Početna strana > Hronika > Apostolski nuncije Julius Janus: Sveta stolica ne menja stav o Kosovu
Hronika

Apostolski nuncije Julius Janus: Sveta stolica ne menja stav o Kosovu

PDF Štampa El. pošta
petak, 11. februar 2011.

Novi apostolski nuncije u Sloveniji monsinjor Julius Janus obavljaće i dužnost apostolskog delegata za Kosovo. Kako je saopšteno iz Apostolske nuncijature u Beogradu ova odluka Vatikana nije diplomatske prirode: „Imenovanje apostolskog delegata za funkciju organizacione strukture Katoličke crkve ima čisto međucrkveni karakter i potpuno je različito od razmatranja pravnoteritorijalne situacije koja u pogledu Kosova ostaje nepromenjena”.

U razgovoru za „Politiku” njegova ekselencija nadbiskup Orlando Antonini, apostolski nuncije u Beogradu, objašnjava da imenovanje apostolskih delegata nije retka praksa Vatikana i da Sveta stolica ovom odlukom ne menja svoj stav prema Kosovu.

Zbog čega se Sveta stolica odlučila da monsinjora Julijusa Janusa, apostolskog nuncija u Sloveniji,odredi da obavlja dužnost apostolskog delegata za Kosovo?

Logično pitanje. Međutim, nijedna od zemalja koje ne priznaje nezavisnost Kosova, verujem, kao mi, treba da se stara o sopstvenoj zajednici, koju na Kosovu čine skoro u celini vernici albanske nacionalnosti. To objašnjava tu pojedinost vezanu za rešenje Svete stolice o kojoj govorite. Poslednjih godina zabeležene su teškoće katoličke zajednice na Kosovu da se bave i da rešavaju praktična pitanja crkvenog života – ne samo ona pravne prirode, koja će se, što je za očekivati, povećati u bliskoj budućnosti – počev od Apostolske nuncijature u Beogradu. Stoga se razmišljalo o tome da odnosi između lokalne crkve u Prizrenu i univerzalne crkve budu bolji, da ih prilagodimo faktičkoj situaciji. Pošto se radi o pitanjima koja su isključivo međucrkvene prirode, to je je bilo moguće uraditi a da se ne menja dobro poznati stav Svete stolice o pitanju statusa Kosova.

Budući da Sveta stolica nije priznala samoproglašenu nezavisnost Kosova da li je ovo znak da Vatikan najavljuje zaokret i možda priprema priznanje južne srpske pokrajine?

Ne, kao što sam već rekao. Pozicija Svete stolice o tom pitanju ostaje ista. Ne verujem da će se pitanje statusa Kosova ponovo postaviti pred nas pre i nezavisno od zaključaka pregovora koji bi trebalo da počnu između Beograda i Prištine.

Da li je Sveta stolica pre ove odluke možda konsultovala zvanični Beograd ili Prištinu?

Kao i u slučaju imenovanja bilo kog apostolskog delegata, radi se, kao što je rečeno u našem saopštenju, o pitanju koje se dotiče organizacionog funkcionisanja struktura Katoličke crkve, stoga ima čisto međucrkveni karakter, i potpuno je odvojena od pravnoteritorijalnih pitanja i od bilo kog drugog pitanja koje se tiče diplomatske aktivnosti Svete stolice. S tim u vezi, nije praksa da se konsultuju civilne vlasti. Obavestili smo Vladu Srbije, kod koje smo akreditovani, o saopštenju vezanom za imenovanje, kao i predsednika međunarodne biskupske konferencije Svetog Ćirila i Metodija, i apostolskog administratora monsinjora Dode Đerđija.

Kao apostolski nuncije u Beogradu više puta ste boravili na Kosovu i dobro ste upoznati sa tamošnjim prilikama i životom tamošnjih vernika. Zar ne bi bilo logično da ste vi postavljeni za apostolskog delegata?

Mislim da sam već implicitno odgovorio na ovo pitanje.

Da li ima još slučajeva u svetu gde je Vatikan pribegao ovakvim rešenjima, postavljenjem apostolskih delegata za pojedina područja?

Da, na primer, trenutno u Portoriku koji je provincija SAD, ali je u nadležnosti Apostolske nuncijature u Dominikanskoj Republici. Ili Reunion koji pripada Francuskoj ali je pod nadležnosti Apostolske nuncijature u Madagaskaru. Apostolski delegati u Antilima i Pacifičkim okeanima se nalaze u istim situacijama. Apostolska delegacija kao i konzulati ne pretpostavljaju postojanje diplomatskih odnosa.

U kakvom će odnosu biti apostolski delegat Julijus Janus prema mr Dodeu Đerđi,apostolskom administratoru u Prizrenu, koji je zadužen za duhovni život 65.000 katolika na Kosovu?

Apostolski delegat predstavljaće papu kod monsinjora Đerđa i Katoličku crkvu na Kosovu samo na religioznom i crkvenom planu, dok apostolski nunciji predstavljaju papu kako na civilnom tako i na crkvenom planu.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner