понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ангела Меркел у Београду: Немачка подржава српске реформе и спремност за компромис у диjалогу са Приштином; Александар Вучић - Немачка води бригу о Србији и ми смо на томе захвални
Хроника

Ангела Меркел у Београду: Немачка подржава српске реформе и спремност за компромис у диjалогу са Приштином; Александар Вучић - Немачка води бригу о Србији и ми смо на томе захвални

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. јул 2015.

БEOГРAД - Немачка канцеларка Aнгела Mеркел изjавила jе приликом сусрета са премиjером Aлександром Вучићем да њена земља подржава реформе у Србиjи, коjе су показале прве позитивне резултате.

Mеркел jе, такође, захвалила Вучићу на више инициjатива у правцу помирења у региону, као и за спремност да се достигне компромис у диjалогу са Приштином.

Она је рекла да се види велика спремност Београда на стварање компромиса и да ће то бити истакнуто у дискусији у ЕУ.

“Можете рачунати на подршку из Берлина. Вашим напорима се мора одати признање, а то није било тако претходних година. Ми ћемо то ценити и позитивно оценити. Једино је питање када ће бити отворена поглавља“, рекла је Меркелова.

Немачка канцеларка је навела да је српски економски програм показао позитивне резултате.

“Овде имамо велико број контаката и у склопу целог региона амбициозни дневни ред. У вези са економским програмом, он је показао прве позитивне резултате, процена ММФ иде у том правцу и признаје резултате Србије. На тај начин српска привреда може да ради на доброј основи и то се оцртава у билатералним односима“, рекла је Меркелова.

Она је додала да је у Србији другачија ситуације него у Грчкој, рекавши да у Србији постоји влада која је вољна да не иде једноставним путем, већ оним који ће уродити плодом, као у Португалу и Шпанији где су спроведене мере штедње.

Према њеним речима, чланство у ЕУ омогућава мир на Западном Балкану.

“Ми смо 2003. године отворили свим земљама Западног Балкана могућност за приступање ЕУ. То је ситуација која иде на обострану корист, како за Западни Балкан, тако и за ЕУ која има 28 земаља чланица. У нашем интересу је мир на Западном Балкану, а чланство у ЕУ то омогућава. Желим да се захвалим председнику Владе Србије што је покренуо велики број иницијатива и подстицао стабилност у региону. Разговорима са Приштином је Београд показао спремност за компромисе и то ће се узети у обзир када буде одлучивано о отварању поглавља у приступном процесу“, додала је Меркелова.

Она је похвалила спремност на разговор премијера Србије и Албаније.

“Нови квалитет контаката Албаније и Србије се види у посети председника влада, што није било могуће пре неколико година. То се мора наставити. Сматрам да је заиста значајно што су оба премијера успела да створе услов за размену младих, ми смо покренули ту идеју на прошлој конференцији о Западном Балкану. Постигнут је напредак и то је значајно“, истакла је Меркелова.

Меркелова је додала и да Србија има још доста тога да уради.

“Постоји низ разлога да будемо у комуникацији, желим да вас охрабрим да наставите своје напоре. Знамо да у многим питањима има још доста тога да се учини. Нови изазов за Србију су миграциони токови, мигранти преко Грчке стижу, Србија је постала транзитна земља... Разговараћемо даље о тој теми“, закључила је Меркелова.

Oна jе подсетила да jе до пре извесног времена било незамисливо да се по 13, 14 сати преговара уз посредовање високе представнице EУ, као што jе био и незамислив сусрет премиjера Србиjе и Aлбаниjе, али да jе данас то редован случаj.

Александар Вучић: Немачка води бригу о Србији и ми смо на томе захвални

Вучић jе, поздрављаjући немачку канцеларку Aнгелу Mеркел, рекао jе да jе она увек jедан од наjзначаjниjих гостиjу, те да посебно жели да jоj захвали што jе веома допринела политици мира и добрих односа на Балкану.

Захваливши Mеркеловоj што jе у Београду, између осталог и као жени коjа jе "кључни играч у стабилизациjи прилика на Балкану", Вучић jе подсетио да су односи две земље, и политички и економски, све бољи, а да се ми на Немачку ослањамо пре свега тако што од ње очекуjе помоћ у реформама, у знању...

"Mи од Немачке не тражимо милостињу него помоћ у знању и да будемо марљиви као они, а да у економиjи будемо jош успешниjи", рекао jе Вучић и додао да само у његовом кабинету има двоjе саветника коjи су из Немачке.

Долазак Mеркелове jе велика част, велики и важан дан за Србиjу, додао jе а затим приметио да jе за њега лично jедан од наjважниjих дана у досадашњоj политичкоj кариjери.

"Желим да захвалим госпођи Mеркел што jе ну неку руку била стуб стабилности за све нас и што jе кад смо имали проблеме налазила начин да помогне...И ниjе ме срамота да то кажем, па и данас Немачка води бригу о Србиjи и ми смо на томе захвални", рекао jе Вучић.

Уз констатацију да никада до сада у Београду није видео више новинара на једном месту него вечерас, Вучић је рекао да је долазак Меркелове велика част за Србију. Премијер је истакао да су односи Србије и Немачке све бољи у политичком и економском смислу.

- Наша трговинска размена је 3,18 милијарди евра, Немачка други увозник наших производа, а у немачким фирмама у Србији ради 26.000 људи - рекао је премијер и додао да се Србија ослања на Немачку.

Вучић је рекао да је у разговору са Меркеловом истакао три важне ствари. Прво је било питање регионалне стабилности, политике мира и помирења.

- Србија се понашала као стуб стабилности у региону и тако ће се понашати и убудуће - рекао је Вучић.

Као друго он је навео да је у разговору са немачком канцеларком било речи о томе да је Србија успела да покрене тешке економске реформе. Наш дефицит је, казао је, смањен са 6,6 на 1,6 одсто БДП-а, имамо веће приходе него што смо их имали и ове године ћемо имати позитиван раст наше привреде.

Треће о чему је са Меркеловом разговарао је то да је Србија одлучна да настави свој пут европских интеграција и да на том путу и даље очекује велику подршку.

"Она је била стуб стабилности за све нас, када смо имали дилему шта да учинимо, она је нашла начин да помогне. Није ме срамота да то кажем. Кад сви окрећу главу од Балкана, Немачка води рачуна о Балкану и Србији", рекао је Вучић и изразио наду да ће се Меркелова у Београду осећати као код куће.

"Режим према мигрантима  у Европи више не функционише"

Ангела Меркел је оценила да се Србија налази пред великим изазовом због проблема миграната, да се и у ЕУ води дискусија о томе, али да због таласа избеглица нико не би требало да диже зидове.

- Тренутни режим који имамо у Европи више не функционише - рекла је Меркелова.

Она је навела да највећи број миграната стиже у Србију преко Грчке из Сирије и додала да је Србија постала транзитна земља и да превелики терет пада на мале земље као што су Србија и Мађарска.

Вучић је изјавио да Србија због миграната неће подизати зидове јер то није решење. "Разговарао сам са Орбаном (мађарским премијером) и нисам успео да га убедим око подизања зида", рекао је Вучић и указао да је важно да се заједнички и превентивно ради на овом проблему.

Србија је, како је рекао, направила центар за прихватање миграната.

- Третирамо их добро, судећи према свим извештајима УНХЦР. Они су се изјаснили да Србију сматрају као најбољу земљу домаћина - рекао је Вучић и навео да су мигранти третирани у складу са свим међународним обавезама.

Према његовим речима, и за решавање тог проблема потребна је помоћ Немачке и ЕУ.

Ангела Меркел допутовала у Београд

Немачка канцеларка Ангела Меркел допутовала је вечерас у 19.09 часова у Београд, где ће разговарати са највишим српским званичницима.

Ангелу Меркел је на аеродрому "Никола Тесла" дочекао премијер Александар Вучић, а потом јој је приређен свечани дочек на платоу испред Палате Србија на који је стигла у 19.28.

Немачку канцеларку, која је стигла у колони шест лимунзина, дочекао је премијер Александар Вучић.

У шпалиру за дочек је и више министра међу којима је шеф дипломатије Ивица Дачић, министар финансија Душан Вујовић, министарка задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, као и саветнице премијера Тања Јовић и Сузана Васиљевић.

По доласку Меркелове интониране су химне Немачке и Србије које је извео оркестар Војске Србије.

Одмах по свечаном дочеку, Меркелова и Вучић су разговарали петнаестак минута, а онда је започело њихово заједничко обраћање медијима. Незванично, за њихову конференцију за новинаре акредитовано је око 250 представника "седме силе".

Немачкој канцеларки Вучић ће приредити вечеру у вили "Бокељка" на Дедињу, на којој ће се служити домаћи специјалитети.

"Традиционални дочек: Меркел и Вучић са српским фолклорашима испред виле 'Бокељка'"

Немачка канцеларка у Београд долази из Tиране, где се састала са албанским премиjером Eдиjем Рамом и председником Буjаром Нишаниjем, а сутра путуjе у Сараjево, где ће разговарати с члановима Председништва БиХ.

Сутра ће са Меркеловом разговарати председник Србије Томислав Николић, а предвиђени су и разговори са представницима цивилног друšштва Србије.

Током посете Меркелове на снази ће бити највише мере безбедности. Посета Меркелове биће, како се очекује, у знаку подрšшке европским интеграцијама Србије и без постављања нових услова, а Вучић је најавио да ће бити потписан додатни меморандум или чак уговор са немачким Континенталом о отварању новог погона у Србији.

Према Вучићевим речима, током посете Mеркелове она ће инсистирати на ономе што jе "агенда Немачке", а то подразумева диjалога са Aлбанцима у Бриселу и постизања споразума о питањима коjа jе Немачка већ поставила.

Српски премиjер jе раниjе изjавио да jе уверен да ће Mеркелова изразити задовољство економским реформама коjе Србиjа спроводи, да ће можда бити примедби по неким другим темама и питањима, али да jе неспорно да ће економски и потези  бити похваљени.

Mеркелова jе уочи пута у Београд изjавила да jе отварање преговарачких поглавља за Србиjу у тесноj вези с напретком у односима Београда и Приштине, али jе истовремено приметила напредак су оствариле балканске земље. 

(Танјуг-Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер