Početna strana > Hronika > Sastanak Evrozone u Luksemburgu završen bez sporazuma Grčke i kreditora; Janis Varufakis - Pregovori ''opasno na ivici incidenta''
Hronika

Sastanak Evrozone u Luksemburgu završen bez sporazuma Grčke i kreditora; Janis Varufakis - Pregovori ''opasno na ivici incidenta''

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18. jun 2015.

Sastanak ministara finansija evrozone u Luksemburgu završen je večeras bez postizanja bilo kakvog sporazuma o grčkoj dužničkoj krizi, javlja britanski list Gardijan.

"Na sastanku evrogrupe nije postignut dogovor. Grčkoj je poslat snažan signal da se ozbiljno uključi u pregovore. Evrogrupa je spremna da se ponovo sastane u svakom trenutku", napisao je potpredsednik Evropske komisije zadužen za evro, Valdis Dombrovskis na svom Tviter nalogu.

Postojeći program međunarodne pomoći Grčkoj ističe 30. juna, pa se današnji sastanak ministara finansija evrozone smatrao poslednjom šansom za postizanje dogovora o reformama sa kreditorima, što je uslov dobijanja novog programa pomoći.

Šef evrogrupe i holandski ministar finansija, Jerun Dajselblum, rekao je na konferenciji za novinare da vreme ističe i da je "jasno da je lopta u grčkom dvorištu".

Dajselblum je dodao da je "žalosno reći da je načinjen isuviše mali napredak i da sporazum još nije na vidiku".

Prema njegovim rečima, poslat je jak signal grčkoj vladi da je "na njima da dostave nove predloge narednih dana".

Evropski komesar za ekonomiju Pjer Moskovisi je novinarima rekao da je još uvek moguće doći do nagodbe kojom bi se "izbegla poguban ishod" i stečaj Grčke koja, bez tranše pomoći od 7,2 milijarde evra neće do kraja juna moći da plati dug od 1,6 milijardi evra Međunaodnom monetarnom fondu (MMF).

Direktorka MMF Kristin Lagard na zajedničkoj konferenciji za štampu s Dejseblumom i Moskovisijem potvrdila da bi u tom slučaju "za MMF to bio stečaj Grčke" i MMF više ne bi mogao finansira potrebe vlade u Atini.

Kristin Lagard je ujedno potvrdila da MMF i dalje smatra da treba restrukturisati i dati olakšice za grčki dug od preko 300 milijardi evra, ali je naglasila da reforme grčke privrede i državne uprave, uz svođenje budžetskog deficita na razumnu meru moraju biti "ostvarljive i delotvorne".

Moskovisi je podvukao da grčka vlada "mora ponuditi razumne kompromise" i, isto kao i Dejselblum, rekao da su poverioci grčkog duga, EK, MMF i Evropska centralna banka, osetno umekšali prvobitne zahteve Atini za strukturne reforme i kresanje budžetskog deficita s ciljem da grčka privreda i finansije postanu održive.

Moskovisi je dodao da poverioci grčkog duga ne žele da prisile grčku vladu da napusti svoju humanitarnu i socijalnu politiku posebno za najsiromašnije slojeve stanovništva, ali traže da se uštede nađu tamo gde je moguće.

Dejselblom je objasnio da su i najnoviji grčki protiv-predlozi bili sasvim nedovoljni za dogovor, a Moskovisi je naglasio da je želja i cilj ostalih članica evrozone da grčka privreda i društvo budu konsolidovani i daju rezultate, rast i nova radna mesta.

Šef Evrogrupe je podvukao da su poverioci spremni "i na najgore scenarije" i upozorio da je veoma zabrinjavajuća činjenica da je samo u poslednjih tri dana došlo do povlačenja uloga od ukupno dve milijarde evra iz grčkih banaka.

Grčki ministar finansija Janis Varufakis predstavio je nove predloge svojim kolegama iz evrozone okupljenim na sastanku u Luksemburgu, izjavio je jedan visoki zvaničnik grčke vlade.

"Varufakis je predstavio nove ideje", rekao je neimenovani funkcioner.

On dodao da su predlozi zasnovani na fiskalnoj konsolidaciji koja mora da prati održivo upravljanje dugom, prenio je Rojters.

Drugi detalji nisu precizirani.

Varufakis: Pregovori ''opasno na ivici incidenta''

Janis Varufakis je danas upozorio da su pregovori Grčke i njenih međunarodnih poverilaca opasno na ivici incidenta.

"Ja sam upozorio moje kolege da ne razmišljaju na takav način", rekao je Varufakis.

Na pitanje da li se na sastanku razgovaralo o grčkim predlozima, Varufakis je rekao da nije bilo nijednog jedinog komentara o tome, prenosi AFP.

"Naša strana je poslala snažan signal našim partnerima i institucijama predstavivši kompletan predlog koji bi, ako bi bio prihvaćen, mogao rešiti grčku krizu u kratkom periodu", rekao je Varufakis, navodi AFP.

"Nama su potrebne reforme, a ne nova kresanja...grčka vlada je u potpunosti posvećena tome da se dodatno prilagodi", dodao je on.

Lagard: Uspostaviti dijalog sa onima koji su odrasli

Kristin Lagard je izjavila da je kada je u pitanju Grčka hitno potrebno uspostaviti dijalog, "sa onima koji su odrasli".

"Nedostaje nam dijalog i hitno je potrebno uspostaviti dijalog sa odraslima", izjavila je Lagardova.

Prethodno je evropski komesar za ekonomska pitanja Pjer Moskovisi uputio apel grčkim vlastima da ponude razuman kompromis da bi se izbeglo najgore.

"Pozivam grčku vladu da se ozbiljno vrati za pregovarački sto", rekao je Moskovisi i dodao da je potrebno da se grčka strana saglasi sa razumnim kompromisom da bi se izbjegla sudbina koja bi imala katastrofalne posledice.

U međuvremenu se između 6.000 i 7.000 ljudi, prema procenama policije, okupilo večeras ispred grčkog parlamenta u Atini.

Grci se okupili ispred parlamenta

Okupljeni su protestovali zbog neizvesne strategije vlade premijera Aleksisa Ciprasa prema poveriocima i zbog rizika od izlaska Grčke iz evrozone.

Tusk sazvao samit evrozone o Grčkoj za ponedeljak

Predsedavajući EU Donald Tusk sazvao je danas vanredni samit lidera evrozone za ponedeljak u nastojanju da reši grčku krizu nakon što je današnji sastanak završen bez rezultata.

"U svetlu ishoda današnjeg sastanka, odlučio sam da za ponedeljak 22. juna sazovem evro samit u 19.00 sati. Vreme je za hitnu diskusiju o situaciji u Grčkoj na najvišem političkom nivou", naveo je Tusk u saopštenju, prenosi AFP.

(Tanjug-Srna)

Angela Merkel: Napori Nemačke usmereni na održavanje Grčke u evrozoni; Janis Varufakis - Ne mislim da će doći do sporazuma, nemam više "kečeva u rukavu"

Osvanuo je dan odluke za Grčku. Danas, u četvrtak, iz Luksemburga polazi poslednji voz za ostanak u evrozoni. Ministri finansija EU traže bilo kakvu vrstu kompromisa koji bi Grcima ostavio tračak nade da ipak mogu da se iskobeljaju iz ogromnog dužničkog "živog blata".

Kancelarka Nemačke Angela Merkel jutros je održala govor pred prepunim Bundestagom, koji je započela izrekom čuvenom irskog pisca DŽordža Bernarda Šoa: "Gde postoji volja, postoji i i način".

- Dogovor sa Grčkom je još uvek moguć, a naš glavni cilj je da tu državu zadržimo u sistemu evra - rekla je Merkel, i dodala da od zvanične Atine očekuje sprovođenje reformi donetih u februaru, rekavši da "odgovornost i solidarnost idu ruku pod ruku".

Merkel je dodala da je Grčka poslednjih godina neprestano odbacivala sprovođenje značajnih reformi u svojoj privredi, posebno na tržištu rada.

- To se nije promenilo. Napori Nemačke usmereni su na održavanje Grčke u evrozoni - ponovila je kancelarka koja je poslednjh nedelja više puta razgovarala sa grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom.

Angela Merkel je za kraj poslanicima rekla da je evrozona jača nego pre pet godina, iako se sada bori sa novom krizom u Grčkoj.

Dodala je da je Evropa daleko odmakla i da se to vidi po tome što se drugačije ophodi prema toj krizi nego pre pet godina, na početku sprovođenja reformskih mera.

Merkel je ocenila da je "Grčka poslednjih pet godina uživala evropsku solidarnost bez presedana", i naglasila da zemlje moraju same da ulože napore u zamenu za pomoć.

Irski ministar finansija imao je jednu krajnje neobećavajuću izjavu, rekavši da "ne vidi ni trunku optimizma među svojim sagovornicima na sastanku u Luksemburgu".

Sa druge strane, nemački ministar finansija Volfgang Šojble je rekao da je on "optimista".

- Grčka jednostavnomora da ispuni svoje obaveze. Čuo sam Janisove (Janis Varufakis, prim. aut.) predloge i ranije. Oni su bili više makroekonomske prirode. Ipak, ovaj sastanak nije takav - rekao je Šojble.

Slovački ministar finansija Petar Kazimir je možda bio i najslikovitiji sa rečenicom: "Ja sam katolik, moram da verujem u čuda".

MMF poručuje: Nema ustupaka

Kristin Lagard, direktorka Međunarodnog monetarnog fonda bila je vrlo isključiva što se tiče grčkog duga.

