Početna strana > Hronika > Ana Brnabić za RTS: Er Srbija odlično posluje; Digitalizacija važna za poljoprivredu; Od koncesije za beogradski aerodrom očekujemo 350 do 450 miliona evra
Hronika

Ana Brnabić za RTS: Er Srbija odlično posluje; Digitalizacija važna za poljoprivredu; Od koncesije za beogradski aerodrom očekujemo 350 do 450 miliona evra

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. decembar 2017.

Premijerka Ana Brnabić kaže da će građani Srbije živeti bolje u 2018. godini i ističe da je sigurna da svi građani, koji objektivno posmatraju stvari, vide napredak u svakom segmentu društva. Dodala je da se nada će naredne godine stopa nezaposlenosti biti ispod deset odsto.

Ana Brnabić je, gostujući u emisiji "Upitnik", navela da se polako vide rezultati teških mera fiskalne konsolidacije i svakodnevnog napornog rada prethodne i ove Vlade.

"Imamo smanjenje nezaposlenosti, danas je nezaposlenost negde oko 12 odsto, što je i dalje visoko, ali je više nego upola smanjena od 2013. godine", ukazala je Brnabićeva.

Dodala je da se nada da će u narednoj godini stopa nezaposlenosti biti ispod deset odsto.

"Mi ćemo nastaviti ovim tempom i ja se nadam da ćemo u 2018. godini doći na ispod deset odsto, dakle da ćemo ući u tu jednocifrenu stopu nezaposlenosti što je stvarno ogroman uspeh", rekla je Brnabićeva.

Podsetila je da je ove godine došlo i do povećanje minimalne cene rada za deset odsto.

"Trudićemo se da dogodine, ali to uglavnom zavisi od sindikata i od poslodavaca, nastavimo ovim trendom", objasnila je Brnabićeva.

Smatra da su dosta dobre indikacije što se tiče preduzetništva, pre svega kada je reč o olakšavanju poreza za početnike.

Naglasila je da je ove godine došlo i do povećanje plata u javnom sektoru, kao i povećanja penzija.

"U svemu tome ja vidim samo bolji život u 2018. godini", istakla je Brnabićeva.

Premijerka je komentarisala i kritike predloga budžeta za 2018. godinu.

"Budžet kažu nije razvojni, nije inovativan i budžet pomaže samo lopovima iz SNS-a. A, vi imate budžet koji daje 128 milijardi dinara na kapitalnu infrastrukturu i na javne investicije i imate apsolutno povećanje za Ministarstvo prosvete. Kako vi mislite da to nije glupost, kako bih ja to drugačije mogla da nazovem, kao jedna odgovorna osoba, kao jedan profesionalac", rekla je Brnabićeva.

Istakla je da su digitalizacija, obrazovanje i inovativni projekti ključne delatnosti za uspešnost srpske privrede.

"Ja ne vidim nijedan drugi segment rasta koji će budućim generacijama omogućiti da imaju jednu zemlju koja će im omogućiti da imaju stabilan, dinamičan rast", objasnila je Brnabićeva.

Digitalizacija itekako važna za poljoprivredu

Premijerka Srbije Ana Brnabić izavila je večeras da je aktuelna vlada učinila mnogo za poljoprivredu, da je usepla da dobije zelno svetlo za EU fondove, a i povoljan kredit zahvaljujući kome će u naredne dve godine sedam do osam odsto poljoprivrednog zemljišta biti pod sistemom za navodnjavanje.

Brnabić je gostujući na RTS navela da su subvencije za poljoprivredu značajno povećane i da je Vlada uspela zahvaljujući fondovima EU da obezbedi 175 miliona evra, što nije urađeno ni 2008, ni 2009. godine ...

Prema njenim rečima, digitalizacija je itekako povezana sa poljoprivedom i doneće veliku korist poljoprivrednim proizvođačima jer već danas besplatno mogu da koriste satelitske podatke.

Na osnovu tih podataka moći će da znaju koliko im je zemlja plodna, šta je najbolje da se sadi na toj zemlji, koji su problemi sa usevima, i samim tim da poboljšaju prihod i kvalitet.

Brnabić je navela da je u Srbiji do prošle godine tri odsto zemljišta bilo pod sistemom za navodnjavanje što je, kako je dodala, veliki pokazatelj koliko se ranije ulagalo u infrastrukturu, enegetiku, puteve, koridore, poljoprivredu ....

