Početna strana > Hronika > Angela Merkel: Spasavanje Grčke neće sprečiti buduće finansijske potrese u Evropi
Hronika

Angela Merkel: Spasavanje Grčke neće sprečiti buduće finansijske potrese u Evropi

PDF Štampa El. pošta
subota, 08. maj 2010.

Lideri 16 zemalja evrozone dogovorili su se o merama za zaštitu jedinstvene evropske valute i usvojili hitni zajam Grčkoj u iznosu od 145 milijardi dolara. Francuski predsednik Nikola Sarkozi izjavio je na vanrednom samitu u Briselu da je za Evropu ključno da formira plan kako bi se zaštitila od agresivnih kretanja na tržištu.

Na današnjem sastanku, evropski čelnici priznali su da bi problemi evro-zone mogli da se rašire i van Grčke, i zahvate druge zadužene zemlje kao što su Španija i Portugal.

Ministri finansija svih 27 članica EU sastaće se u nedelju u Briselu, kako bi usvojili specijalne mere u cilju smirivanja finansijskog tržišta, uzdrmanog zbog grčke dužničke krize, uoči otvaranja berzi u ponedeljak.

Na sastanku u belgijskoj prestonici, nemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je članice evro-zone da smanje budžetske troškove i pojačaju regulativu finansijskih tržišta.

Ona je upozorila da spasavanje Grčke neće biti dovoljno da spreči buduće finansijske potrese u Evropi i drugde.

Američki predsednik Barak Obama u petak je telefonom razgovarao sa Merkelovom, izrazivši podršku naporima da se Grčka spase bankrotstva.

BBC: Angela Merkel pozvala na ubrzavanje napora da se reguliše finansijski sektor u evrozoni

Francuski predsednik Nikola Sarkozi i italijanski premijer Silvio Berluskoni otkazali su sutrašnju posetu Moskvi, kako bi umesto toga radili na planovima da se spreči širenje grčke dužničke krize na druge zemlje evrozone.

Evropski lideri žele da do ponedeljka uvedu specijalne mere, kako bi obezbedili stabilnost evrozone.

Sarkozi je rekao da je zajednička valuta suštinski element Evrope i da se moraju izbeći špekulacije koje bi mogle da ga potkopaju.

Nemački kancelar Angela Merkel pozvala je na ubrzavanje napora da se reguliše finansijski sektor u evrozoni, rekavši da više nema vremena za reformu tržišnih regulativa. Merkelova je rekla da će novi stabilizacioni mehanizam poslati vrlo jasan signal finansijskim tržištima.

Merkel i Sarkozi kažu da žele da uvedu pravila uz pomoć kojih će biti ograničena sredstva za potrošnju kojima vlade raspolažu.

(VOA, BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner