Početna strana > Hronika > Ana Brnabić: Još nije vreme za odgovor Srbije na platformu Prištine, treba čuti stav Brisela, koji je garant Briselskog sporazuma; Ubistvom Zorana Đinđića zaustavljene su hrabre reforme u Srbiji
Hronika

Ana Brnabić: Još nije vreme za odgovor Srbije na platformu Prištine, treba čuti stav Brisela, koji je garant Briselskog sporazuma; Ubistvom Zorana Đinđića zaustavljene su hrabre reforme u Srbiji

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. mart 2019.

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da još nije vreme za stav i odgovor Srbije na prištinsku platformu za pregovore sa Beogradom.

Brnabić je novinarima u Beogradu rekla da treba čuti stav međunarodnih aktera, a pre svega Brisela, koji je garant Briselskog sporazuma i pokrovitelj dijaloga.

Ubistvom Zorana Đinđića zaustavljene hrabre reforme u Srbiji

Ona je kazala da Brisel nije rekao ništa o novonastaloj situaciji, a da smatra da to nije korektno i da očekuje reakciju EU.Predsednica vlade Ana Brnabić izjavila je da veruje da bi Zoran Đinđić sprovodio reforme koje danas implementira Vlada Srbije.

Brnabićeva je iznela uverenje "da je sigurna da Đinđić ne bio sa Dverima".

"Nije na meni da procenjujem šta bi Đinđić danas radio, ali sigurno je da ne bi bio u koaliciji sa Dverima”, rekla je Brnabićeva novinarima u Beogradu. Ona je ocenila da su ubistvom premijera Zorana Đinđića pre 16 godina zaustavljene hrabre reforme u Srbiji, navodeći da veruje da bi Đinđić danas, poput Vlade Srbije, investirao u budućnost i obrazovanje, ali i sprovodio teške refome i rešavao otvorena pitanja.

Nakon ubistva Đinđića nastupilo je, istakla je premijerka, vreme u kojem su političari i ljudi koji su preuzeli odgovornost za vođenje države pokazivali neverovatan stepen kukavičluka, bežanja od bavljenja teškim i nepopularnim temama, ogroman populizam.

Sve to se, kaže ona, promenilo dolaskom Vučića na vlast 2014. godine.

“Tada smo ponovo krenuli da se bavimo teškim temama, da donosimo hrabre odluke, da ne razmišljamo da li je nesto popularno ili ne, već da li je potrebno da se Srbija nastavi razvijati”, rekla je Brnabićeva.

Ona je dodala da su tada otvorena poglavlja u pregovorima sa EU, da je počeo razgovor o normalizaciji odnosa sa Prištinom, što je jedna od tema koja je bila tabu tema od ubistva premijera Đinđića pa do 2014. godine.

“Tada je došao Vučić, koji je, u pokušaju da pomiri i napravi dijalog između Srba i Albanaca, bio prvi premijer koji je pozvao albanskog premijera u posetu Beogradu”, rekla je Brnabićeva.

Nakon ubistva Đinđića nastupio je, kaže Brnabićeva, period stagnacije u političkim i ekonomskim reformama, koje je Srbija skupo platila

“Drago mi je da danas imamo drugačiju Srbiju, ljude koji nisu preuzeli vlast, već odgovornost, koji implementiraju stvari iako su nepopularne. Poput normalizacije odnosa sa Prištinom, koja nije popularna, Veliki deo opozicije, posebno Savez za Srbiju, govori ono što je govoreno posle ubistva Đinđića, a to je 'ostavite zamrznuti konflikt, teške odluke generacijama koje dolaze posle nas, nemamo rešenje, ali zašto da otvaramo teške i bolne teme'...”, rekla je Brnabićeva.

(Fonet, Tanjug)

Videti još: Ana Brnabić i ministri Vlade Srbije položili venac na mesto ubistva Zorana Đinđića

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner