Početna strana > Hronika > Aplauzima pripadnica „Majki Srebrenice” Naser Orić dočekan pred zgradom Suda BiH
Hronika

Aplauzima pripadnica „Majki Srebrenice” Naser Orić dočekan pred zgradom Suda BiH

PDF Štampa El. pošta
sreda, 27. januar 2016.

 Aplauzima pripadnica „Majki Srebrenice” Naser Orić, ratni komandant Armije BiH, dočekan je pred zgradom Suda BiH u kojem mu je počelo suđenje za zločin nad srpskim civilima u selima opština Srebrenica i Bratunac. Dok je u pratnji advokata ulazio u sud, predstavnice udruženja bošnjačkih žrtava iz Srebrenice ohrabrile su optuženog poručivši mu: „Ne boj se ničega dok je nas majki”. S druge strane, njegov dolazak nemo su propratili predstavnici udruženja, članova porodica i rođaka srpskih žrtava iz srebreničkog kraja.

Slična slika pred zgradom ove pravosudne institucije ponovila se po završetku ročišta kada su, predvođene Munirom Subašić, predsednicom Udruženja „Majke enklava Srebrenica i Žepa”, zadovoljne onim što su čule u sudnici, čestitale Oriću, drugooptuženom Sabahudinu Muhiću i njihovim advokatima.

Na otvaranju glavnog pretresa tužilac Miroslav Janjić najavio je da će tokom procesa predstaviti 63 materijalna dokaza, izjave 31 svedoka i da će se pozvati na haške presude kako bi dokazao optužnicu koja Orića i njegovog saborca Sabahudina Muhića tereti za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, odnosno za ubistvo tri srpska zarobljenika u selima Zalazje, Lolići i Kunjerac tokom 1992.

Odbrana je u uvodnoj reči zamerila na brzini sprovođenja istrage, tvrdeći da je od naloga za istragu do podizanja optužnice prošlo samo mesec dana što je, kako je rečeno, neozbiljno za procesuiranje ratnog zločina. „Celokupna optužnica temelji se na izjavi jednog zaštićenog svedoka. Odbrana će dokazati da je reč o nekredibilnom svedoku koji je menjao iskaz”, kazala je Orićeva advokatica Lejla Čović.

Predsedavajući sudskog veća sudija Šaban Maksumić zakazao je za 16. februar početak dokaznog postupka, a kada je tužilac najavio da će tada putem video-linka svedočiti zaštićeni svedok, članice „Majki Srebrenice” glasno su negodovale uz reči da je „bolje da dođe, da ga vidimo”. Predstavnice ovog udruženja, inače, danima pred početak procesa tvrdile su u medijima da se u BiH i Srbiji traže lažni svedoci protiv Orića, te da srpske bezbednosne službe plaćaju za svedočenje protiv njega.

„Ne slažemo se sa tim da lažni svedok koji je pobegao u Beograd svedoči putem linka. Neka dođe ovde da svedoči”, kazala je juče Munira Subašić. Novinare je zanimalo na osnovu čega tvrdi da je reč o lažnim svedocima, na šta je samo ponovila da neće dozvoliti da se u Bijeljini i Beogradu pripremaju lažni svedoci.

„Znam da je lažni svedok”, uverena je ona. Na pitanje „Politike” da li takve izjave predstavljaju pritisak na sud, odgovorila je: „Jednom delu sudija i tužilaca verujem. Ima i onih koje su stranke postavljale.” Kad smo pitali znači li to da ima poverenja u sud kad sudi Srbima, ali ne i kad sudi Bošnjacima, Subašićeva je rekla: „Nemoj tako da govoriš, vi ste jedna novinarka i ne smete tako govoriti.”

Radojka Filipović, predsednica Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunca, nada se da će se ovaj proces završiti osudom Orića. „Došli smo ovde da saznamo ko je i zašto ubio članove naših porodica u svojim kućama i dvorištima i ko je to naredio”, kazala je ona, dodajući da je sramno što se Oriću sudi samo za tri ubistva.

Za slučaj „Orić” od njegovog hapšenja letos u Švajcarskoj po poternici Srbije, preko izručenja i podizanja optužnice, vlada veliko interesovanje ovdašnje javnosti, iako ga je juče u drugi plan stavilo prekjučerašnje hapšenje političara i biznismena Fahrudina Radončića. Ceo proces, kao i nedavno podizanje optužnice protiv generala Armije BiH Sakiba Mahmuljina za zločin nad Srbima, izazvao je brojne negativne reakcije bošnjačkih boračkih udruženja i organizacija porodica bošnjačkih žrtava. Pojedini od njih tvrdili su da postoje pritisci na svedoke protiv Orića, a urednik „Slobodne Bosne” Senad Avdić u tome vidi „kvazipatriotsku kampanju” čiji pokretači, kako ocenjuje, nisu ponudili ni jedan dokaz za svoje tvrdnje. Izuzetak je, smatra on, samo Samir Avdić, kojeg naziva lažnim svedokom Orićevih zločina, jer mu je, tvrdi, u Beogradu pod prisilom iznuđen iskaz.

„Šta znači optužba jedne od majki Srebrenice upućena glavnom državnom tužiocu Goranu Salihoviću da će, ukoliko se nastave optuživati ’naši heroji’ uz asistenciju lažnih svedoka, biti upamćen kao Aleksandar Ranković Bosne i Hercegovine? Zna li ta nesretna žena ko je uopšte bio Leka Ranković?! Ko joj daje za pravo (i njoj i ekipi generala koji su se na suđenja ’našim herojima’ išli žaliti reisu Huseinu Kavazoviću) da bagateliše Tužilaštvo i Sud BiH koji je doneo četiri puta više presuda za genocid u Srebrenici od Suda u Hagu!? Je li ovo čega smo svedoci samo ’opravdana zabrinutost’, ili je reč o klasičnom pritisku na pravosuđe?”, pita Avdić u komentaru objavljenom dan uoči početka suđenja Oriću.

Orićeva odbrana je ranije tražila od Haškog tribunala da Sudu BiH naredi obustavu postupka tvrdeći da mu je u Hagu već suđeno za isti zločin. Međutim, tribunal, pred kojim je oslobođen komandne odgovornosti, odbio je to uz obrazloženje da se tačke optužnice u BiH razlikuju od optužbi u Hagu.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner