitimna i legalna.

"Institucije Kosova moraju da imaju ingerencije na celoj teritoriji", rekla je ona.

Akcija je usledila zbog zahteva Srbije da se razgovori o tehničkim pitanjima, kada se radi o priznanju pečata carine Kosova, odlože do sredine septembra, rekla je "predsednica Kosova" u intervjuu za agenciju Beta.

"Mi smo mnogo očekivali od tog dijaloga i računali smo na njegov uspeh, pošto ne vidimo drugo rešenje sem dijaloga. To je način da države i narodi rešavaju pitanja koja su od obostrane koristi i doprinose relaksaciji međusobnih odnosa", rekla je ona.

"U Briselu su postignuti neki sporazumi i realno se očekivalo da se do kraja godine dogovori još pet ili šest drugih pitanja, od dvadesetak koja su bila na dnevnom redu. U poslednjoj rundi Srbija nije došla na razgovore i nije bilo drugog načina da se zaštite interesi države Kosovo i njegovih građana sem da se uspostave mere reciprociteta u trgovinskim odnosima Kosova i Srbije", navela je "predsednica Kosova".

Prema njenim rečima, pre 25. jula granica na severu Kosova bila je arena ilegalne trgovine i organizovanog kriminala, što je štetilo interesima Kosova, ali i kosovskoj i srpskoj privredi.

Ocenila da je bezbednosna situacija na Kosovu normalna, uz određene napetosti u pojedinim delovima tri opštine na severu Kosova.

"Odlukom Vlade Kosova poslat je određeni kontingent specijalnih snaga Kosovske policije da omogući graničnoj policiji i carinicima da obavljaju zadatke za sprovođenje recipročnih mera u prometu roba između Republike Kosova i Republike Srbije koji je posle uspešno obavljenog zadatka povučen u policijsku bazu", rekla je ona.

Komentarišući izjave međunarodnih zvaničnika da je akcija preduzeta bez konsultacija i "saglasnosti", "predsednica Kosova" je kazala da je Kosovo suverena i nezavisna država.

"Ali, na Kosovu su i međunarodne misije koje su pozvane od strane institucija Republike Kosovo i svako u okviru svojih odgovornosti ostvaruje obaveze iz svog mandata. Odluke i odgovornosti za ostvarivanje akcije i za stabilizaciju stanja pripadaju Vladi Kosova", rekla je Jahjaga.

Prema njenim rečima, sva istraživanja su pokazala da Euleks nije bio baš najuspešniji, čak i prema parametrima zemalja odakle dolaze pripadnici te misije.

"Euleks se nije pokazao baš kao uspešan u borbi protiv nelegalne trgovine u organizovanog kriminala", rekla je ona.

"Kosovska predsednica" je ocenila da je Kfor sa Bezbednosnim snagama Kosova, institucija od najvećeg poverenja prema anketama koje su izvršene na Kosovu.

"Podrška građana Kosova i njihovo poverenje i dalje je visoko. Kfor je igrao i ima ključnu ulogu na očuvanju mira i bezbednosti u regionu i značajan je faktor i za stabilnosti Republike Kosovo. Kfor ima vrlo jasan mandat kako u unutrašnjoj bezbednosti tako i na očuvanju granica Republike Kosovo. Njegova uloga u aktuelnoj situaciji je odlučujuća i zbog činjenice da ima poverenje svih građana bez razlike", rekla je ona.

Upitana da komentariše stavove da iza blokade puteva, ali i incidenata na severu zemlje stoje zvaničnici i politika Beograda, Jahjaga je navela da je očekivala konstruktivnu ulogu Srbije.

"Kosovo je suverena i nezavisna država kompetentna da ostvaruje zakone i ovlašćenja na celoj teritoriji. Srbi sa Kosova i paketom (Martija) Ahtisarija, ali i Ustavom i zakonima Kosova uživaju lična i nacionalna prava. Dok nema sporazuma Republike Kosovo i Srbije jasno je da je bilo kakvo uključivanje struktura Srbije, bez znanja i podrške institucija Kosova, ilegalno i nezakonito", navela je "predsednica Kosova".

Prema njenim rečima, izlaz iz sadašnje situacije je u poštovanju ustavnosti i zakonitosti, u povratku normalnosti, u ostvarivanju ovašćenja institucija Kosova na celoj teritoriji zemlje i u potpunom funkcionisanju carine i kontroli carinskih prelazaka.

"Kosovska predsednica" ocenila je da poslednji događaji na Kosovu potvrđuju neophodnost razgovora.

"Svaki neuspeh ili usporavanje ovog procesa može da se odrazi negativno. Razgovori treba da se obnove što je pre moguće i treba pronaći rešenja koja su evropska. Iz ovih razgovora svi treba da budemo pobednici, pre svega građani čiji će se život poboljšati", rekla je ona.

Dodala je da Kosovo ne postavlja nikakve preduslove za uspostavljanje dobrih odnosa sa svim susedima, pa tako i sa Srbijom.

"Nema preduslova, samo treba shvatiti realnost, da poštujemo jedni druge i da budemo odgovorni za evropsku budućnost naših zemalja. Mi to možemo da ostvarimo razumevanjem i novim vizijama, samo ravnopravni", ocenila je "predsednica Kosova".

Na pitanje da li bi se srela sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, Jahjaga je kazala da je zarad interesa zemlje spremna da se sastane sa bilo kim "ako to služi miru i stabilnosti, unapređenju odnosa", jer je to u saglasnosti sa njenom vizijom politike i angažovanja kao "predsednice Kosova".

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner