Početna strana > Hronika > Andrej Plenković: Čin Slobodana Praljka najviše govori o moralnoj nepravdi prema Hrvatima u BiH; apsurdno je da u presudama za 'udruženi zločinački poduhvat' u BiH nigde nema Srbije
Hronika

Andrej Plenković: Čin Slobodana Praljka najviše govori o moralnoj nepravdi prema Hrvatima u BiH; apsurdno je da u presudama za 'udruženi zločinački poduhvat' u BiH nigde nema Srbije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 30. novembar 2017.

Povodom presude Haškog suda šestorici Hrvata iz BiH i smrti Slobodana Praljka predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković je na vanrednoj konferenciji za novinare u Banskim dvorima u Vladino i vlastito ime izrazio je najdublje saučešće porodici generala Praljka kao i porodicama žrtava svih zločina počinjenih u ratu u BiH, rekavši da Praljkov čin govori o dubokoj moralnoj nepravdi prema Hrvatima u BiH.

„Njegov čin za vreme izricanje presude Žalbenog veća kada je sebi oduzeo život najviše govori o dubokoj moralnoj nepravdi prema šestorici Hrvata iz BiH i hrvatskom narodu. Vlada RH još jednom izražava nezadovoljstvo zbog presude Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, generalu Slobodanu Praljku, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću“, istakao je Plenković.

Presudom se na pogrešan način aludira na ulogu hrvatskog državnog vrha u ratnim zbivanjima u ratu BiH 90 tih godina, zaključio je on i dodao da misli na na „neuvažavanje činjenica koje se odnose na kvalifikacije o udruženom zločinačkom poduhvatu (UZP).

"Smatramo da državni vrh u timzbivanjima prema stavu vlade nije ni na koji način mogao biti povezan s onim činjenicama i interpretacijama kako su nastojale biti interpretirane u presudi. Apsurdno je da ni u jednoj pravosnažnoj presudi MKS za bivšu Jugoslaviju za BiH nije utvrđena odgovornost tadašnjeg vođstva Srbije za učestvovanje u UZP u stvaranju Velike Srbije i niza počinjenih najtežih zločina o čemu smo svedočili nakon izricanja presude Ratku Mladiću“, rekao je premijer Plenković.

Podsetio je na pomoć koju je Hrvatska davala BiH u ratu.

„Hrvatska vojska je prekinula srpsku opsadu Bihaća i time je sprečila ponavljanje najtežih zločina kao što je bio u Srebrenici“, kazao je Plenković i dodao da je HV zajedno s Armijom BiH oslobodio veliki deo BiH i omogućila prekid rata u BiH. Naglasio je da je Hrvatska primila veliki broj izbeglica.

„Samostalnosti BiH ne bi bilo bez Hrvata koji su svojih glasovanjem na referendumu stvorili temelje za neovisnost i samostalnost BiH“, rekao je Plenković. Dodao je da je Hrvatska tri puta pokušala da se uključi kao „prijatelj suda“ u „postupak šestorici“.

Vlada Hrvatske će razmotriti pravne i političke mehanizme kako bi osporila navode iz presude

- Presudom se na pogrešan način aludira na ulogu hrvatskog državnog vrha u ratu - rekao je Plenković.

„Državni vrh nije mogao biti povezan sa onim činjenicama i interpretacijama kako je navedeno u presudi. Apsurdno je da niti u jednoj pravosnažnoj presudi nije utvrđena odgovornost Srbije za UZP - rekao je Plenković te dodao da će Vlada razmotriti pravne i političke mehanizme kako bi osporila navode iz presude.

Plenković je kazao da presuda neće uticati na odnos između Hrvatske i BiH.

„Većeg zagovornika za dalji evropski napredak od Hrvatske BiH nema“, poručio je Plenković.

Na pitanje je li ovo pobeda prava ili politike Plenković je kazao da je Hrvatska nezadovoljna ovom presudom.

„Što se tiče propusta, nije baš uobičajeno da se ovako nešto događa u sudnici. Sud mora oceniti kako je došlo do ovakvog propusta“, rekao je Plenković o činjenici da je slobodan Praljak uspeo u sudnici da popije otrov nakon izricanja presude.

 

Praljkova poruka

Na pitanje kako je lično doživeo čin Slobodana Praljka, Plenković je rekao "izrazito emotivno".

„Izuzetno nam je žao. To pokazuje toliki stepen uverenosti da sve ono što je radio, radio je s ciljem da radi dobro za hrvatski narod. Ne sećam se da je uopšte ikad viđen takav čin. To je bila njegova poruka svima da učinimo sve da presudu koju je smatrao nepravednom i neprihvatljivom ne učini onakvom kakva je mogla izgledati danas u tom trenutku - rekao je Plenković.

Na pitanje je li to osuda politike koju je vodio Franjo Tuđman 90-ih, Plenković je rekao

„Tuđman je najzaslužniji što imamo nezavisnu Hrvatsku. Njegova politika prema BiH bila je uvek usmerena prema tome da se održi njezina teritorijalna celovitost. Istorijska istina pokazaće da je Hrvatska uvek bila ona koja je stajala uz i podupirala BiH, kao što radi i danas - rekao je Plenković.

Kolinda Grabar Kitarović se hitno vraća u Hrvatsku

Hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović prekinuće posetu Islandu i hitno se vraća u Hrvatsku, javila je zagrebačka N1 tv.

Navodi se da je predsednica u stalnom kontaktu sa premijerom Andrejem Plenkovićem, koji se još nije oglasio nakon što je Haški tribunal, u okviru presude u slučaju "Prlić i ostali", utvrdio da je Hrvatska bila okupaciona sila u proteklom ratu u BiH i da je učestvovala u udruženom zločinačkom poduhvatu.

Hrvatski generali: Računali smo na pravdu, ali pokazalo se da je Haški sud politički sud

To je potpuna nepravda, rekao je hrvatski general Pavao Miljavac povodom presude u slučaju "Prlić i ostali".

"To je potpuna nepravda, jer niko nije uzeo u obzir da su u tih 4-5 meseci bile najžešće operacije Armije BiH. Niko ne spominje mudžahedine koji su činili strašne zločine. Računali smo na pravdu, ali pokazalo se da je Haški sud politički sud, ali ne znam koja je poruka", rekao je Miljavac za HRT.

"To neće pomoći Hrvatima u BiH i sigurno će se napetosti samo produbiti", rekao je Miljavac.

"Hrvatska država je ostavila te ljude same, oni se nisu borili samo za svoju državu nego za BiH i Hrvatsku. Žalosno je da ih niko nije obišao kao hrvatske generale i branitelje do ministra Šprlje. Toliko o hrvatskoj politici i diplomatiji koju može biti sramota", izjavio je saborski zastupnik Miro Bulj za HRT, komentarišući presudu "hercegbosanskoj šestorci".

Bulj je rekao da je general Praljak, jedan od osuđenih, branio hrvatski narod i Hrvatsku i BiH.

"Da nije bilo hrvatskog vojnika imali bi još jednu Srebrenicu, a to je bihačka enkvala", tvrdi Bulj.

"Ovo je zaista teško što se događa Hrvatima u BiH gde se optužuje i Hrvatska država za zločinački poduhvat. Ja nikad ne mogu prihvatiti kao čovek koji je bio u BiH da su hrvatski vojnik i Hrvatska država učestvovali u zločiačkom poduhvatu, osim u borbi protiv velikosropske agresije koja je, kako tvrdi, uzrokavana direktno iz Srbije", rekao je Miro Bulj.

Miroslav Tuđman: Hrvatska nije proizvodila zlo

Hrvatska nije proizvodila zlo, izjavio je danas Miroslav Tuđman, poslanik HDZ i sin prvog hrvatskog predsednika Franje Tuđmana, kojeg je Haški tribunal danas označio kao vođu udruženog zločinačkog poduhvata s ciljem etničkog čišćenja na prostoru tzv Herceg Bosne, u BiH.

"Hrvatska nije proizvodila zlo, već se borila sa zlom", rekao je Miroslav Tuđman posle izricanja presude u slučaju Prlić.

Presuda izrečene osuđenoj šestorki u tom slučaju ga, kaže, užasavaju:

"Armija BiH je pokušala da protera preko 150.000 Hrvata iz centralne Bosne, a proglašavaju se krivim osobe koje su se od toga branile. Haški sud je s ovakvim neuravnoteženim pristupom, nepoznavanjem činjenica, pokazao da nije u stanju sagledati situaciju i proceniti što se zbivalo, a još je manje bio sposoban da pronađe pravu meru u određivanju kazni", rekao je Miroslav Tuđman.

Zločini Armije BiH bili su sedam puta veći, rekao je Tuđman ,koji smatra i da će ovakva presuda Bošnjacima omogućiti da svim silama redukuju pravo Hrvata kao konstitutivnog naroda.

Zalaže se, kaže, za preduzimanje važnih koraka kako bi se Hrvatima u BiH omogućila njihova prava.

"Krajnje je vreme da se na nivou EU i NATO preduzmu mere da bi sva tri naroda u BiH bila ravnopravna.

Božo Ljubić: Nije dokazana komandna i lična odgovornost

Predsednik Glavnog odbora Hrvatskog narodnog sabora (HNS) Božo Ljubić odbacio je danas hašku presudu "hercegbosanskoj šestorci" kao neutemeljenu i ocenio da ona predstavlja "šamar Hrvatskoj".

Smatra i da nije dokazana komandna i lična odgovornost.

"A osuđeni su za udruženi zločinački poduhvat i to govori o tome. Iskorišćen je ideološko politički kontekst za ne znam kakve ciljeve da bi se osudilo hrvatsko političko i vojno rukovodstvo u BiH, a spomenuti su i predstavnici Hrvatske", izjavio je Ljubić za zagrebačku televiziju N1.

Za njega je apsurd da u presudi Ratku Mladiću nije spomenut Radovan Karadžić i političko vođstvo Srba u BiH i Beogradu.

"Sve to govori da od optužnice 2004. godine, preko prvostepene presude do ove danas je sve deo jednog međunarodnog udruženog poduhvata", rekao je Ljubić.

(Večernji list)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner