Početna strana > Hronika > Ambasada Irana u BiH i ambasador Izraela u Hrvatskoj razmenili teške reči i uvrede preko društvenih mreža zbog aktuelnih rasprava o izmenama izbornog zakona u BiH
Hronika

Ambasada Irana u BiH i ambasador Izraela u Hrvatskoj razmenili teške reči i uvrede preko društvenih mreža zbog aktuelnih rasprava o izmenama izbornog zakona u BiH

PDF Štampa El. pošta
sreda, 10. avgust 2022.

 Ambasada Irana u BiH i ambasador Izraela u Hrvatskoj danas su razmenili teške reči i uvrede preko društvenih mreža zbog aktuelnih rasprava o izmenama izbornog zakona u BiH, prenosi Hina.

Nakon što je ambasada Izraela za BiH čije je sedište u Tirani početkom nedelje objavila izjavu kojom je data podrška zahtevima hrvatskih stranaka za promene izbornog zakona, danas su se na Tviteru oglasili iz ambasade Irana u Sarajevu.

„Cionistički režim aparthejda nije kvalifikovan da komentariše političku sudbinu Bosne i Hercegovine”, poručili su iz iranske ambasade.

Time su dali podršku ministarki spoljnih poslova BiH Biseri Turković koja je u utorak na adresu ministarstva spoljnih poslova u Tel Avivu i njihove ambasade u Tirani uputila demarš u kojem je osudila izjavu u prilog stavovima HDZ i drugih hrvatskih stranaka.

„Bilo kakva podrška izbornoj reformi koja bi diskriminisala građane zbog etničke ili verske pripadnosti nedvosmisleno je odbačena od većine parlamentarnih stranaka u BiH”, napisala je Turković.

Iz Tel Aviva i ambasade u Tirani na iranski tvit još nije stigao nikakav odgovor, ali se oglasio izraelski ambasador u Zagrebu Ilan Mor. On je postavio pitanje da li je „smešni i opasni Mula iz Teherana” uopšte pozvan da sudi o bilo čemu, ali se nije upuštao u rasprave o sadržaju izjave koju je objavila ambasada Izraela za BiH.

U toj je izjavi stajalo da podržavaju punu ravnopravnost svih građana BiH i svaku inicijativu koja promoviše tu ravnopravnost.

Iznosi se i uverenje da je ustavom Bosne i Hercegovine uspostavljen održiv sistem podele vlasti između konstitutivnih naroda i njihovih političkih predstavnika što je načelo koje se mora poštovati i uzeti u obzir prilikom traženja rešenja za izborni zakon koji istovremeno mora osigurati dva ključna načela: jednakost i nediskriminaciju.

„Jedan od načina da se održe ovi ključni principi je kroz legitimno predstavljanje, što je i potvrdio i Ustavni sud Bosne i Hercegovine... S tim u vezi, presuda Sejdić-Finci, kao i druge presude Europskog suda za ljudska prava tek treba da budu sprovedene”, stajalo je u izjavi koja je odmah nakon objave izazvala protivrečena reagovanja u BiH.

Bošnjački političari i stranke zatražili su dodatna pojašnjenja od Izraela, a sada je na njihovu stranu stao i Iran, navodi Hina prenosi Beta.

(Politika)