"Od Emirata smo dobili kredite pod kamatom od dva odsto, uz grejs period na pet godina. Zahvaljujći tome ministar poljoprivrede pušta sisteme za navodnjavanje. U naredne dve godine imaćemo između sedam i ostao zemljista pod sistemom za navodnjavanje što je malo, ali je više nego što smo imali", rekla je ona.

Premijerka je navela da država neće subvencionisati malinare, da im neće garantovati cene, ali da će im pomoći da naprave zadruge i hladnjače kako ne bi bili zavisni od bilo koga. Dodala je da je tako država pomogla pčelarima, koji sad sami prave farbiku meda.

Malinari moraju da se takmiče na tržištu

Kada je reč o ulaganjima u poljoprivredu, Brnabićeva je rekla da su ove godine značajno povećane subvencije za poljoprivredu u odnosu na prethodnu godinu, kao i omogućen pristup IPARD fondovima.

"Mi smo prvi put dobili konačno zeleno svetlo za EU fondove. To je 175 miliona evra za sve poljoprivredne proizvođače", kaže Brnabićeva.

Na pitanje kako će to pomoći malinarima koji blokiraju puteve, Brnabićeva kaže da oni moraju da se takmiče na tržištu.

"Malinari moraju da se takmiče na tržištu i niko ne može da traži da ima povlašćen status od strane države", dodala je premijerka.

Od budućeg koncesionara odmah 350 do 450 miliona evra za beogradski aerodrom

Premijerka Ana Brnabić večeras je ocenila da bi budući koncesionar beogradskog aerodroma "Nikola Tesla" mogao da u državni budžet uplati odmah između 350 i 450 miliona evra.

Ona za Radio televiziju Srbije rekla i da će ugovor o toj koncesiji biti potpuno transparentan i da će budi koncesionar plaćati i godišnju nadoknadu.

Brnabić je navela i da je poslovanje Er Srbije bilo ključno i da za aerodrom Nikola Tesla bude pet kvalitetnih ponuđača za koncesiju

Ona je dodala i da Er Srbija nije u velikim problemima i da odlično posluje, a da je za Srbiju ta avio kompanija veoma važna sa raznih aspekata, uključujući i imdž Srbije.

Ranije je najavljeno da će do 25. decembra biti doneta preliminarna odluka o najboljim ponudama za koncesiju za beogradski Aerodrom "Nikola Tesla" i da se očekuje da svih pet kvalifikovanih ponuđača preda obavezujuću ponudu.

U nadmetanju za koncesiju za beogradski aerodrom učestvuju najveće svetske kompanije sa skoro svih kontinenata, od kojih nijedna nije imala primedbi na postupak koji nadgledaju i međunarodne finansijske institucije, rekla je ranije Brnabić.

Kvalifikovani ponuđači za koncesiono upravljanje beogradskim aerodromom su švajcarsko-francuski konzorcijum Zurich Airport sa kompanijama Eiffage i Meridiam Eastern Europe Investments kao i indijsko-grčki konzorcijum GMR Infrastructure ltd i Terna.

To su i francuska kompanija Vinci Airports, južnokorejsko-tursko-kiparski konzorcijum Incheon international Airport corporation, Yatirimlari ve Islatme, VTB capital infrastructure i kineski konzorcijum HNA i China National Aero-Technology, kojem se priključila i kompanija Severika sa Kipra.

Poziv zainteresovanim koncesionarima Vlada Srbije i Aerodrom "Nikola Tesla" objavili su 10. februara 2017. godine.

Koncesija za finansiranje, razvoj kroz izgradnju i rekonstrukciju, održavanje i upravljanje infrastrukturom aerodroma i obavljanje delatnosti operatera daje se na rok od 25 godina.

Na pitanje zašto se uspešna preduzeća, kao na primer "Aerodrom", daju strancima, Brnabićeva je rekla da je to prvi primer koncesije.

"Vi dajete 'Aerodrom' u koncesiju na 25 godina. Za to dobijate jednokratnu isplatu u budžet, mislim između 350 i 450 miliona evra, onda imate godišnju koncesionu nadoknadu, zatim ulaganje u infrastrukturu od strane privatnog partnera i posle 25 godina oni sve to daju nazad Republici Srbiji", objasnila je Brnabićeva.

Ona je rekla da će ugovor o koncesiji biti potpuno transparentan i istakla da je ponosna na tim koji je vodio ovaj proces.

Premijerka je rekla da joj je žao što zakon o poreklu imovine nije ranije donet i istakla da je Vladi u interesu da imovina političara bude transparenta.

Kaže da je zakon i njoj lično jako važan i dodaje da je njena imovina u potpunosti transparenta.

"Meni je taj zakon jako važan i kako bi se stavila tačka na senzacionalizam", rekla je Brnabićeva.

Kao veliki uspeh Vlade izdvojila je to što će sedište Transportne zajednice biti u Srbiji. Prema njenim rečima, to je jedan timski rad u kojem su svi dali svoj doprinos od Jadranke Joksimović, Zorane Mihajlović, do velike pomoći predsednika Aleksandra Vučića.

Ističe da joj u radu ne fali partijska pripadnosti, da ima veliku podršku SNS-a i predsednika Vučića.

Brnabić otvorila u Beogradu prvi državni data centar

Premijerka Ana Brnabić otvorila je danas Data centar u kome je smeštena ključna informaciono-komunikaciona infrastruktura, značajna za efikasno funkcionisanje sistema elektronske uprave i IT sistema državne uprave.

U ovom objektu se nalazi oprema za izdavanje vremenskog žiga, a do kraja godine biće instalirana i oprema za Centralni sistem elektronskih matičnih knjiga i CERT, Centar za informacionu bezbednost državnih organa. U 2018. ovde će se smeštati oprema svih državnih organa, da bi Kancelarija za IT i eUpravu počela sa pružanjem usluga Državnog klauda.

- Danas je važan dan za eUpravu i za sve građane. Konačno možemo da otvorimo prvi vladin Data centar. Nećemo više imati državu u kojoj će svako ministarstvo imati sopstvene data centre, već će sve biti centralizovano. Tako ćemo imati uštede i moći da ulažemo u druge stvari važne za građane Srbije. Do sada su građani bili jedini koji nisu mogli da plaćaju elektronski usluge koje pruža država, a od sada je to moguće - istakla je Brnabićeva.

To će, kako je istakla predsednica vlade Ana Brnabić, omogućiti milionske uštede u budućnosti za budžet Republike Srbije.

- Ovo će omogućiti milionske uštede u budućnosti, za sve poreske obveznike, građane Srbije, zato što praktično nećemo više imati državu gde će svako pojedinačno ministarstvo, svaka agencija, uprava, imati sopstvene 'data centre' u nebezbednim uslovima, nego ćemo sve moći da radimo, plaćamo i vodimo centralizovano - naglasila je predsednica vlade nakon otvaranja centra.

Podvlači da će te uštede omogućiti vladi da ulaže u druge stvari koje su važnije za građane, a da je sve to moguće, zbog timskog rada.

Takođe, pored otvaranja "državnog data centra", Brnabić je rekla da je jako ponosna na sve šta je urađeno za pet meseci, što joj, kako ocenjuje, daje razlog za optimizam, da će Srbija mnogo brže nego što je mislila uspeti da nadoknadi propušteno i da će zaista za par godina postati lideri u regionu, što se tiče elektronske uprave.

Zakon o elektronskom poslovanju

Pored centralizovane Kancelarije za IT i eUpravu, koja je počela da radi u punom kapacitetu, kaže Brnabić, Narodna skupština je usvojila Zakon o elektronskom poslovanju, koji je od ogromnog značaja za eUpravu, a završen je Zakon o elektronskom poslovanju, te da očekuje da će taj predlog zakona za nekoliko dana biti na vladi.

Uz to, kako kaže, Ministarstvo pravde završilo je Predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti, koji je ušao u javnu raspravu 1. decembra, trajaće do 15. januara i ta tri zakona su, podvlači, ključna za eUpravu.

- Takođe, hvala NBS za veliku podršku u projektu za elektronsko plaćanje, to je jedna od stvari koju sam identifikovala u svom ekspozeu, kao jednu od najvažnijih koju moramo da završimo, zato što u toj stvari previše kasnimo, država je bila jedina u kojoj građani nisu mogli da plaćaju platnom karticom usluge koje država pruža - rekla je Brnabić.

Premijerka navodi da joj je drago što je sada "završen krug" i što građani mogu da plaćaju platnim karticama usluge koje pruža država, a da joj je posebno drago što je u okviru toga obuhvaćena i domaća platna kartica "dina" i pozvala je sve građane da u što većem broju tu mogućnost iskoriste.

- To će takođe omogućiti i onim građanima koji se ne osećaju dovoljno bezbedno i dovoljno sigurno da koriste usluge elektronske uprave, da manje čekaju u redovima, zato što će svi ostali građani moći da plate od kuće. Do kraja godine, mislim, imaćemo i uslugu "eBanking", a isto tako, elektronskog novca, tako da, imaćemo veći broj alternativa. Neki će ići na šalter, ali redovi će biti manji i ljudi koji pružaju tu uslugu, biće manje opterećeni - istakla je premijerka.

"Ovo je ključni korak u digitalizaciji, jer se preko portala eUprava prvi put nudi zaokružena elektronska usluga državnih organa", istakla je Brnabić, kojoj je uručena personalizovana kartica-ključ za Državni data centar. „Ovom karticom se ulazi u državni dejta centar, kada želim da budem nasamo, pobeći ću u dejta centar“, našalila se Brnabić.

Ona je dodala da je Vlada u pet meseci uradila značajne stvari, pre svega to što je završen Zakon o eUpravi, usvojen je Zakon o elektronskom poslovanju, a Ministarstvo pravde je završilo predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti.

Direktor Telekoma Srbije Predrag Ćulibrk kaže da je ovo jedan od najsavremenijih data centara u regionu.

- Ispoštovali smo najsavremenije sisteme i regulative u data centru. Telekom ovde nudi pre svega uštedu novca svojim klijentima jer imaju prostor za svoju opremu. Takođe, dostupnost 24 sata - navodi Ćulibrk.

On je rekao da je njegovo preduzeće investiralo blizu devet miliona evra, kako bi izgradilo "najsavremeniji data centar u Srbiji", koji je i "moderniji u regionu", te da su ispoštovani svi bezbednosni standardi.

- Ponosni smo što je državni data centar zasnovan na našoj infrastrukturi i ovo je veoma važan dana za Telekom Srbiju - rekao je Ćulibrk.

Prema rečima direktora Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihaila Jovanovića, upravo je od danas na sajtu eUprave dostupno plaćanje karticama koje koriste građani u Srbiji. On je objasnio da je "državni data centar", po tehničkim i bezbednosnim standardima izgrađen tako da je najkvalitetniji data cetar u Srbiji, kao i da ispunjava "tir 3+" zahteve standarda za "data centre'.

- Tu će biti smeštena ključna informaciono- komunikaciona infrastruktura, značajna za efikasno funkcionisanje sistema eUprave i IT sistema državne uprave. U ovom trenutku, tu se nalazi oprema infrastukture za izdavanje vremenskog žiga, a do kraja godine, biće instalirana oprema za centralni sistem elektronskih matičnih knjiga i oprema za "sajber bezbednost" državnih organa - rekao je Jovanović.

Jovanović: U narednoj godini „državni klaud“

"U narednoj godini u ovom objektu će se postepeno smeštati oprema svih državnih organa da bi Kancelarija za IT i e-upravu počela da pruža usluge državnog klauda (government cloud)", rekao je Jovanović i podsetio da preko portala eUprava podatke razmenjuje više od 120 institucija i državnih službi.

To će se učiniti, kako navodi, da bi se u narednoj godini postepeno smeštale opreme svih državnih organa i da bi Kancelarija počela sa pružanjem usluga "državnog klauda".

Novi "data centar" predstavlja kao primer veoma visoke pouzdanosti i redudantnosti, jer je njegovo napajanje realizovano sa tri različita naponska privoda, koji garantuju visoku redundansu u napajanju električnom energijom, dok, četiri dizel agregata obezbeđuju, čak i u slučaju da sva tri naponska privoda nekako otkažu, autonomiju rada centra od čak 48 sati.

- Uz to, usluge koje se pružaju su sertifikovane u skladu sa bezbednosnim standardima ISO 27001, kao i standardima kvaliteta ISO 9001 i kvalitetom pružanja usluga ISO 20000 - naveo je Jovanović.

Data centar je smešten u zgradi TK centra, u vlasništvu Srbije, u kojoj se nalaze "srce i duša" srpskih telekomunikacija i informacionih tehnologija. Ovaj projekat se realizuje sa Telekomom Srbija koji je u centar uložio oko devet miliona evra.

(Blic, Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner