уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадори САД и Немачке различито о идеји корекције граница: Кајл Скот - САД подржавају сваки договор између Београда и Приштине који ће бити трајан; Томас Шиб: Немачка не сматра да је идеја корекције граница добра
Хроника

Амбасадори САД и Немачке различито о идеји корекције граница: Кајл Скот - САД подржавају сваки договор између Београда и Приштине који ће бити трајан; Томас Шиб: Немачка не сматра да је идеја корекције граница добра

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. октобар 2018.

Амбасадори САД и Немачке Кајл Скот и Томас Шиб рекли су да САД и европске земље имају заједнички приступ према земљама Балкана и да чврсто подржавају њихов процес придруживања Европској унији који доприноси стабилности и просперитету региона.

Говорећи вечерас на сесији у оквиру Београдског безбедносног форума о договору Београда и Приштине и идеји о промени граница амбасадори су поновили различите ставове својих земаља.

Амбасадор Скот је рекао да су САД отворене за договор који постигну две стране који доводи до стабилности без постављања предуслова, док је амбасадор Шиб, иако такође подржава договор који води до стабилности, рекао да Немачка не мисли да је "корекција граница добра идеја".

"САД не подржавају измене граница, САД подржавају сваки договор између Београда и Приштине који ће бити трајан и који ће проистећи из самих страна", рекао је Скот.

Сваки споразум који је свеобухватан, који може да буде примењен и може да добије подршку њиховог становништва, САД су спремне да подрже, рекао је Скот. Он је додао да чекају да вође развију такав договор, и не постављају предуслове, не постављају црвене линије, али нема ни бланко одобрења унапред.

"Хоћемо да видимо шта они могу да израде, и онда ћемо видети да ли ћемо то подржати", рекао је Скот.

Он је указао и на ризик статус кво ситуације, и то не само ризик замрзнутих конфликата већ ризика који могу довести до обнове конфликата.

Томас Шиб: Немачка не сматра да је идеја корекције граница добра

Немачки амбасадор је потврдио да Немачка не сматра да је идеја корекције граница добра. На тај начин, рекао је, могао би наизглед да се реши један проблем, а можда отвори много других проблема.

Шиб је рекао да Немачка као и САД жели свеобухватан споразум између две стране, али да имају "врло јаке резерве око корекције граница".

Амерички амбасадор је рекао да су САД и њихови европски савезници, укључујући и Немачку били доследни последње две деценије у тражењу помирења на Западном Балкану, не само са историјом него и са суседима и будућности заснованој на динамичком економском расту у региону, јаким демократијама, владавини права, слободом медија.

Све то помаже западнобалканским земљама да се трансформишу и остваре циљ припступања Европској унији коју подржавају и Немачка и САД, рекла су два амбасадора.

Амбасадор Скот је рекао да су САД пружиле помоћ региону у виду разних програма, али да промене не могу бити наметнуте споља већ треба да их спроведу водје и да их подржи народ.

Он је оценио да је напредак региона ка интеграцији у ЕУ и евроатлантске институције био с прекидима у тим областима које се траже и указао да је потребна већа храброст водја региона и народа.

Скот је додао да остаје оптимиста око тога где иде регион.

Он је рекао да је су се САД стално залагале за интеграцију земаља Западног Балкана у евроатлантске институције, смара да то помаже да се ојачају друштва и створи отпорност да се пружи отпор злоннамерним активностима.

"Наша визија за Балкан је позитивна, а мислим да је руска визија негативна", рекао је Скот и навео да Русија жели да та област постане подложнија прихватању руске тачке гледишта.

САД су увек јако подржавале процес проширења ЕУ, и увек су подржавале проширење ЕУ на овај регион, рекао је Скот и додао да сматра да је ЕУ увек била снага која је чинила конфликт много мање вероватнима.

Он је указао да има области где још треба пуно напретка да се оствари и да је то ЕУ исто указала у свом извештају о земљама Западног Балкана.

Амбасадор Шиб је рекао да је Западни Балкан један од приприоритет, а немачке владе и да је Немачка политика према том региону непроменљива.

"Стабилни балкански регион је у најбољем интересу Европе, Европа је њен најдиректнији сусед и на њу директно утичу догађаји у том региону. Верујемо да је приступање ЕУ најбољи начин да се оствари одржива стабилност у којој друштва могу да напредују", рекао је Шиб.

Указао је, као и амерички амбасадор, да приступни процес тражи испуњење услова и да неки проблеми морају да се реше пре него што се придружи европском клубу, као и да је важно да постоје демократске процедуре, владавина права, слобода медија.

Шиб је рекао да је тачно да ЕУ има своје проблеме и да је јасно да је и њој потребна реформа али да реформе с једне стране не искључују проширење Уније са друге.

Процес проширења је од стратешког значаја за ЕУ, рекао је он и додао да су Немачка и њене европске колеге ту да подрже Србију на путу ка ЕУ интеграцији на конструктиван и позитиван начин.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер