Početna strana > Hronika > Anders Fog Rasmusen: NATO nikada neće napasti Rusiju
Hronika

Anders Fog Rasmusen: NATO nikada neće napasti Rusiju

PDF Štampa El. pošta
utorak, 07. jun 2011.

Severnoatlantski savez (NATO) nikada neće napasti Rusiju, izjavio je generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen, i izrazio želju da 21. za razliku od 20. veka bude vek saradnje Rusije i Alijanse.

- Mogu vam pružiti uveravanje - javno sam o tome više puta govorio- NATO nikada neće napasti Rusiju i uvereni smo da Rusija posmatra Alijansu u istom svetlu- rekao je Rasmusen u intervjuu ruskoj agenciji Interfaks, pred susret Saveta Rusija-NATO na nivou ministara odbrane u Briselu.

Ističući da je potrebno „još više uzajamnog poverenja“, kao i da je nasleđe „hladnog rata“ još „ostalo u pameti nekih ljudi“, generalni sekretar NATO-a je rekao da je potrebno više političkih diskusija i razmene mišljenja .

Govoreći o oštrom protivljenju Rusije širenju NATO-a na istok, generalni sekretar Alijanse je rekao da „stupanje novih članica u Alijansu ne samo što širi i jača NATO, već blagotvorno deluje i na evroatlantsku bezbednost, uključujući bezbednost Ruske Federacije“.

Generalni sekretar NATO-a je, istovremeno, rekao da Alijansa ne podržava ideju o pravu Rusije na neke sfere uticaja, na primer u Zajednici Nezavisnih Država i Srednjoj Aziji.

- Tu koncepciju treba ostaviti tamo gde pripada - na smetlištu istorije. Mi živimo u uzajamno zavisnom, globalizovanom svetu, gde sve zemlje - velike, srednje i male, treba da imaju jednaka prava i suverenitet. A NATO ni u kom slučaju ne formira svoje sfere uticaja- rekao je Rasmusen.

Govoreći o svojoj inicijativi da Rusija učestvuje u zajedničkom radu na stvaranju protivraketne odbrane u Evropi, generalni sekretar NATO-a je rekao da ne žali zbog nje i da se saradnja u toj oblasti nastavlja.

- Svi saveznici u NATO-u zainteresovani su za razvoj saradnje sa Rusijom u oblasti protivraketne odbrane. Razlog za to je jednostavan - NATO ne može da predaje zemljama koje nisu članice obaveze u kolektivnoj odbrani koje povezuju članice. A teritorijalni sistem protivraketne odbrane NATO-a biće deo takvog mehanizma kolektivne odbrane. Takođe, polazimo od toga da ni Rusija nije spremna da ustupa bilo kome sopstveni suverenitet- rekao je on.

Ista procedura pripreme i za Crnu Goru

Prema Rasmusenovim rečima, učlanjenje novih zemalja povećava zonu stabilnosti i predvidivosti, svaki potencijalni član mora prvo da obezbedi potreban nivo političkih standarda, od kojih je jedan dobri odnosi sa susedima, među kojima je „često i Rusija“.

- Sada postoji nekoliko evropskih zemalja, na primer Crna Gora ili Gruzija, koje su zainteresovane za priključenje Alijansi. Svi kandidati treba da prođu istu proceduru pripreme, kako bi imali mogućnost da doprinesu međunarodnoj bezbednosti - rekao je Rasmusen, dodajući da članice NATO-a „nemaju nameru, planove i razloge da instaliraju nuklearno oružje na teritoriji novih zemalja Saveza“.

(Blic)