- Rok za isplatu rate duga, 30. jun,  je konačan, i o tome nema rasprave. Za Grčku više nema "grejs perioda" - jasna je bila Lagard. Ona je dodala da Grčka mora da napravi korenitu reformu penzionog sistema, ali na način na koji "penzioneri neće ispaštati".

Sa druge strane, zamenik ruskog ministra finansija Sergei Storčak izjavio je povodom posete Aleksisa Ciprasa Rusiji da "Grčka nije tražila finansijsku pomoć od Rusije, i da svakako nije u poziciji za tako nešto".

- Nije bilo nikakvog zahteva. Nema sredstava u našem budžetu kako bismo obezbedili novac - izjavio je danas Storčak na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu.

Šef grčkog pregovaračkog tima: "Ako Grčka izađe iz evrozone, evro može da doživi kolaps"

Euklid Cakalotos, šef grčkog pregovaračkog tima, gostovao je na radiju BBC ovog jutra, gde je jasno stavio do znanja da bi "sistem evra mogao da bude ozbiljno uzdrman, pa čak i potpuno srušen ukoliko Grčka napusti evrozonu."

- Čim jedna država napusti sistem, menja se čitav koncept monetarne unije, a do tada uspostavljen sistem doživljava značajne modifikacije. Moj najveći strah je da će raspad evra dovesti do one politike kakvu smo imali 1930-ih, u znaku konkurentne devalvacije i nacionalizma. Ako ne postignemo dogovor, moramo se obratiti grčkom narodu, jer jedino on može da odluči hoćemo li napustiti evro ili ne, a ishod takvog referenduma je unapred poznat - rekao je Cakalotos.

Juče je grčki pregovarački tim jasno predočio kreditorima da zvanična Atina nema dovoljno novca da do 30. juna isplati Međunarodnom monetarnom fondu ratu duga od 1,6 milijardi evra, nakon čega su nade o mogućem dogovoru znatno splasle.

Ministar finansija Grčke Janis Varufakis izjavio je juče da, iako Grčka ima moralnu obavezu da sklopi obostrano povoljan dogovor sa kreditorima, on više nema "kečeva u rukavu", te neće predlagati nova rešenja za izlazak iz krize.

Grci su sinoć izašli na ulice i mirno protestovali protiv mera štednje. Banka Grčke upozorila je da bi nepostizanje dogovora zemlju odvelo putem bolnih mera,  izlaska iz evrozone i naposletku, napuštanja Evropske unije.

Predsednik grčkog parlamenta Prokopis Pavlopulos odbacio je izveštaj centalne banke i objavio sopstvenu analizu, pritom nazvavši dug prema MMF "odvratnim".

Grčka država i njeni kreditori - Međunarodni monetarni fond, Evropska centralna banka i Evropska komisija - mesecima pokušavaju da postignu sporazum o deblokadi poslednje tranše pomoći, zakasnele od marta, koja je Atini neophodna da plati dospele obaveze.

Grčka je uredno servisirala i otplaćivala dugove sve do ovoga meseca, kada je iskoristila mogućnost da objedini četiri tranše kredita u jednu, koju bi trebalo da vrati do kraja juna.

Postojeći program međunarodne pomoći Grčkoj ističe 30. juna, pa se današnji sastanak ministara finansija evrozone u Luksemburgu smatra poslednjom šansom za postizanje dogovora o reformama sa kreditorima, što je uslov dobijanja novog programa pomoći.

Nemački ministar finansija Volfgang Šojble ocenio je da su male šanse za postizanje sporazuma između Grčke i njenih kreditora na sastanku u Luksemburgu, a takvo je i mišljenje grčkog ministra finansija Janisa Varufakisa.

Na pitanje novinara da li očekuje da bi sporazum sa kreditorima mogao biti postignut na sastanku ministara finansija evrozone u Luksemburgu, Varufakis, koji boravi u poseti Parizu, odgovorio je: "Ne mislim da će doći do sporazuma, jer je sada na političkim liderima da dođu do dogovora".

Grčka pokušava da dobije pomoć pre kraja juna kada joj dospeva velika rata duga. Da bi to dobila, mora da se obaveže na nove reforme, od kojih su mnoge suprotne izbornim obećanjima Ciprasa i njegove stranke Sirize.

Na samom početku sastanka, reč je imao Janis Varufakis, koji je rekao da će grčka delegacija zastupati "ideje i stavove vlade, s ciljem da se razdor zameni konsenzusom". Evropski komesar Pjer Moskovici imao je zanimljiv "tvit", napisavši da ne želi da "današnja Evrogrupa postane Vaterlo".

Kladionica "Vilijam Hil" omogućila klađenje na "Grexit"

Najpoznatija britanska kladionica objavila je kvote za ostanak odnosno izlazak Grčke iz EU i evrozone. Šanse da će Grci napustiti evrozonu su 9 prema četiri, otprilike 31 procenat, dok je kvota za ostanak 1 prema 3, što znači verovatnoću od skoro 75 procenata.

V. Filipović

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner